-->

WBC (lökosit, akyuvar) testi nedir ?

2 yorum
Vücutta enfeksiyon, iltihabi bir durum veya kan hücrelerinin sayısını etkileyen bir hastalığın olup olmadığı veya bu durumlara karşı yapılan tedavilerin iyileşme sağlayıp sağlamadığını ortaya koymak için WBC testi yapılır. WBC, İngilizce kelimeler olan “white blood cells” in baş harflerinden oluşan kısaltma ile adlandırılır. Beyaz kan hücreleri anlamına gelen WBC, Türkçe’de akyuvarlar olarak bilinir. Kan sayımı testi yapılırken otomatik olarak sayılan kan hücrelerinden biri olan akyuvarlar, en çok istenen kan testlerinden biridir.

Kan dolaşımı dışında, lenf sıvısında ve dokularda bulunan akyuvarlar, vücudun savunma sisteminde görev alırlar. Enfeksiyonlara karşı savaş verirken, aynı zamanda iltihabi ve alerjik reaksiyonların oluşumunda rol alırlar.


WBC hangi kan hücrelerinden oluşur ?


Akyuvarlar, 5 farklı hücre tipinden oluşan kan hücreleridir. Granülositler adı verilen bir gruptaki akyuvar 3 hücre tipinden oluşmaktadır.

Nötrofiller, eozinofiller ve bazofiller olarak isimlendirilen bu hücreler, toplam akyuvarların en büyük kısmını oluşturur.

Diğer iki hücre tipi ise monositler ve lenfositlerdir. Lenfositler de kendi aralarında T ve B lenfositler ile NK (natural killer) hücreleri olmak üzere 3’e ayrılırlar. Tüm bu akyuvar çeşitlerinin farklı işlevleri vardır.  

wbc testi

WBC hücreleri nerede üretilir ?

Akyuvarlar kemik iliğinde üretilerek kan dolaşımına salınırlar.


WBC testi neden istenir ?

Her kan sayımı (hemogram) testi istendiğinde, WBC testi de istenmiş olur. Otomatik kan sayım makinelerinin yaptığı kan sayımı sonucunda, kanda bulunan tüm hücreler gibi, WBC de sayılır. Hatta, toplam WBC’yi oluşturan hücre tipleri de ayrı ayrı sayılarak rapor edilir.

Genel bir kontrol amacıyla doktora muayene olduğunuzda, sizden istenecek kan testlerinin başında gelen kan sayımı ile kan dolaşımında bulunan hücrelerin sayısı belirlenerek, normalden bir sapma olup olmadığı anlaşılabilir. Hangi hücre tipinde sapma varsa, buna neden olabilecek hastalıklar araştırılabilir veya teşhis konup tedavi edilebilir.

Herhangi bir rahatsızlık sebebiyle doktora başvurulduğunda ise, doktorunuzun düşündüğü teşhisi doğrulamak amacıyla, WBC testi yaptırılabilir. Özellikle enfeksiyon ve iltihabi durumlarda, hem tanı koymak, hem de yapılan tedavinin işe yarayıp yaramadığını izlemek amacıyla bu test istenir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

2 yorum

  1. Hocam hayirli gunler . MO % 6.9 cikti referans : 4.1 – 12.2 bu sonucum normal ancak MO # 0.47 ” H ” cikti. referans : 0.24- 0.36 Bu duruma gore monosit sayisi fazla cikmis bir hastalik olabilir mi yoksa normal 1 deger mjdir sizce ? simdiden tesekkur ederim

    YanıtlaSil
  2. Merhaba Sibel hanım,
    Bu sonuç tek başına pek önemli bir şey ifade etmemektedir. Yapılan diğer tetkik ve klinik bulgularla bir değer kazanabilir. Bu sebeple doktorunuzun değerlendirmesi önemlidir. Sağlıklı günler dileriz.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN