-->

Hangi kan grupları birbirine kan verebilir ?

2 yorum
Damarlarımız içinde dolaşan kan vazgeçilmez vücut sıvılarından biridir. Kemik iliği tarafından dengeli bir şekilde vücudun ihtiyacı kadar yapılan kan eşi benzeri bulunmayan bir sıvıdır. Vücutta bulunan kan miktarında çeşitli nedenlerle olan azalmanın derecesine göre çeşitli belirtiler ortaya çıkar. Sebebine göre yapılan tedaviler genellikle eksilen kanın yerine konmasını sağlar. Ancak bazı durumlarda kan bağışına ihtiyaç duyulur. Çünkü uzun yıllardan beri yapılan çalışmalara rağmen kanın sentetik olarak üretilmesi henüz başarılamamıştır. Genellikle kazalar veya yapılan ameliyatlar sebebiyle yaşanan kan kayıplarının yerine konması ancak kan nakli ile mümkündür. Fakat bu hayati sıvının içerdiği bazı özellikler sebebiyle herkes birbirine kan veremez.


Herkesin birbirine kan verebilmesini engelleyen özellikler nelerdir ?


Kan grubu kişinin anne babasının kan gruplarına bağlı olarak ortaya çıkar. Örneğin annesi A grubu, babası O grubu olan bir kişinin olası kan grupları A veya O grubudur. Bu kişinin kanında B grubuna karşı antikorlar bulunur. Bu antikorların görevi uyumsuz bir kan transferi yapıldığında vücuda yabancı olan kan hücrelerini ortadan kaldırmaktır. Bu sebeple grubu açısından uyumsuz kan nakli yapılamaz. Yapıldığı taktirde çeşitli reaksiyonlar gelişerek kişinin hayatı tehlikeye girer. Bu sebeple kimlerin kimlere kan verebileceğinin bilinmesi son derece önemlidir.  

kan nakil tablosu

Kimler birbirine kan verebilir ?  


Kan naklinin gerekli olduğu durumlarda hangi kan grubuna hangi grubun ya da grupların kan verebileceği aşağıda açıklanmıştır:

A Rh pozitif bir kişiye:  A Rh pozitif veya negatif, O Rh pozitif veya negatif kişiler kan verebilir.

A Rh negatif bir kişiye:  A Rh negatif veya O Rh negatif kişiler kan verebilir.

B Rh pozitif bir kişiye:  B Rh pozitif veya negatif, O Rh pozitif veya negatif kişiler kan verebilir.

B Rh negatif bir kişiye:  B Rh negatif veya O Rh negatif kişiler kan verebilir.

AB Rh pozitif bir kişiye: AB Rh pozitif veya negatif,  A Rh pozitif veya negatif, B Rh pozitif veya negatif , O Rh pozitif veya negatif kişiler kan verebilir.

AB Rh negatif bir kişiye: AB Rh negatif, A Rh negatif, B Rh negatif veya O Rh negatif kişiler kan verebilir.

O Rh pozitif bir kişiye: O Rh pozitif veya O Rh negatif kişiler kan verebilir.

O Rh negatif bir kişiye: O Rh negatif kişiler kan verebilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

2 yorum

  1. Anne b+ baba 0+ çocuk b - olurmu

    YanıtlaSil
  2. Merhaba Elif hanım,
    Olabilir. Sağlıklı günler dileriz.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN