-->

Kan bağışı

4 yorum
Kan bağışı, ihtiyacı olan kişiye kendi kanının bir kısmını verme işlemidir. Kaza, ameliyat veya çeşitli hastalıklar nedeniyle vücudundaki kan miktarı azalan kişilerin hayatını kurtarmak ve tedavi etmek amacıyla kan nakli yapılır. Ancak kan sentetik olarak üretilemediği için, sağlıklı kişiler tarafından bağışlanmalıdır. Ancak bu şekilde nakil yapılacak kan bulunabilir. Ülkemizde çoğunlukla Kızılay Kan Merkezleri tarafından kan bağışı toplanır ve ihtiyacı olan sağlık kuruluşlarına dağıtılır. Kan bağışı kısa süren bir işlem olup, cevaplanması gereken sorular ve kanın alınması da dahil olmak üzere toplam bir saattir.

Kimler kan verebilir ?


Kan vermeye engel bir durumu olmayan, vücut ağırlığı 50 kilonun üzerinde olan, 18-68 yaş arası kişiler kan verebilir.

Kan bağışı kan verme


Kan vermesi sakıncalı olanlar kimlerdir ?

Son iki ay içinde kan verenler,

Demir eksikliği bulunanlar,

Hamileler,

Ciddi sağlık problemleri olanlar,

Hepatit B ve C gibi bulaşıcı hastalık geçirenler,

AİDS testi pozitif olanlar,

Kısa süre önce dövme veya piercing yaptıranlar.


Ne kadar kan alınır ?

Bir kişiden alınan kan miktarı 450 mililitre kadardır. Bu miktar bir kişinin vücudundaki toplam kan hacminin onda birinden azdır. Bu miktara “1 ünite kan” denir. Alınan kan insanı kansız bırakmaz. Zaten böyle bir durumun ihtimali varsa, o kişiden kan alınmaz.


Kan alma işlemi ne kadar sürer ?

Kan bağışında kan verme işlemi 10 dakika kadar sürer.


Kan alınırken insanın canı yanar mı ?

Kan alımı işleminde insanın canını yakan tek şey, damarının içine giren iğnenin acısıdır. Bu iğne, hastanelerde tahlil yaptırırken kullanılan iğnelerden biraz daha kalındır. Bu yüzden, tahlil için kan verirken yaşanılan acıdan bir miktar daha fazla acı hissedilir.


Kan bağışından önce neler yapılmalıdır ?

Kan bağışlayacağınız saate göre, sabah saatlerinde kahvaltınızı, öğle saatlerinde öğle yemeğinizi mutlaka yiyiniz.

Bol sıvı alınız.

Bir gece önce uykunuzu alınız.

İyi hissetmiyorsanız kan vermeyiniz.


Kan bağışının riskleri nelerdir ?

Kan vermenin sağlık açısından bir riski yoktur. AIDS veya benzeri hastalık bulaşması gibi bir tehlike söz konusu değildir. Kan almak için kullanılan iğne ve kan torbaları steril olduklarından, bunlar vasıtasıyla herhangi bir hastalık bulaşmaz.


Kan bağışlandıktan sonra yapılan testler nelerdir ?

Alınan kan bulaşıcı hastalıklar açısından kontrol edilir. AİDS, hepatit gibi kan yoluyla bulaşan hastalıklar, bağışlanan kanda kontrol edilen hastalıklardan bazılarıdır. Bu hastalıkların bulunması durumunda, alınan kan imha edilir.


Kan bağışından sonra nelere dikkat edilmelidir ?

Kan alınması bittikten sonra bir süre dinlenmeniz istenecektir. Bu esnada size bir miktar sıvı ikram edilir.

İşlem sonrası ayağa yavaşça kalkılmalıdır. Ani kalkışlar, baş dönmesi ve göz kararmasına yol açabilir.

Çoğu kişi kan verdikten kısa bir süre sonra kendini iyi hisseder. Kendini yorgun hissedenlerin bir süre dinlenmesinde fayda vardır.

Kan bağışı nedeniyle vücuttan kaybedilen sıvının yerine konması için işlem sonrası bol sıvı alınmalıdır. Takriben 24 saat sonra kaybedilen sıvı yerine konmuş olur.

Kan verme işlemi bittikten sonraki saatlerde aşırı fiziksel aktivite yapılmamasında fayda vardır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

4 yorum

 1. Cihan dahiturk18 Haziran 2015 05:08

  geçen gün kadıköy de kızılay' a kan bağışında bulundum.. kan verdikten sonra hiç dinlenmedim,eve gidince çok halsiz düşmüştüm,kan verdikten sonra dinlenmemiz gerekiyormuş,bilgilendirme için teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Yazımıza olan ilginize teşekkür ederiz. Kan bağışı gibi onur verici bir iş yaptığınız için de sizi kutlarız. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 3. Her sağlıklı bireyin düzenli aralıklarla kan bağışında bulunması, hem kendine hemde hastaların kan ihtiyacını karşılama amacıyla çok önemlidir. Ben 25 senedir yılda en az 2 defa olacak şekilde kan veririm. kendimi iyi ve mutlu hissediyorum.

  YanıtlaSil
 4. Merhaba,
  Sizin gibi kişiler insanların canının kurtarılmasına verdikleri katkı nedeniyle her türlü övgüyü hak etmektedir. Mutluluğunuz daim olsun. Size ve ailenize sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN