-->

Hamilelikte sigara kullanımı

Yorum Gönder
Sigaranın zararlarını bilmeyen yoktur, ancak sigara içimi hamilelikte çok daha tehlikeli hale gelmektedir. Sigara içen bir kişi önce kendisine, sonra pasif içicilik nedeniyle çevresindekilere zarar verirken, hamile iken sigara içenler ise daha dünyaya gelmemiş bebeklerine de zarar verirler. Doğmamış bebeği etkilemenin yanında, yapılan bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre, hamilelikleri döneminde sigara içen annelerin çocuklarının büyüdüklerinde sigaraya başlama oranlarının, içmeyenlere göre daha yüksek olduğu görülmüştür.

Bu sebeplerden dolayı, hamileliği düşünen sigara tiryakilerinin sigarayı bırakmak için hemen adım atmaları gerekir. Gebelik öncesi sigara bırakılamadıysa bile, hamilelik döneminde sigara bırakılmalıdır.


Hamilelikte sigara neden zararlıdır ?


Sigara içimi anne karnındaki bebeği etkileyerek ciddi sonuçlar doğurabilir. Sigara içen ve sağlıklı doğmuş bebeklere bakarak, sizin bebeğinizin etkilenmeyeceği düşünülmemelidir.

Unutulmamalıdır ki, sigara içen herkes akciğer kanseri olmamaktadır. Ancak, sigara içiminin tek zararı akciğer kanseri değildir. İçindeki 7000’den fazla kimyasal madde ile sigara, vücutta farklı birçok zararlı etkiye sahiptir.

Hamile iken sigara içimi aşağıdaki riskleri artırır:

Düşük doğum ağırlıklı bebek,

Erken doğum,

Düşük,

Anne karnında ölüm.

hamilelik sigara

Hamilelikte sigara ne zaman bırakılmalıdır ?


Hamile kalan sigara tiryakileri, sigaranın vücuttaki etkileri nedeniyle hamileliklerinde sigarayı bırakmanın pek de etkili olmayacağını düşünebilirler. “Nasıl olsa sigara yapacağı etkiyi yapmıştır ve bebeğe vereceği zararı vermiştir, bundan sonra sigarayı bırakmanın faydası yoktur” diye düşünenler olabilir. Bu kesinlikle yanlış bir düşüncedir.

Hamileliğin öncesinde sigarayı bırakamayanlar da dahil olmak üzere, hamilelik döneminde sigara ne kadar erken bırakılırsa, o kadar faydalıdır. Hiçbir zaman geç değildir.   

En iyisi, sigaranın zararlarından kurtulmak için hamileliği beklemeden, sigara içen herkesin bir an önce sigarayı bırakmasıdır.

Anne olmayı düşünen kadınlar, hamile kalmadan önce sigarayı bırakmalıdır. Hamilelik öncesi yapılması gereken hazırlıklar arasında sigaranın bırakılması da yer almalıdır.

Hamilelik sürecinde “sigarayı bırakmak için geç kaldım” diye düşünülmemelidir. Sigaranın bebeğinizin gelişimini, kilo almasını engellediğini, erken doğuma sebep olarak çeşitli risklere soktuğunu, düşüklere sebep olabileceğini ve hatta anne karnında bebeğinizin sigara nedeniyle ölebileceğini düşünerek, lütfen hemen sigarayı bırakınız.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN