Tiroglobulin (Tg) testi

Tiroglobulin testi kan dolaşımında bulunan tiroglobulin miktarını ölçer. Tiroglobulin tiroid bezindeki hücreler tarafından sentez edilen bir proteindir. 

Tiroid kanseri sebebiyle tedavi olan hastaların ameliyat öncesi ve sonrası dönemde takibinde kullanılan test herhangi bir nüks durumunda önemli bilgiler veren bir tümör belirtecidir.

Ayrıca tiroid bezi hasarı ve tiroid iltihapları gibi durumlarda da tiroglobulin düzeyi yükselebilir.

Tiroglobulin nerede üretilir ?

Sağlıklı kişilerde kan dolaşımındaki miktarı oldukça düşük seviyede olan tiroglobulin, normalde tiroid hormonlarının yapımı esnasında tiroid bezinde üretilen bir proteindir. Bu proteinden tiroid hormonları ortaya çıkar ve tiroid hormonlarının salınımı ile beraber tiroglobulin de kan dolaşımına salınır.

Tiroglobulin miktarı neden artar ?

tiroglobulin-testi

Normal şartlarda kan dolaşımına çok az miktarda salgılanan tiroglobulin, tiroid bezi büyümelerinde, tiroid aktivitesi artışında veya tiroid bezi hasarında daha fazla salınır.

Tiroglobulin testi neden istenir ?

Tiroid kanserlerinde tiroid bezi ameliyatla alınarak çıkartılır. Bundan sonra radyoaktif iyot tedavisi yapılarak tiroid dokusunun tamamen ortadan kaldırılması amaçlanır. Tiroid kanseri ameliyatları öncesi genellikle yüksek olan tiroglobulin düzeyi, ameliyat ile tiroid dokusunun çıkarılması sonrasında hızla düşmeye başlar. Bu aşamalardan sonra kan dolaşımında tiroglobulin olmaması beklenir. Çünkü uygulanan tedavi ile tiroglobulin üretecek tiroid dokusu kalmamıştır.

Kan dolaşımındaki yarılanma ömrü 2-4 gün arasında olan tiroglobulin, ameliyat sonrası tedaviye cevabın değerlendirilmesi amacıyla kullanılır. Belirli aralıklarla ölçümü yapılarak tiroglobulinin kan dolaşımındaki düşüşü izlenir. Tedavi sonrası dönemde tiroglobulin düzeyinde meydana gelen artış, kanserli dokunun tam olarak çıkartılamadığı veya tiroid kanserinin nüks ettiğinin göstergesidir.

Tiroglobulin ayrıca tiroid kitlesini arttıran ve dokuda zedelenmeye neden olan durumlarda istenebilir. Kan dolaşımındaki tiroglobulin konsantrasyonu tiroit bezi iltihapları (tiroidit) ve Graves hastalığı gibi durumlarda da yükselir.

Test için gerekli örnek nedir?

Test koldaki bir toplardamardan alınan kan örneğinden elde edilen serumda yapılır.

Tiroglobulin testi normal aralığı nedir? 

Testin yapıldığı laboratuvar ve kullanılan yönteme bağlı olarak testin referans aralığı değişebilir bu sebeple testin yapıldığı laboratuvarın belirtmiş olduğu referans aralıklar kullanılmalıdır.

Normal kişilerde: 33 ng/mL’nin altındadır.

Tiroid bezi çıkarılmış kişilerde: 0.1 ng/mL’nin altındadır.

Yukarıda verilen değerler Mayo Clinic değerleridir ve her yaş için geçerlidir.

 

Tiroglobulin test sonuçları nasıl değerlendirilir ?

Normal kişilerde tiroglobulin düzeyi düşük bulunur.

Ameliyat öncesi dönemde yüksek olan tiroglobulin, tedavi sonrası dönemde düşerse tedavinin işe yaradığı anlaşılır.

Tedavi sonrası düşük olan tiroglobulin düzeyi yükselmeye başlarsa, kanser nüks etmiş demektir.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

38 Yorum