Hormon testi (tahlili) nedir ?

Kan tahlillerinden bir grubu da hormon testleri oluşturur. Vücudumuzdaki birçok reaksiyonda yer alan hormonlar belirli seviyelerde bulunmalıdır. Hormon salgılarındaki azalma veya artışlar bazı hastalıklara sebep olduklarından, hastalıkların teşhisinde hormonların kan dolaşımındaki seviyelerinin belirlenmesi büyük önem taşır. Ayrıca, çeşitli hastalıkların tedavisinin takibinde de hormon testlerinin düzeyini belirlemek gerekir.

 

Hormon nedir ?

Vücudumuzun çeşitli yerlerinde bulunan ve özelleşmiş hücrelerden oluşan doku ve organlar bazı maddeler salgılar. Bu doku ve organlara “bez” adı verilir. Bezlerin oluşturduğu sistem “endokrin sistem” olarak adlandırılır. Resimde endokrin sistem görülmektedir. Bezlerden salgılanan maddelere “hormon” denir.  

endokrin-sistem

Hormonlar salgılandıkları yerden kan dolaşımına katılarak organizmanın birçok hücresinde değişik etkiler gösterir. Bazı hormonlar kendileri direk etki gösterirken, bazıları ise farklı hormonların salgılanmasına sebep olur. Tüm bu hormonların salınımı kontrol altında ve belirli bir düzeyde olur. Böylece bir yandan vücudun büyüme ve gelişmesi sağlanırken bir yandan da vücuttaki kimyasal reaksiyonlar bir düzen içinde gerçekleşir.


Hormon testleri için gerekli örnek nedir ?

hormon testi serum örneği
Hormon testleri genellikle koldaki bir toplardamardan alına kan örneğinden elde edilen serumda yapılır. Nadiren idrar gibi diğer vücut sıvılarında da hormon tahlilleri yapılabilir.

 

Hormon testleri için kan ne zaman alınır ?

hormon testi kan
Hormon testleri için genellikle sabah aç karnına alınan kan tercih edilir. Kan örneğinin sabah saatlerinde alınması önemlidir. Çünkü hormonların vücutta bir salınma ritmi vardır. Günün farklı saatlerinde alınan kanda yapılan hormon sonuçları yanıltıcı olabilir.


En sık istenen hormon testleri nelerdir ?

hormon tahlilleri
En sık istenen hormon testleri tiroid bezinin fonksiyonları hakkında bilgi veren tiroid fonksiyon testleridir. Tiroid fonksiyon testleri zaman içinde değişiklikler göstermiştir. Önceleri Total T3 ve Total T4 testleri yapılırken bunlara serbest T3 ve serbest T4 testleri eklenmiştir. Tiroid bezinin fonksiyonlarını incelemede hipofiz bezinden salgılanan TSH testi de kullanılır. Ayrıca Anti-T ve Anti-M testleri de yapılmaktadır.

 

Diğer hormon testleri nelerdir ?

FSH, LH, PRL, Progesteron, Testosteron, Östrojen, ACTH, Kortizol, İnsülin, PTH, Büyüme hormonu gibi testler tıbbi tahlil laboratuvarlarında sıklıkla yapılan diğer hormon testlerindendir. 

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

31 Yorum