-->

ACTH stimülasyon testi

11 yorum
Synacten stimülasyon testi olarak da bilinen, ACTH stimülasyon testi böbreküstü bezlerinin fonksiyonu hakkında bilgi verir. Genellikle böbreküstü bezlerinin yetmezliğine teşhis koymak amacıyla yapılan ACTH stimülasyon testi'nde elde edilen kortizol seviyesine göre değerlendirme yapılır.


ACTH nedir ?


Adrenokortikotropik hormon kelimelerinin İngilizce baş harflerinden oluşan kısaltma ile anılan bu test hipofiz tarafından salgılanan bir hormonun adıdır. Bu hormon böbreküstü bezlerini uyararak kortizol gibi böbreküstü bezi hormonlarının salgılanmasını sağlar.


Synacten nedir ?

Tetrakosaktid adı verilen etken madde içeren bir ilaç olan Synacten hipofizin salgıladığı ACTH’ye eşdeğer sentetik bir maddedir. ACTH stimülasyon testi sırasında test yapılacak kişiye verilerek fazla miktarda ACTH’nin vücutta göstermesi gereken etkiyi göstermesi beklenir.

acth hormonu

ACTH stimülasyon testi neden yapılır ?

Doktorunuz böbreküstü bezlerinizin iyi çalışmadığını düşündüğünde ACTH stimülasyon testi isteyebilir. Böbreküstü bezinin iyi çalışmadığı duruma Addison hastalığı adı verilir. Hipofiz bezinin yeterli ACTH salgılamamsı durumunun açığa kavuşturulmasında da bu test istenebilir. Doktorunuza bu testleri yaptırmasını düşündüren belirtiler şunlar olabilir:

Açıklanamayan kilo kaybı,

Düşük kan basıncı,

İştahsızlık,

Kas zayıflığı,

Yorgunluk,

Kas ve eklem ağrıları,

Cildin koyulaşması,

Karakter değişiklikleri,

Depresyon.ACTH stimülasyon testi nasıl yapılır ?

Aç karnına kan alınarak kortizol testi yapılır.

Daha sonra damar içine sentetik ACTH verilerek enjeksiyon sonrası 30 ve 60. dakikalarda tekrar kan alınarak kortizol seviyeleri ölçülür.


ACTH stimülasyon testi nasıl değerlendirilir ?

ACTH stimülasyon testinde verilen Synacten nedeniyle vücutta ACTH miktarı artacak ve bunun sonucu olarak böbreküstü bezleri daha fazla kortizol üretecektir. Normal kişilerde enjeksiyon öncesine göre kortizol seviyelerinde artış beklenir.

Ancak böbreküstü bezleri yeterli çalışmayan kişilerde bezler ACTH’ye yanıt veremeyecek ve kortizol artışı görülmeyecektir.

ACTH stimülasyon testi sonucu düşük olan kortizol seviyesi yükseliyorsa bu kez hipofiz yetmezliği düşünülür.


ACTH stimülasyon testi normal değerleri nedir ?

ACTH stimülasyon testinde bazal kortizol seviyesi; 5 mikrogram/desilitre’nin (mcg/dL) üzerinde,

Enjeksiyon sonrası 30. ve 60. dakikalarda ölçülen kortizol seviyelerinden en az biri 20 mcg/dL’nin üzerinde olmalıdır.


ACTH stimülasyon test sonucunu etkileyen faktörler nelerdir ?

Test için kan örnekleri aç karnına alınmalıdır.

Steroid ilaçlar, erkeklik hormonları, doğum kontrol hapları, östrojen, amfetamin ve lityum gibi ilaçlar ACTH stimülasyon test sonucunu etkileyebileceğinden bu ilaçları  kullananlar doktoruna söylemelidir. Doktorunuz bu ilaçları ACTH stimülasyon testi öncesi kesmenizi isteyebilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

11 yorum

 1. merhaba 40 günlük bebeğimize sabah aç acth uyarı testi yapıldı(1 mikrogram) kortizol değerleri normal çıktı. aynı zamanda 17 alfa OH Progesteron 0.dakika: 3.25 ng/mL(0.59-3.44 referans) 60. dakika 6.28 ng/mL cıktı. Sonuçlar normal mi?

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,
  Bebeğinizin test sonuçlarının değerlendirilmesinin doktorunuz tarafından yapılması uygun olacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 3. merhaba ben 2,5 ay önce hipofizden ameliyat oldun adenom aldırdım cushing hastalığı teşhisi konuldu kortizol degerim <0,50 çıktı alt değer:4,30 üstdeğer: 22,40 sizce sonuç nasıl

  YanıtlaSil
 4. İsmail' yanık24 Mart 2018 17:43

  Bana test yapmadan snacten Depot verdiler depresyon aşırı kilo kaybı ruhsal dengemde bozukluklar cildimde koyulaşma sırtımda sivilceler gece nöbetleri kılcal damarlar belirdi doktor ameliyattan sonra verdi 2 ampül intihar etme durumuna geldim pisikolejik yardım alıyorum şu anda bana yardım edebilir misiniz

  YanıtlaSil
 5. Merhaba İsmail bey,
  Size yardım edebilecek kişi psikolojik yardım aldığınız doktor veya psikologdur. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 6. Merhaba acth testi yapıldı 1 haftadır az az bulantilarim oldu bugun çoğaldı ve arada baş dönmem de oluyor ne yapmalıyım normalmi ayrica tuz kullanimina ne kadar süre sonra baslanmali

  YanıtlaSil
 7. Merhaba Nur hanım,
  Bu şikayetleriniz için doktorunuza müracaat ediniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 8. Selam. 5yaşında ki kızıma bu hastalı tehşis etiler bu hastalın kesin tedavisi varmı. Nerde. Angi hatane. Ve kesin cözum oluyo mu şimdiden teşekur ederim

  YanıtlaSil
 9. Serkan kardeş geçmiş olsun acil şifa dilerim. Kardeş aynı tehşisi benim de 5yaşıda ki kızımda da cıktı. Ben bulgaristanda kalıyorum burda doktorlar tedavisi yok diyor. Siz nasıl tedavi oluyosunuz angi hastane de tadavi goruyonuz kesin tedavi si varmı. Burda ömur boyo kortizol diye bir ilaç var onu içecek diyolar yardımcı olurmusun. Buradan gereken birşey varsa ben de size yardımcı olurum numaramı yazıyorum +359895320727 tekrar geçmiş olsun allah yardımcımız olsun.

  YanıtlaSil
 10. Kusura bakmayın serkan kardeşe yazdım ama doktorumuza yazmadım lutven yanlıs anlamayin doktor bey kafam karişik. Bu yazdıklarıma nasıl yardımı olurdunuz. Bana bir yol gosterin. Tedavisi kesin olan bir hastane varmı. Bulgaristanda yok belki turkiyede var ondan soruyorum. Akrabalarımın çoğu yurt dışında eyer orada tedavisi varsa onlar bana her turlu yardım ederler. Şimdiden sağolun

  YanıtlaSil
 11. Doktor bey bunu okursa bana bir cevap verirse bir babyı çok mutlu eder. Çunku kime yadımı anlamıyorum bu site yazışmaların dan.5 yaşında kazıma böbrek ustu bezlerinde hormonal bozukluk tehşisi koydular. Ama dedavi edemiyolar. Ömür boyu kortizol yada kortizon mu ne. Ondan içmesi lazım miş bu ilaç ta baya kötü bir ilaçmiş. Yardım ederken de baya zararı olurmuş. Lutven turkiyede bu hastalı tedavi eden bir hastane yada doktor varmı. Yurt dışı da olur çunki butun akrabalarım avrupa da onlar gereken neyse yaparlar yeter ki tkesin sonuç olsun. Bulgaristan da yok muş. Bu numaradan arayan olursa sevinirim. Watshap. +359895320727 şimdiden sağılun.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN