-->

İğne biyopsisi

Yorum Gönder
Laboratuvarda incelenmek üzere vücuttan hücre örneği almak için kullanılan yöntemlerden olan “iğne biyopsisi” nde özel bir iğne kullanılır. Bu iğne yardımıyla iç organlardan doku örnekleri alınabildiği gibi, vücut boşluklarından sıvı da alınabilir. Alınacak örneğe göre iğnenin çapı değişebilir. Bazı hastalıkların teşhisinde veya düşünülen teşhisi ekarte etmekte kullanılan iğne biyopsisi aynı zamanda yapılan bir tedavinin sonucunun belirlenmesi amacıyla da kullanılabilir.


İğne biyopsisi hangi durumlarda yapılır ?Vücutta belirlenen kitlelerin sebebinin araştırılmasında kullanılır. Bu kitleler bir enfeksiyona bağlı olabileceği gibi, kist veya tümör de olabilir. İğne biyopsisi ile alınan örnek laboratuarda incelenerek kitlenin sebebi ortaya konabilir. Sebep bir enfeksiyon ise, enfeksiyon etkeni olan mikroorganizmalar bu sayede belirlenebilir. Tümöre bağlı kitleler ise içerdiği hücrelerin özelliklerine göre belirlenebilir.


İğne biyopsisinin riskleri nelerdir ?

Biyopsinin yapıldığı yerde kanama veya enfeksiyon meydana gelebilir. Bunu önlemek için işlem öncesi gerekli tedbirler alınsa da bazen enfeksiyon oluşabilir. İşlem sonrası; ateş, biyopsi bölgesinde şişlik, kızarıklık, akıntı veya ağrı kesiciler ile geçmeyen ağrı gibi şikayetlerin olması durumunda doktora başvurulmalıdır.


İğne biyopsisi öncesi neler yapılmalıdır ?

İğne biyopsisinin yapılacağı yere bağlı olarak biyopsi öncesi aç kalmanız istenebilir.

Biyopsiden önce kullanılan ilaçlar mutlaka doktora bildirilmelidir. Bazı ilaçların kullanılması sakıncalı olabilir. Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmaması gereken ilaçlardandır.


İğne biyopsisi nasıl yapılır ?

İğne biyopsisinin yapılacağı yere uygun pozisyon almanız sağlanır.

İğnenin batırılacağı yer temizlenir ve çevresi uyuşturulur.

İşlem sırasında rahat olmanızı sağlamak amacıyla sakinleştirici yapılır. Bazen işlem genel anesyezi altında da gerçekleştirilebilir.

İğne batırılarak biyopsinin alınacağı yerden doku veya hücre örnekleri alınır. Bu esnada ultrasondan da faydalanılabilir. Böylece istenen yerden örnek alınması sağlanır.

İşlem tamamlandıktan sonra iğne çıkartılarak elde edilen örnek uygun kaplara konup laboratuara gönderilir. Gerekirse yeterli hücre elde edilene kadar işlem tekrarlanabilir.

İşlemden sonra iğnenin batırıldığı bölgeye bir bandaj uygulanır. Üzerine kısa bir süre baskı yapılarak kanama olması önlenir.


İğne biyopsisi sonrası nelere dikkat edilmelidir ?

İğne biyopsisi öncesi uyuşturucu ve sakinleştirici maddelerin kullanımına bağlı olarak işlem sonrasında bir süre dinlenmeniz gerekebilir. Biyopsinin yapıldığı yerden eve gidebilmeniz için yardıma ihtiyacınız olabilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN