-->

CA 15-3 testi

1 yorum
Kanser antijeni veya karbonhidrat antijeni kelimelerine karşılık gelen İngilizce kelimelerin baş harflerinden oluşan kısaltma ile adlandırılan CA 15-3 testi meme kanseri tedavisine olan yanıtı veya meme kanserinin tekrarlayıp tekrarlamadığını ortaya koymak amacıyla yapılır. 


CA 15-3 nedir ?


CA 15-3, normal meme hücreleri tarafından üretilen bir proteindir. Meme kanseri olan kişilerin çoğunda CA 15-3 üretimi artar. Meme kanserinin erken devresinde olanların sadece %10'unda yükselen CA 15-3'in artış oranı çevreye yayılmış meme kanserlerinde  %80'lere yükselebilir.


CA 15-3 sadece meme kanserinde mi artar ?


Meme kanseri dışında, kalın bağırsak, pankreas, yumurtalık, prostat kanserlerinin yanı sıra, siroz ve hepatit gibi hastalıklarda da CA 15-3 yükselebilir.

ca 15.3 meme kanseri


CA 15-3 testi için gerekli örnek nedir ?

Test için genellikle koldaki bir toplardamardan alınan kan örneğinden elde edilen serum kullanılır. 


CA 15-3 test sonucu ne kadar sürede çıkar ?

Eski yıllara göre daha yaygın olarak çalışılan bu test artık çoğu sağlık kuruluşunda yapılabilmektedir. Çoğu tıbbi laboratuvar genellikle 1 günde CA 15-3 testi sonucu verebilmektedir.


CA 15-3 test sonuçlarının yüksek çıkması ne anlama gelir ?

Meme kanseri CA 15-3'ün yüksek çıktığı kanserlerin başında gelir. Yukarıda bahsedilen diğer kanserler ve selim durumlarda da CA 15-3 yükselebilir. 
Meme kanseri tedavisinde olan kişilerde CA 15-3'ün yüksek çıkması veya yükselmeye devam etmesi, tedavide başarı sağlanamadığı veya meme kanserinin tekrarladığı anlamına gelebilir. Ancak bu değerlendirme için meme kanser tipinin fazla miktarda CA 15-3 üretiyor olması gerekir. Eğer mevcut meme kanseri tipi CA 15-3 üretmiyorsa, bu test bir tümör belirteci olarak kullanılamaz. 

Meme kanseri olanlarda çok yüksek düzeylerde olan CA 15-3 düzeyi genellikle kanserin kemiklere veya akciğerler yayılmış olduğunu gösterir. CA 15-3 sonuçları kanser varlığı veya yokluğu açısından tek başına değerlendirilmemelidir. Test sonucu mutlaka hastanın klinik değerlendirmesi ve diğer tanı araçlarından elde edilen bilgilerle birlikte yorumlanmalıdır.


CA 15-3 testi yaptırılırken dikkat edilmesi gereken faktörler nelerdir ?

Tümör belirteçleri standart yöntemlerle analiz edilemediğinden, farklı laboratuvarlarda kullanılan farklı analiz sistemlerinin vermiş olduğu sonuçların karşılaştırılması yanlış değerlendirmelere yol açabilmektedir. Bu nedenle, belirli aralıklarla CA 15-3 tahlili yaptıracakların her seferinde aynı laboratuvarda yaptırmaları son derece önemlidir.  

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

1 yorum

  1. Looking for more Likes and Followers on Instagram? We have high quality fully automated Instagram Likes and Followers for you. Get tons of Likes on each post you make and new Followers each day to your account. All on autopilot! We also have the lowest prices online! Try us our now, you wont be sorry! http://www.likesviral.com/

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN