MPV testi

MPV testi, “ortalama trombosit hacmi” anlamına gelen İngilizce kelimelerin (Mean Platelet Volume) baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltma ile isimlendirilen bir kan tahlilidir.

Sağlık kuruluşlarında en çok istenen testlerden biri olan hemogram, ya da diğer adıyla tam kan sayımı testinin içinde otomatik olarak yapılan testlerden biri de MPV testidir. 

MPV testi, kan dolaşımında bulunan trombositlerin boyutları hakkında fikir verir.

Trombositler, kemik iliğinde üretilen ve kan pıhtılaşmasında görev alan kan hücrelerindendir. Bu hücrelerin boyutlarında meydana gelen değişiklikler çeşitli hastalıklar ile ilişkili olabilir.

MPV testinde normal değer nedir ?

Yetişkinlerde 7.4-10.4 femtolitre (fL) arasında bulunan MPV, farklı laboratuvar ve cihazlarda değişik referans aralığa sahip olabilir. Bu yüzden, tahlilin yapıldığı laboratuvarın normal referans aralığının bilinmesi önemlidir.

MPV testi yüksekliği ne demektir ?

mpv tahlili

Yetişkin bir kişide MPV testi değerinin 10.4 fL’nin üzerinde olması durumunda MPV artışından söz edilir. Bu durumda trombositlerin boyutları artmıştır. 

 

MPV yüksekliğinin sonuçları nelerdir ?

Yüksek MPV testi düzeyi olan kişilerde kan pıhtılaşmasına eğilimin daha fazla olacağı düşünülebilir. Bu durumda, kan damarları içinde oluşabilecek bir pıhtı, damar tıkanıklığına yol açabilir. Damar tıkanıklığının meydana geldiği damara göre; inme, felç, kalp krizi gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir.   

 

MPV artışına sebep olan durumlar nelerdir ?

 • Diabetes mellitus (şeker hastalığı),
 • İmmün trombositopeni (bağışıklık sisteminin kişinin kendi trombositlerini yabancı olarak kabul edip, ortadan kaldırmak için parçaladığı hastalık),
 • Preeklamsi (hamilelik sırasında kan basıncının yüksekliği ile ilişkili ciddi bir durum),
 • Sepsis (halk arasında kan zehirlenmesi olarak da bilinen durum),
 • Kronik myeloid lösemi (kan dolaşımındaki akyuvarların artışı ile karakterize bir hastalık),
 • Hipertiroidizm (tiroid bezinin fazla çalışması) durumlarında MPV yüksektir.

MPV düşüklüğü ne demektir ?

Yetişkin bir kişide MPV değerinin 7  fL’nin altında olması durumunda MPV düşüklüğünden söz edilir. MPV düşüklüğü olan kişilerin trombositleri normalden daha küçüktür.

 

MPV düşüklüğünün sonuçları nelerdir ?

Düşük MPV düzeyine sahip olan kişilerde kanamaların daha kolay meydana geleceği düşünülebilir. Bu kişilerin kanamalar açısından kontrol altında olması ve kan sulandırıcı ilaç kullanımında dikkatli olunması gerekir.

 

MPV düşüklüğüne sebep olan durumlar nelerdir ?

 • Kemoterapi,
 • Kronik böbrek yetmezliği,
 • Enfeksiyonlar,
 • İltihabi hastalıklar,
 • Kanser gibi durumlarda MPV değeri düşük olabilir.
BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

47 Yorum