-->

Hepatit B (HBV) test çeşitleri nelerdir ?

1 yorum
Kişinin hepatit B enfeksiyonunu geçirip geçirmediğini, testin yapıldığı zaman aktif bir enfeksiyon bulunup bulunmadığını ve hepatit B enfeksiyonuna karşı vücudunda bir bağışıklık olup olmadığını farklı bir takım hepatit B testleri gösterir. Bu testler aşağıda açıklanmıştır: 

Hepatit B yüzey antijeni (HBsAg): Aktif bir hepatit B enfeksiyonunun en erken işaretlerinden biridir. Virüsün yüzeyinde bulunan bir antijendir.  Hepatit B enfeksiyonu belirtileri görülmeye başlamadan önce HBsAg saptanabilir. Bu test 6 ay süreyle pozitif kalırsa, kronik bir hepatit B enfeksiyonu geçirildiği anlaşılır. Bu durumda bulaşıcılık devam eder.

Hepatit B yüzey antikoru (HBsAb, Anti HBs): Vücudun hepatit B virüsü yüzey antijenine karşı geliştirmiş olduğu savunma proteinidir.

Genellikle HBsAg kan dolaşımında kaybolduktan 4 hafta kadar sonra görülmeye başlar.

Bu testin pozitif çıkması hastalığın aktif döneminin sonuna gelindiğinin göstergesidir. Artık bulaşıcılık da ortadan kalkar.

Ayrıca bu kişiler hepatit B virüsüne karşı bağışıklık kazanmış olup, ileride tekrar bu virüsle karşılaştıklarında hepatit B enfeksiyonuna yakalanmazlar.

Bunun yanı sıra, bu test ile kişilerin hepatit B aşısına ihtiyacı olup olmadığı ortaya çıkar.

hbv hepatit b tahlili


Hepatit B e-antijeni (HBeAg): Aktif hepatit B enfeksiyonu geçirenlerde bulunan bir antijen olduğundan, kişinin hali hazırda hepatit B enfeksiyonu olduğunun göstergesidir. Bu test, enfeksiyon geçiren kişinin ne kadar bulaşıcı olduğunu da gösterir. Ayrıca enfeksiyona karşı yapılan tedavinin etkinliği de bu test sayesinde anlaşılabilir.

Hepatit B e-antikoru (HBeAb, Anti HBe): Hepatit B enfeksiyonunun aktif döneminin sonlarına gelindiğini gösterir. Bulaşıcılık da artık oldukça azalmıştır.

Hepatit B kor antikoru (HBcAb, Anti HBc): Geçmişte Hepatit B enfeksiyonu geçirmiş veya uzun süreli yani kronik Hepatit B enfeksiyonu olanlarda bulunan vücut savunma proteinidir. Hayat boyu kalıcıdır.

Hepatit B kor antikoru IgM (HBcAb-IgM, Anti HBc-IgM): Geçen 6 ay içinde Hepatit B enfeksiyonu olduğunu veya kronik bir Hepatit B enfeksiyonunun tekrar alevlendiğinin göstergesidir.

Hepatit B virüs genetik maddesi (HBV DNA):

hbv virüsü

Kan dolaşımında ne kadar virüs genetik maddesi olduğunu gösterir. Genetik madde miktarına göre, hepatit virüsünün vücutta çoğalıp çoğalmadığı veya kişinin bulaştırıcı olup olmadığı anlaşılabilir. Bunun dışında;

Kronik hepatit B enfeksiyonu olanlarda HBV DNA yüksekliği karaciğer hasarı riskinin arttığını,

Antiviral tedaviye ihtiyaç olup olmadığını,

Hepatit B enfeksiyonu tedavisinin işe yarayıp yaramadığını da gösterir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

1 yorum

  1. Merhabalar:Kronik hepatit b hastasıyım.Hastalığı tesadüfen yapılan bir kan tahlilinde RF değerininin 135 çıkmasının nedenini araştırırken öğrendim.Normal değer 0-15 miş.İlaç tedavisine 11 ay önce başlandı. HBVDNA ilk 6 ay içinde negatifleşti fakat Hbsag değeri ilaç kullanmaya başladığımda 3000 küsürler de iken 5000 civarında şu anda.Diğer enzim değerlerim de hiç bir sıkıntı yoktu.Değerler halen normal.Ayrıca sormak istediğim diğer soruda Hbeag negatif Antihbe pozitif nedeni ne olabilir?

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN