-->

RDW testi

6 yorum
RDW testi, “kırmızı kan hücreleri dağılım genişliği” anlamına gelen İngilizce kelimelerin (Red Cell Distribution Width) baş harflerinden oluşan kısaltma ile anılan bir testtir. RDW testi, tam kan sayımında ölçülen testlerden biridir. Her kan sayımı yapıldığında otomatik olarak ölçülen bu test, alyuvarların büyüklükleri arasındaki farkı ortaya koyar. Normalde kemik iliğinde üretilen alyuvarların boyutları birbirine yakındır. Ancak bazı hastalıklarda alyuvar boyutları arasında fark görülebilir. Kan dolaşımında bazı alyuvarlar daha büyük, bazıları daha küçük olabilir. İşte RDW testi ile bu farklılık anlaşılabilir.

rdw eritrosit testi

RDW normal değerleri nedir ?


RDW değeri %10-16 arasında değişiklik gösterebilir. Testin yapıldığı laboratuar ve cihazın verdiği normal değer aralıkları önemlidir. Test sonucunda rapor kağıdı üzerinde bulunan normal değer aralıklarına dikkat edilerek, değerlendirme buna göre yapılmalıdır.


Düşük RDW ne anlama gelir ?

RDW değerinin %10’un altında olması durumunda RDW düşük demektir. Düşük RDW varsa, kan dolaşımında bulunan kırmızı kan hücrelerinin boyutları arasında fazla fark olmadığı anlaşılır.


Hangi durumlarda RDW değeri düşüktür ?

Alyuvarların normale göre daha büyük olduğu “makrositer anemilerde” veya normale göre daha küçük olduğu “mikrositer anemilerde” RDW değeri düşük olabilir.


RDW değerinin yüksekliği ne anlama gelir ?

Eğer RDW değeri %16’nın üzerinde ise, yüksek RDW olduğu ortaya çıkar. Bu durumda kan dolaşımındaki kırmızı kan hücrelerinin boyutları arasında fark olduğu düşünülür.


Hangi durumlarda RDW değeri yüksek çıkar ?

Demir eksikliği anemisi: Bu durumda MCV düşüktür.

Folik asit ve B 12 vitaminlerinin düşüklüğü: Bu durumda MCV de yüksektir.

Kronik karaciğer hastalıkları: Bu durumda MCV de yüksektir.

Kemik iliği ile ilgili hastalıklar: Bu durumda MCV de yüksektir.

RDW demir eksikliğine bağlı kansızlıklar ile talasemi hastalığı arasında ayırıcı tanıda kullanılan önemli testlerden biridir. Yukarıda da belirtildiği gibi, demir eksikliğinde yüksek çıkan RDW, talasemi taşıyıcılığında normaldir. 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

6 yorum

 1. Bacaklarımda ve sağ omzumda ağrı vardı. Fizik tedavi bölümüne gittim. Kan tahlili sonuçlarım
  WBC 7.32
  RBC 4.88
  HGB 13.7
  HCT 41
  MCV 84.1
  MCH 28.2
  MCHC 33.5
  RDW * 16.3 ***
  PLT 169
  MPV 9.1
  PCT * 0.15 ***
  RDW 30.4
  NEU% 62.4
  LYM% 26.1
  MON% 6.2
  EOS% 2.6
  BAS% 0.2
  NEU# 4.57
  LYM# 1.91
  MON# 0.45
  EOS# 0.19
  BAS# 0.02

  tahlil sonuçlarında;
  RDW nin 16,3 yüksek, referans ağırlığı 11,5-14,5
  PCT nin 0,15 düşük, referans ağırlığı 0,155-0,406
  Hocam sonuçlar sizce neyi gösteriyor.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,
  Bu sonuçlar bizce bir şey göstermiyor ancak doktorunuza birşey gösteriyor olabilir. Sonuçlarınızı değerlendirecek kişi tahlili isteyen doktordur. Bu sebeple sonuçlarınızı doktorunuza göstermenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 3. Merhabalar bu sonuçlarını yorumlarmısınız rdw-cd sonuç 18 referans aralıgı 11.5/15.5 hgb 8.2 referans aralıgı 12.0/16.0 MCV 76 referans aralıgı 81.0/99.0 mch 24.3 referans aralıgı 27.0/31.0

  YanıtlaSil
 4. Merhaba Alev hanım,
  Ağır derecede kansızlığınız bulunmaktadır. Bir an evvel bir dahiliye uzmanına başvurmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 5. göksel ayyıldız28 Şubat 2018 09:45

  merhaba 45 yaş kadın regl döneminde böbrekte 0,7cm taşı var sedim 19/40 çıktı 1/2 ve 1 saat aralığında demir eksikliği var hgb 11 htc 35 plt 450 plt yüksekliği sedimi artırır mı? ürocit k kullanıyor 1 yıldır 2*1 adet bu ilaç etkisi olabilir mi? Dr sedimi anlamlı bulmadı ama ref.değerinin üzerinde son 15 gün öncesi geçirilen bir üsye veya bağaz akıntısı vs ye bağlıdır dedi 15 gün önce öksürük burun akıntısı gibi nezle olmuştu.Saygılarımla

  YanıtlaSil
 6. Merhaba Göksel bey,
  Kansızlık sedimentasyonu artıran başlıca faktörlerdendir. Sedimentasyon hızı ile ilgili sitemizde yayınlanan yazının linkini gönderiyoruz. Tıklayarak yazımıza ulaşabilirsinizÇ https://www.hayatisaglik.com/laboratuvar/sedimentasyon-hizi-nedir.html Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN