-->

CVS (Koryon villus örneklemesi) testi

1 yorum
Koryon villus örneklemesi anlamına gelen İngilizce kelimelerin kısaltması olan CVS testi "koryon villus biyopsisi olarak da adlandırılır. CVS testi, gebeliğin erken döneminde, rahim içinde bulunan plasentadan doku örneği alma işlemidir. Alınan örnekte, bebeğin kromozomları incelenerek, genetik bir bozukluk olup olmadığı araştırılır. Her hamilelikte yapılmayan CVS, genellikle genetik hastalıklar bakımından riskli olduğu düşünülen gebelere uygulanan bir işlemdir. Amniyosenteze göre daha erken yapılabildiği için, kromozomlarda bulunan bir anormalliğe daha erken tanı koyma imkanı verir.   


Kimlere CVS testi yapılır ?


Otuz beş yaşın üzerindeki gebelere,

Daha önceki gebeliklerinde kromozom anormallikleri olanlara,

Ailesel olarak kromozom anormalliği bulunanlara,

Anne babada genetik bir bozukluk bulunanlara,

Biyokimyasal ve radyolojik tarama testlerinin sonucuna göre riski yüksek çıkanlara CVS testi yapılması önerilir.


CVS testi ne zaman yapılır ?

Genellikle gebeliğin 10-12. haftaları arasında CVS yapılır.


CVS nasıl yapılır ?

Özel bir iğne kullanılarak karın bölgesinden (transabdominal) veya kateter adı verilen ince tüplerle vajinadan (transservikal) girilip rahime ulaşılır. Bebeğin ve plasentanın ana rahmindeki pozisyonu CVS’in hangi yolla yapılacağını belirleyen bir etkendir.

Sırt üstü yatan anne adayından, seçilen yönteme göre iğne veya kateter ile ultrason eşliğinde örnek alınır.

kromozom taraması


CVS testi kimlere yapılmaz ?


Aktif kanaması veya enfeksiyonu olanlara karından, rahim ağzında polip veya fibroid gibi oluşumlar bulunanlar ile plasentanın yerleşimi uygun olmayan gebelere ise vajinal yol ile CVS yapılmaz.


CVS riskleri nelerdir ?

CVS işlemi kramplara veya amniyon sıvı kaçağına neden olabilir. Bunlar 1-2 günde geçen rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklar şiddetlenirse hemen doktorunuza başvurmanız gerekir.

İğne kullanılarak örnek alınan kişilerde, karında hafif bir ağrı hissedilebilir.

Çok nadir de olsa, CVS rahim içi enfeksiyonlara sebep olabilir.

CVS sonrası düşük oranı 300-400 gebelikte 1 civarındadır. Tecrübeli ellerde bu oran düşüktür.


Alınan plasenta örneği nasıl değerlendirilir ?

CVS örneğindeki bebeğe ait hücreler dikkatle incelenerek kromozomlarının sayısal ve yapısal açıdan normal olup olmadığı incelenir. Mikroskop altında eğitimli kişiler tarafından yapılan bu işlem oldukça hassas aşamalardan geçer.


Normal CVS sonucu nedir ?

İncelenen bebeğe ait hücrelerde kromozomlarda bir anormallik bulunmaması “normal” olarak rapor edilir.

CVS sonucunun normal olması bebeğinizin sağlıklı doğacağının garantisi değildir. CVS ile bebeğin kromozomlarındaki anormallikler araştırılır. Ancak kromozomları normal olsa da, bebekler farklı sebeplere bağlı hastalıklara sahip olabilir.


Anormal CVS sonucu nedir ?

İncelenen bebeğe ait hücrelerde kromozomlarda sayısal veya yapısal bir anormallik bulunması “anormal” olarak rapor edilir. Bulunan anormallikler raporda belirtilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

1 yorum

 1. Hello there,

  My name is Aly and I would like to know if you would have any interest to have your website here at hayatisaglik.com promoted as a resource on our blog alychidesign.com ?

  We are in the midst of updating our broken link resources to include current and up to date resources for our readers. Our resource links are manually approved allowing us to mark a link as a do-follow link as well
  .
  If you may be interested please in being included as a resource on our blog, please let me know.

  Thanks,
  Aly

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN