-->

Hemoglobin elektroforezi testi

Yorum Gönder
Bu test, kan dolaşımında bulunan hemoglobin tiplerinin tespitini yapar. Alyuvarlarda farklı tiplerde hemoglobin bulunabilir. Bunu tespit etmek için faydalanılan yöntemlerden biri hemoglobin elektroforezidir. 


Hemoglobin nedir?


Hemoglobin alyuvarlar içinde bulunan bir proteindir. Bu protein akciğerlerden aldığı oksijeni vücuttaki doku ve organlara taşır. Çeşitli sebeplerle hemoglobin yapısında farklılıklar olabilir. Bu durumda dokulara oksijen taşınmasında anormallikler meydana gelir.

Normal hemoglobin tipleri nelerdir ?


Hemoglobin A: Sağlıklı çocuklarda ve yetişkinlerde bulunan hemoglobinin büyük bir miktarı hemoglobin A’dır.

Hemoglobin A2: Yetişkinlerde az miktarda bulunan normal bir hemoglobin tipidir.

Hemoglobin F: Anne karnındaki bebeklerde ve yeni doğan çocuklarda bu tip hemoglobin bulunur. Kısa bir süre sonra bu hemoglobinin büyük bölümü yerini hemoglobin A’ya bırakır.Anormal hemoglobin tipleri nelerdir ?

Dünya üzerinde yaşayan insanlarda 350’den fazla tipte anormal hemoglobin bulunur. Ülkemiz de anormal hemoglobinler açısından zengindir. Hemoglobin S, C, E, D gibi hemoglobinler sık rastlanan anormal hemoglobinlerdendir.

Bunlardan başka sayısal hemoglobin bozukluklarına da rastlanır. Talasemiler adı verilen bu grupta hemoglobinlerin oransal farklılıkları görülür.

Anormal hemoglobinlerin bir kısmı hemoglobin elektroforezi ile tespit edilebilir.


Elektroforez nedir?

Elektroforez normal ve anormal proteinlerin ayırımı için kullanılan bir yöntemdir. Proteinlerin ayırımı için elektrik akımının kullanılır. Hemoglobin de bir protein olduğu için elektroforez tekniği ile farklı hemoglobin tiplerinin varlığı belirlenebilir.


Anormal hemoglobinler neden oluşur?

İnsan vücudunda hemoglobin üretimi diğer tüm proteinlerde olduğu gibi, kişinin genlerinde bulunan bilgi sayesinde olur. Bu bilgi ailesel olarak anne ve babadan çocuklara aktarılır. Aktarılan hemoglobin genlerinde meydana gelen bozukluklar çocuklarda anormal hemoglobinlerin oluşmasına yol açar.


Hemoglobin elektroforezi testi neden yapılır ?

Doktorunuz hemoglobin yapımı ile ilgili bir rahatsızlığınız olduğunu düşündüğünde hemoglobin tiplerinin belirlenmesi için “hemoglobin elektroforezi” testi yaptırmanızı isteyebilir. Bu istem anne, baba ve çocukta ayrı ayrı yapılabilir. Böylece anormal hemoglobinin kalıtım özelliği de belirlenebilir.


Hemoglobin elektroforezi testi için gerekli örnek nedir ?

Test için genellikle koldan özel bir tüpe alınan kan örneği gereklidir.

hb elektroforezi


Hemoglobin normal seviyeleri nedir ?

Yetişkinlerde ve 6 aydan büyük çocuklarda:

Hemoglobin A: %95-98

Hemoglobin A2: %2-3,

Hemoglobin F: %0.8-2.

Yeni doğanlarda Hemoglobin F: %50-80,

Bebeklerde (6 aya kadar): %8  .


Anormal hemoglobin tespit edilen kişilere ne yapılır ?

Hemoglobin elektroforezi ile tespit edilen anormal hemoglobine göre tedavi değişiklik gösterir. Bu tedaviler genellikle destek tedavileri şeklinde olup, var olan genetik bozukluğu düzeltmezler. Tedavilerde anormal hemoglobinler nedeniyle görülen eksiklikler tamamlanmaya çalışılır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN