-->

MS hastalığı (Multiple skleroz) teşhis ve tedavisi nasıl yapılır ?

4 yorum
Multiple skleroz (MS) adı verilen hastalığın belirgin bir teşhis ve tedavi yöntemi yoktur. Teşhiste, diğer hastalıkların bulunmadığı yol göstericidir. Tedavide ise; MS hastalığının alevlendiği dönemlerde ortaya çıkan iltihabi sürecin kontrol altına alınarak ilerlemesinin engellemesi ve iltihabı ortadan kaldırmak hedeflenir. Böylece, hastalığın alevlendiği bu dönem daha kısa sürer, hastalık nedeniyle ortaya çıkan belirtiler de kısa sürede kaybolabilir. Ayrıca,  Multiple skleroz hastalığının alevlenme süreçlerini mümkün olduğu kadar azaltarak, sağlam ya da durgun süreçleri uzatmak için de uygulanan tedaviler bulunmaktadır. Kas spazmı gibi, vücutta ortaya çıkan problemler için uygulanacak destek tedavisi ile MS hastalarının hayatlarını kolaylaştırıcı önlemler alınabilir.  


Hastalığa teşhis koymak için neler yapılabilir ?


Hastalık sırasında ortaya çıkan belirtileri değerlendiren doktorlar kişiyi bir nöroloji uzmanına gönderebilir. Nörologlar önce hastanın yakınmalarını dinler ve nörolojik muayenesini yapar. Bundan sonra, bir takım testler ile MS hastalığında görülen belirtilere yol açan diğer hastalıkları ekarte etmeye çalışır.

MS hastalığı için özel bir test bulunmamaktadır. Yapılan laboratuvar testlerindeki yüksek sonuçlar diğer bazı hastalıklarda da bulunduğundan MS'e özgü değildir.  Kullanılan laboratuvar testlerinden en önemlisi MS hastalarının büyük bir çoğunluğunda tespit edilen beyin omurilik sıvısında "oligoklonal bant testidir. Beyin omurilik sıvısında anormal immünglobulin G indeksi ve oligoklonal bant MS hastalarının %70-80'inde belirlenmiştir. 

Benzer hastalıkların olmadığı kanıtlandıktan sonra, hastanın 2 atak geçirmesi, MR yardımıyla beyin ve omurilikte hasar gören  ve plak adı verilen alanların belirlenmesi, atak öncesi ve sonrası bu alanların sayısındaki değişiklikler MS tanısının konmasını sağlar. 

MS hastalığı

MS tedavisinde neler yapılır ?

MS tedavisi üçe ayrılabilir: Atakların tedavisi, hastalığın ilerlemesinin durdurulması için yapılan tedavi ve ortaya çıkan belirtilerin tedavisi.


1. Atakların tedavisi:

Ataklar esnasında sinir liflerinde ortaya çıkan iltihaplanmanın giderilmesine çalışılır. Bu amaçla kortikosteroid ya da bilinen adıyla “kortizon” kullanılır.

Kortizona cevap vermeyen şiddetli vakalarda “plazmaferez” adı verilen plazma değişimi yapılabilir. Bu işlemde hastanın kanı alınır, içindeki hücreler ayrılarak, kanın sıvı kısmı ayrılır. Bu sıvı kısım yerine protein solusyonu ile karıştırılan kan hücreleri tekrar hastaya verilir.  


2. Hastalığın ataklarının azaltılması için tedavi:

Devamlı ilerleyici türde MS hastalığının ilerlemesini durudurucu tedaviler henüz başarı kazanamamıştır. Ancak, atak ve durgun dönemlerle seyreden MS hastalarının atak dönemlerini azaltıcı aşağıdaki çeşitli ilaçlar denenmektedir.

Beta interferonlar: Bu ilaçlar cilt altı veya kas içine yapılır ve atakların şiddetini ve sıklığını azaltabilir. Bunun dışında; glatiramer asetat, dimetil fumarat, natalizumab gibi ilaçlarla, bir yandan vücudun bağışıklık sisteminin sinif liflerindeki myelin tabakaya saldırısı baskılanmaya çalışılırken, bir yandan da ataklar önlenmeye çalışılır.


3. Ortaya çıkan belirtilerin tedavisi:

Kas spazmları, depresyon ve ağrı gibi rahatsızlıklar için kas gevşeticiler, antidepresanlar ve ağrı kesiciler kullanılabilir.


MS hastaları evde neler yapabilir ?

Dinlenme, stresten uzak durma, dengeli beslenme, egzersiz yapma son derece önemlidir. Egzersiz vücuda esneklik kazandırdığı gibi, kasları da güçlendirecektir. Yüzme, bisiklete binme, yürüyüş, aerobik denenebilir. Beslenmeye de özen göstermesi gereken MS hastalarının yemeklerinde zeytinyağı, omega-3 yağ aisid içeren balık yağı bulunmalıdır. D vitamininin de faydalı olduğu ileri sürülmektedir. Tüm hastalıklarda olduğu gibi, hastanın moralini yüksek tutması da yararlıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

4 yorum

 1. Ms tanisi konmadan kortizon tedavisi aldim ve ayni gun bos alindi ama sonuc gelmeden tedavi basladi dogru mu bu ilerleme

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,
  Teşhis konarken sadece tahlil sonucuna bakılmaz, kişinin şikayetleri ve doktorunuzun yaptığı muayenede elde ettiği bulgular önemlidir. Nöroloji uzmanları bu hastalığın nasıl tedavi edileceğini bilen doktorlardır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 3. Slm benim ayağımın alt kısımında yanmalar ve karıncalanmalar oluyor birde çok ağrıyorlar kollarımda da çok çabuk yoruluyor uyandıktan sonra da yataktan kaldığım zaman sanki hiç yatmamışım gibi yorgun ve halsiz oluyorum bende bu ms hastalığımı varki doktora gitmeye de korkuyorum

  YanıtlaSil
 4. Merhaba Recep bey,
  Bahsettiğiniz şikayetler başka bazı durumlarda da görülebilen şikayetlerdir. Örneğin kansızlık söz konusu olabilir. Doktorunuza giderek yapılacak basit bir kan sayımı bile bu durumu ortaya çıkaracaktır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN