-->

Tam kan sayımındaki kısaltmalar ne anlama gelir ?

5 yorum
Tam kan sayımı ya da hemogram adlı test, sağlık kuruluşlarında en çok istenen testlerden biridir. Tam kan sayımı bazı yerlerde CBC olarak da kısaltılmaktadır. CBC'nin açılımı; "Complete Blood Count" İngilizce kelimeleridir ve Tam Kan Sayımı anlamına gelmektedir. Tam kan sayımı ile kan dolaşımında bulunan hücrelerin sayısı, boyutları, içerikleri ile kan hacmi içindeki oranları gibi tespitler yapılır.  Tam kan sayımında bir tüp içine alınan kandan aynı anda birçok parametreyi içeren bir dizi sonuç elde edilir.

Çeşitli kısaltmalarla ifade edilen bu test sonucundaki ifadelerin ne anlama geldikleri aşağıda açıklanmıştır:

tam kan sayımı hücreleri

WBC: İngilizce White Blood Cells kelimelerinin kısaltması olan WBC, Türkçe ifade ile “beyaz kan hücreleri” “akyuvar”, veya tıbbi adıyla “lökosit” anlamına gelmektedir. Akyuvarlar; nötrofil, lenfosit, monosit, eozinofil ve bazofil adı verilen hücrelerden oluşur. Bu hücreler aşağıdaki kısaltmalarla ifade edilir.

NEU: Akyuvarlardan nötrofilleri gösteren kısaltmadır.

LYM: Akyuvarlardan lenfositleri gösteren kısaltmadır.

MONO: Akyuvarlardan monositleri gösteren kısaltmadır.

EOS: Akyuvarlardan eozinofilleri gösteren kısaltmadır.

BASO: Akyuvarlardan bazofilleri gösteren kısaltmadır.

RBC: İngilizce “Red Blood Cells” kelimelerinin kısaltması olan RBC, Türkçe ifade ile “kırmızı kan hücreleri”, “alyuvar” veya tıbbi adıyla “eritrosit” anlamına gelmektedir.

HCT: Alyuvarların toplam kan hacmi içindeki oranını belirleyen ölçüye hematokrit denir ve “Hct” kısaltması ile gösterilir.  

HGB: Kırmızı kan hücrelerinde bulunan ve esas olarak oksijeni taşıyan maddeye “hemoglobin” adı verilir ve HGB, HG veya HB gibi kısaltmalarla yazılabilir. Normal hemoglobin miktarı kadın, erkek, çocuk ve yeni doğanda değişiklik gösterebilir.

MCV: Ortalama Alyuvar Hacmi anlamına gelen İngilizce kelimelerin kısaltmasıdır. Alyuvarların ölçütlerinden biridir.  

MCH: "Mean Corpuscular Hemoglobin", İngilizce kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltma “Ortalama Alyuvar Hemoglobini” anlamına gelmektedir. Alyuvarların ölçütlerinden biridir.  

MCHC: “Ortalama Alyuvar Hemoglobin Konsantrasyonu”, alyuvarların ölçütlerinden bir diğeridir. "Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration" İngilizce kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltma olan bu ölçüt, alyuvarlarda bulunan hemoglobin miktarı hakkında bilgi verir.

RDW: Alyuvarların ölçütlerinden biri daha: "Red Cell Distribution Width" İngilizce kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltma, “Alyuvar Dağılım Genişliği” anlamına gelir ve alyuvarların ölçü ve şekillerinde farklılık olup olmadığını gösterir.

PLT: Kan pulcukları da denen trombositler, kan pıhtılaşmasında görev yapan kan hücreleridir. İngilizce karşılığı olan "Platelet" kelimesinin kısaltması ile de bilinir.

MPV: “Ortalama Trombosit Hacmi” anlamına gelen bu kısaltmanın İngilizce karşılığı "Mean Platelet Volume" dur. Trombositlerin büyüklüğü hakkında fikiri verir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

5 yorum

 1. merhabalar
  hastalık öyküm bulunmamaktadır dün öylesine bi kan tahlili yaptım
  monosit ezonfil nötrofil ve bazofilde yüksekilik aynı zamanda lenfosit ve hct yükseklik bulunmaktadır
  sigra kullanımı var 1 ay önce tonsilit olmuştum ve tedevi edilidim sefamed im 7amp aldım
  tanınız nedir yardımcı olabilir misiniz

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,
  Test sonuçlarınızın değerlendirilmesi için doktorunuza müracaat etmenizi öneririz. Hastalık geçmişiniz ve muayene bulguları ile tanıyı o koymalıdır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba Kan tahlilimde lökosit 10.11 ref:(4.00-10.00),pct 0.43 ref: (0.108-0.282),pdw 13 ref: (15.0-17.0),eozinofil% 0.4 ref:(0.5-5.0),lenfosit 18.8 ref:(20.0-40.0),nötrofil 75.8 ref:(50.0-70.0) olarak çıktı.Doktor çok sık enfeksiyon geçirip geçirmediğimi sordu böyle bir durumum da yok.Sizin yorumunuz nedir?

  YanıtlaSil
 4. seher sakıcı13 Kasım 2017 09:57

  merhaba
  basagırı ve unutkanlık şikayetiyle nörolojiye başvurdum kan tahlilinde lym degeri 3,23 çıktı yüksek olarak görünüyor nedeni nedir

  YanıtlaSil
 5. Merhaba,
  Bu tek başına önemli bir sonuç değildir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN