-->

Doku tipi (HLA) testi

12 yorum
Doku tipi testi ile, vücut hücrelerinin yüzeyinde bulunan ve “antijen” adı verilen maddelerin tespiti yapılır. Bu sayede yapılacak nakil işlemlerinde, vericiden alınacak doku veya hücrelerin alıcının vücut hücreleri ile uyumlu olup olmadığı anlaşılır. Doku tipi, HLA testi olarak da adlandırılır. Human Leukocyte Antigen İngilizce kelimelerinin baş harflerinden oluşturulan kısaltma ile anılan bu test, “insan akyuvar antijeni” anlamına gelmektedir.

Hücre yüzeyinde bulunan antijenler bir kişinin normal vücut hücreleri ile yabancı bir hücre arasındaki farklılığı ortaya koyar. Farklılık olması durumunda, vücutta bir tepki oluşur ve nakledilen doku veya hücreler vücut tarafından red edilir. Ayrıca doku tipi testi ile kişinin kendi hücrelerine karşı bir saldırı gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği de anlaşılabilir.

doku uyumu testi hla

HLA antijenlerinin önemi nedir ?


Bu antijenler bağışıklık sisteminde büyük önem taşımaktadır. Vücudun savunma sistemi, vücuttaki bir hücrenin kendine yabancı olup olmadığını bu antijenler sayesinde anlar. Böylece o hücrenin ortadan kaldırılıp kaldırılmayacağına karar verir.

Örneğin, vücut savunma hücreleri hastalık etkeni olan bir mikroorganizmayı bu şekilde tanır. Mikroorganizmanın yüzeyinde bulunan antijenler vücuda yabancı olduğu için, bağışıklık sistemi hücreleri mikrobu yok etmek için hemen o hücreye saldırır.

İnsanların vücut hücreleri üzerinde bulunan antijenler de farklılık gösterir. Her insanın hücre yüzey antijenlerinin bir kısmı diğer bir kişinin antijenleri ile benzerlik gösterse de, çoğu antijen faklıdır. İki kişi arasında tam uyumun görüldüğü kişiler sadece tek yumurta ikizleridir. Kardeşler arasında bile antijen farklılıkları söz konusudur.

Tedavi amacıyla yapılan uygulamalarda, herhangi bir vericiden nakledilen hücrelerin yüzeyindeki antijenlerin nakledilecek kişinin antijenleri ile uyumlu olması istenir. Böylece nakil yapılan kişinin vücut savunma sisteminin nakledilen hücrelere tepki göstermemesi sağlanmaya çalışılır. Bu durum sağlanabilirse, nakil işlemi başarılı olabilir.  
   

Hücre yüzey antijenlerinin kalıtımla ilişkisi var mıdır ?

Vücut hücrelerinin yüzeyinde bulunan antijenlerin yarısı anneden, diğer yarısı ise babadan çocuğa aktarılmaktadır.


Doku tipi testinde kaç sınıf antijen vardır ?

Testlerde iki ana antijen grubu kullanılır. Bunlardan birincisi; Sınıf 1 antijenleri olup; HLA-A, HLA-B, HLA-C olarak adlandırılırken, Sınıf 2 antijeni HLA-D olarak adlandırılır.


Doku tipi testi neden yapılır ?

Bağışlanan doku veya organın nakledilecek kişi ile uyumlu olup olmadığının anlaşılması için,

Test edilen kişilerin akrabalık derecelerinin belirlenmesi için,

Otoimmün hastalık riski olup olmadığının ortaya çıkarılması için doku tipi testi yapılabilir.


Test için gerekli örnek nedir ?

Doku tipi testi genellikle koldaki bir damardan alınan bir miktar kan örneğinde yapılır.


Doku tipi testi nerede yapılır ?

