-->

Menenjit nedir, belirtileri nelerdir ?

3 yorum
Menenjit, beyin ve omuriliği saran zarların iltihaplanmasıdır. İltihaplanma nedeniyle zar etrafında sıvı toplanması olur ve buna bağlı rahatsızlıklar ortaya çıkar. Menenjit genellikle virüslerin sebep olduğu enfeksiyonlara bağlı olarak gelişse de, bakteri ve mantarların yol açtığı menenjit enfeksiyonları da görülür. Kimyasal reaksiyonlar, ilaç alerjileri ve bazı kanser tiplerinde de menenjit geliştiği görülmüştür. Enfeksiyon etkenine bağlı olarak menenjitin tedavisi de değişir.

menenjit


Menenjitin belirtileri nelerdir ?


Menenjitin ilk bulguları basit bir üst solunum yolu enfeksiyonuna benzeyebilir. Bu sebeple o aşamada menenjite tanı koymak zordur. Çok kısa sürede klinik tablo değişerek, aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:


 • Ani yüksek ateş,


 • Bebeklerde sürekli ağlama,


 • Şiddetli baş ağrısı,


 • Ense sertliği,


 • Uykuya eğilim,


 • Bulantı ve kusma,


 • Konsantrasyon bozukluğu,


 • Işığa karşı hassasiyet,


 • İştahsızlık,


 • Döküntü. • Menenjit sebepleri nelerdir ?


  1. Bakterilerin sebep olduğu menenjit:

  Kan dolaşımına karışan bakterilerin beyin veya omuriliğe ulaşması durumunda “bakteriyel menenjit” gelişebilir. Bunun yanında, kulak veya sinüs enfeksiyonları gibi durumlarda bakterilerin direk beyin zarına yayılması ile de menenjit olabilir. Bakteriyel menenjite en sık neden olan bakteriler “pnömokok” ve “meningokok” adı verilen bakterilerdir.
    

  2. Virüslerin sebep olduğu menenjit:

  Virüsler bakterilerden daha fazla menenjit yapan etkenlerdir. Viral menenjitler daha hafif geçer ve “enterovirüs, herpes simpleks virüsü” gibi virüsler en sık karşılaşılan etkenlerdir.


  3. Mantarların sebep olduğu menenjit:

  Mantara bağlı menenjitler nadir görülür ve genellikle kronik menenjite sebep olurlar. Bu tip menenjit insandan insana pek geçmez. AİDS gibi bağışıklık sisteminin zayıfladığı hastalarda rastlanabilen mantarlara bağlı menenjitin en sık etkeni “kriptokoklardır”.


  Menenjit kimlerde daha sık görülür ?

  Aşılarını yaptırmamış veya tamamlamamış olanlarda,

  Yatılı okul, kreş, kışla gibi yerlerde yaşayanlarda,

  Hamilelerde,

  Bağışıklık sistemi zayıflayan kişilerde,

  Dalağı alınmış olanlarda menenjit görülme riski daha fazladır.


  Menenjit olanlarda ne gibi rahatsızlıklar meydana gelir ?

  Menenjite bağlı ciddi durumlar ortaya çıkabilir. Tedavinin geciktiği her durumda kalıcı rahatsızlıkların meydana gelme riski yüksektir. İşitme kaybı, beyin hasarı, yürüme bozuklukları, felç, böbrek yetmezliği, şok ve ölüm menenjite bağlı olarak gelişebilir.

  BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

  3 yorum

  1. kalıcı hasar bırakabilen bir hastalıktır. uyarılara dikkat etmekte fayda var.

   YanıtlaSil
  2. Menenjit çok kötü bir hastalık Allah kimseye göstermesin Menenjit olanlarada Allah şifa versin..Bilgilendirdiğiniz için sağolun admin

   YanıtlaSil
  3. Yazınızdan okuduğum kadarıyla ciddi ve dikkate alınması gereken bir hastalık, tedavinin geciktirilmemesinin oldukça önemli olduğu anlaşılıyor.

   YanıtlaSil

  Yorum Gönder

  loading...
  EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN