Kışın iyi gelen besinler

Kış aylarında soğuklar nedeniyle hastalıklar artsa da, kış mevsimi kendi ilaçlarını da beraberinde getirmektedir. Kış aylarında pazarlarda veya alışveriş merkezlerinin raflarında yerini alan birçok sebze ve meyve vitamin, mineral ve lif içerikleri ile koruyucu ve iyileştirici rol oynarlar. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu besinler sayesinde hem sofralar zenginleşir hem de sağlıklı bir diyet yapılmış olur.

Aşağıda kışın iyi gelen ve tüketilmesi gereken besinler sıralanmıştır.

Turunçgiller

iyi gelen meyveler
Kış aylarında, içerdiği vitamin, mineral ve flavanoid gibi maddeler sayesinde vücudu koruyan en önemli meyveler narenciye adıyla da bilinen turunçgillerdir.

Ülkemizde oldukça bol bulunan bu meyve ailesinin en bilinen üyeleri portakal, mandalin ve greyfurt’tur. Bu meyvelerin faydaları portakalın faydaları adlı yazımızda bulunabilir.

Probiyotik besinler

Yoğurt gibi probiyotik besinler içlerinde vücut için yararlı bakteriler içerirler. Bunlar sindirim sisteminde bulunan “iyi bakteriler” olarak da adlandırılabilirler.

İyi bakteriler, sindirim sistemindeki kötü, hastalık yapıcı bakterilerle savaşarak, onların vücuda zarar vermesini engellerler. Özellikle kış aylarında probiyotik besinler tüketerek hastalıklara karşı vücut direnci artırılmalıdır.

Her gün soframızda mutlaka yoğurt bulunmalıdır.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree