Ne zaman doğum yapacağım ? Kaç haftalık hamileyim ?

gebelik haftasii hesaplama

Hamile olduğunu öğrenen kadınların en fazla merak ettiği şey ne zaman doğum yapacaklarıdır. Bunun en büyük sebebi doğum öncesi ve doğum sonrası yapılacak bir takım işlere hazırlık yapmaktır.

Ne zaman doğum yapılacağının kesin tarihinin bilinmesi pek o kadar da mümkün değildir. Gebelerin hamilelik sürecini etkileyen birçok faktör olduğundan hamile bir kadının ne zaman doğum yapacağı çeşitli verilerin yardımıyla ancak tahmin edilebilir.

Tahmini doğum tarihi nasıl hesaplanır ?

Normal bir gebelik süresi ortalama olarak 280 gündür. Bu süre 40 haftaya karşılık gelir.

Tahmini doğum tarihi hesaplanırken kadının son adet tarihinin ilk gününün bilinmesi büyük önem taşır. Çünkü bu tarihten itibaren 40 hafta veya 280 gün eklendiğinde tahmini olarak doğum tarihi ortaya çıkar.

Burada önemli olan tarih son adetin bittiği değil, başladığı gündür.

Pratik olarak tahmini doğum tarihini hesaplamanın kolay bir yöntemi vardır. Son adet tarihinin ilk gününe 7 gün eklendiğinde doğumun gerçekleşeceği gün, son adet görülen aydan 3 ay çıkarıldığında ise doğumun gerçekleşeceği ay ortaya çıkar. Bunun için bir örnek vermek gerekirse:

Kadının son adetinin ilk günü 5 Mart olsun

  • Buna 7 eklendiğinde 12 Mart bulunur.
  • 12 Mart’tan 3 ay geri gidildiğinde ise; 12 Aralık tarihi bulunur.
  • Kabaca tahmini doğum tarihi 12 Aralık’dır. Bu tarih ayların 30 veya 31 gün olmalarına bağlı olarak değişir. Tahmini doğum tarihi 12 Aralık tarihinin 3 gün öncesi ile 3 gün sonrası arasında olacaktır.

Aşağıdaki linke tıklayarak kaç haftalık hamile olduğunuzu ve bebeğinize ne zaman kavuşacağınızı tahmini olarak öğrenebilirsiniz. 

KAÇ HAFTALIK HAMİLE OLDUĞUNUZU HESAPLAYIN

Tahmini doğum tarihinin hesabı, kadının adet dönemlerinin düzenli olduğu düşünülerek yapılmıştır.

Eğer hamilelik öncesi dönemde adet düzensizlikleri varsa, bu hesaplama ile doğum tarihini tahmin etme güçleşir ve çıkan tarih hatalı olabilir. Bu sebeple, adet düzensizliği olan kadınlardaki tahmini doğum tarihini belirlemede doktorunuzun yapacağı ultrasondan daha çok faydalanılır.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

23 Yorum