Doku tipi testleri özel testler olup, belirli laboratuvarlarda yapılan testlerdir. Özel şartlara sahip, belirli izinler alınarak kurulan “doku tipi laboratuvarı” adı verilen laboratuvarlarda yapılan bu testler, tecrübeli laboratuvar uzmanları tarafından gerçekleştirilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

12 yorum

 1. Iyi günler Efendim,

  yukarada basi gecen HLA-B27 benden alinacak olan Kan uygulanacak. Yanliz benim sorum suki. Benim sürekli vucudum yani kemiklerim kaslarim agrimaktadir. Kendim yaklasik 20kg verdim. Sportif bi vucuda sahib degilim ama sürekli spor yapan birisiyim. Bu agrilar herzaman vardir, bu agrilar yaklasik 1 seneye yakin sagkalcadan basladi, simdi dizlerim ve dirseklerim tüm vucdum agriyor, hele sabahlari daha fazla yatakdan kalkmaya dermanim yoktur. Bunun üzerine ortopedi doktorum bunu uyguladi, acama sonuc nasil cikar bu tesden cok merak ediyorum.
  Yardimlariniz icin tsk. ederim.
  saygilar

  yusuf keskin

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,
  Doktorunuz sizin şikayetlerinizin sebebi olabilecek bazı hastalıkları ortaya çıkarmak amacıyla bu testi istemiştir. Ankilozan spondilit ve bir çeşit eklem iltihaplanması hastalıklarında tanı koymaya yardım edebilecek olan bu testi sonucu ve kendi muayene bulguları ile sizin şikayetlerinize sebep olan hastalığa bir isim koyacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba,

  Ağzımı çıkan aftlar yüzünden doktorum bu testleri yaptırmamı söyledi. Testleri yaptırdım fakat sonuçlarda "Sonuç, Birim, Referans Değeri" kısımları boş görünüyor. Sonuçlarla ilgili bir problem mi var ? Yoksa testlerde herhangi bir bulguya rastlamadığı için mi bir sonuç yok ?

  Testler :

  (HLA-B (Moleküler düşük çözünürlükte)
  HLA B (allel 1) B*15
  HLA B (allel 2) B*38

  YanıtlaSil
 4. Merhaba,
  Test sonuç raporunuzu doktorunuza gösteriniz. O gerekli değerlendirmeyi yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 5. Bende hla b27 testi yaptirdim test negatif cikti. Akim sitometri %99 yaziyo ve tanida R53 olarak yazilmis doktorada randevu alamiyoruz merak ediyorum sizce nedir simdiden teskkurler.

  YanıtlaSil
 6. Merhaba,
  HLA B27 testi bazı hastalıklara teşhis koyarken düşünülen tanıyı desteklemek amacıyla yapılır. Testin pozitif çıkması durumunda doktorun düşündüğü tanı desteklenmiş olur. Sizde test sonucunun negatif çıktığını yazmışsınız. Bu durumda sizde HLA B27 antijeni bulunmuyor demektir. Test sonucunuzu doktorunuza göstermeyi ihmal etmeyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 7. Ben izmirde yasiyorum kardesim ankara da doku tiplemesini ayrı sehirler de ayrı ayrı hastanelerde yaptirmamiz mumkun mü?

  YanıtlaSil
 8. Merhaba Hülya hanım,
  Bu soruyu nakil işlemini yapacak olan merkeze sormanız daha uygun olacaktır. Önemli olan onların bu konuda ne düşünüyor olduklarıdır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 9. Hala b 11 44 çıktı bir riks taşıyormu
  Şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 10. Merhaba Kadir bey,
  Yapılan HLA testi özel bir test olup, farklı sebeplerle istenebilmektedir. Bu nedenle sonuç doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 11. Merhaba benim doku tipi test sonuçlarım. HLA-B27:NEGATİF. HLA-B5(51):NEGATİF. HLA-B5(52):POZİTF ,HETEROZİGOT çıkmış ne anlama geliyor bilgilendiriseniz sevinirim

  YanıtlaSil
 12. Merhaba,
  Bu tip testler özel testler olup tahlili isteyen doktorun değerlendirmesi uygundur. Lütfen tahlil sonucunuzu doktorunuza gösteriniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN