-->

Beyin tümörü nedir ?

Yorum Gönder
Beyin tümörü, beyinde anormal hücrelerin büyüyüp çoğalarak bir kitle oluşturmasıdır. Santral sinir sisteminde meydana gelen tümörlerin %85-90’ını beyin tümörleri oluşturur. Beyin tümörleri çeşitli tiplerde olabilir. Bazı beyin tümörleriiyi huylu” iken bazıları ise kötü huylu tümörlerdir. İyi huylu tümörler kansere sebep olmasalar da kafatası gibi kapalı bir bölgede yer aldıklarından büyümeleri durumunda çeşitli belirtilere yol açabilirler. Kötü huylu tümörler ise beyinde kansere sebep olan tümörlerdir. Tüm yaş gruplarında görülebilen beyin tümörleri yerleşim yeri, kişide ortaya koyduğu belirtiler ve büyüklüğüne göre farklı şekillerde tedavi edilirler.


Birincil (primer) veya ikincil (sekonder) beyin tümörü ne demektir  ?


Beyinde görülen tümörler beyin hücrelerinden köken alabileceği gibi, vücudun farklı yerlerinde meydana gelen kanserlerin beyine yerleşmesi ile de gelişebilirler.

Beyindeki hücrelerden ortaya çıkan beyin tümörleri birincil beyin tümörleri olarak adlandırılırken, vücudun diğer yelerinden gelen hücrelerin meydana getirdiği beyin tümörleri ikincil veya metastatik beyin tümörleri adını alır.

beyin tümörü


Birincil beyin tümörlerinin geliştiği hücreler nelerdir ?

Bu tip beyin tümörleri, beyin hücrelerinden veya beyin zarı hücrelerinden gelişebilir.


Birincil beyin tümörleri nasıl gelişir ?

Normal beyin hücrelerinin genetik yapısında çeşitli sebeplerle meydana gelen değişiklikler bu hücrelerin yapısının bozularak kontrolsuz bir şekilde büyümelerine sebep olur. Bu şekilde değişim göstererek hızla çoğalan hücreler bir kitle oluşturarak çevresine baskı yapmaya başlar. 


İyi huylu tümörlerin özellikleri nelerdir ?

Adından da anlaşılacağı gibi, iyi huylu tümörlerin özellikleri de iyidir. Bu tip beyin tümörlerinin gelişim hızları genellikle yavaştır. Ayrıca beyin ameliyatları ile bulundukları yerden genellikle daha kolay çıkarılabilirler. Fakat beyindeki yerleşim yerine bağlı olarak iyi huylu tümörler de kötü sonuçlara yol açabilirler. Yukarıda da belirtildiği gibi, iyi huylu da olsalar, kafatası içinde sınırları belirli bir ortamda yer aldıklarından, beyine yaptıkları baskı ve kafa içi basıncını artırma gibi sonuçlara yol açarlar.


Kötü huylu tümörlerin özellikleri nelerdir ?

İyi huylu tümörlere göre hızlı bir şekilde üreyip büyürler. Bu tip tümörlerin ameliyatla çıkarılma ve tedavi şansları iyi huylu beyin tümörlerine göre daha düşüktür. Bu tip tümörler ameliyatla çıkarılmalarına rağmen genellikle tekrar etme eğilimindedir.


Beyin tümörleri ne sıklıkta görülür ?

Ülkemizde beyin tümörü sayısı ile ilgili net bir bilgi vermek zordur. Amerika Birleşik Devletlerinde ise her sene 24.000’e yakın yeni beyin tümörü vakası görülmekte ve yılda yaklaşık 15.000 kişi beyin tümörü sebebiyle yaşamını kaybetmektedir. Bu sayıların ülkemiz için de geçerli olabileceği düşünülmektedir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN