-->

Addison hastalığı

Yorum Gönder
Addison hastalığı böbreküstü bezlerinin yetersiz çalışması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalıkta böbreküstü bezlerinin ürettiği glukokortikoid, mineralokortikoid ve androjen hormonların üretiminde aksama meydana gelir. Her yaşta karşımıza çıkabilen Addison hastalığının en sık görüldüğü yaş aralığı 30-50 yaşları arasıdır. Erken dönemde teşhis edilerek eksik hormonların dışarıdan verilmesi suretiyle tedavisi yapılabilir.

Addison hastalığının sebepleri nelerdir ?


Böbreküstü bezinin otoantikorlar tarafından saldırıya uğraması, verem hastalığı, böbreküstü bezlerine yayılan kanserler, böbreküstü bezleri içine kanamalar ve çeşitli enfeksiyonlar adrenal bezler adı da verilen böbreüstü bezlerinin hasar görmesine ve hormon üretimi yapamamasına yol açabilir.

Addison hastalığı

Addison hastalığının belirtileri nelerdir ?


Yorgunluk,

Kas zayıflığı,

İştahsızlık,

Kilo kaybı,

Tansiyon düşüklüğü,

Kan şekeri düşüklüğü,

Deride koyulaşma,

Depresyon.Addison hastalığı nasıl teşhis edilir ?

Yukarıda sayılan belirtileri olan kişiler rahatsızlıklarının sebebinin belirlenmesi için doktoruna başvurmalıdır. Şikayetleriniz doğrultusunda sizi muayene eden doktor çeşitli testler yaptırmanızı isteyecektir. Bu testler aşağıda sıralanmıştır:

ACTH stimülasyon testi: Bu test sırasında sentetik ACTH kullanılarak kan dolaşımındaki kortizol seviyesi ölçülür. Normalde böbreküstü bezlerini uyararak hormon salgılanmasına sebep olan ACTH, böbreküstü bezlerinde bir hasar olması durumunda bu işlevi yerine getiremeyecektir. Normalde kortizol artışı görülürken, Addison hastalığında kortizol seviyesi yükselmeyecektir.

İnsülin ile indüklenmiş hipoglisemi testi: Kişiye insülin enjeksiyonu yapılarak kan şekerinin düşürülmesi sonrasında kortizol seviyesinin yükselmesi normal sonuç olarak kabul edilir.

Rutin biyokimya testleri: Sodyum, potasyum, kortizol ve ACTH (Bakınız. ACTH testi) kan düzeyleri ölçülerek belirtilerin böbreküstü bezleri ile ilişkisi araştırılır.

Radyolojik testler: Böbreküstü bezlerinin kontrol edilmesi ve boyutlarının belirlenmesi için tomografi veya MR gibi görüntüleme teknikleri kullanılabilir.


Addison hastalığı nasıl tedavi edilir ?

Addison hastalığının tedavisinde, böbreküstü bezinin ürettiği hormonların eksikliklerine göre gerekli hormonlar reçete edilerek kullanılmaya başlanabilir. İlaçlar ağızdan kullanılabileceği gibi enjeksiyonla da alınabilir. Dengenin sağlanabilmesi için ilaçların düzenli kullanımı ihmal edilmemelidir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN