-->

Akciğer embolisi

Yorum Gönder
Akciğer embolisi, tıbbi adıyla “pulmoner emboli” akciğer atardamarının bir pıhtı nedeniyle ani olarak tıkanmasıdır. Genellikle vücudun başka yerindeki bir pıhtı yerinden kopar, kan dolaşımına katılır ve gelip akciğer atardamarını tıkar. Tıkanma kan pıhtısı dışında hava veya yağ parçası sebebiyle de olabilir. Akciğer embolisi, hayatı tehdit eden bir durum olup emboli gelişen fakat teşhis edilemeyip tedavisi yapılamayan kişilerin ortalama olarak üçte biri hayatını kaybeder.  

Akciğer embolisi nasıl oluşur ?


Genellikle bacak toplardamarlarındaki bir pıhtı bacakta bulunduğu yerden koparak kan dolaşımında ilerlemeye başlar. Toplardamarlarda akan kan ile birlikte önce kalbe gelir, oradan da akciğerlere gönderilir. Akciğere gelen damarlar içinde geçemeyeceği darlıkta bir damara geldiğinde bu damarı tıkayarak kan geçişini engeller. Bu duruma “akciğer embolisi” adı verilir.


Akciğer embolisinin sonucu ne olur ?

Akciğerde bir damar tıkandığı zaman, tıkanan damarın kanlandırdığı akciğer dokusu beslenemez. Kansız kalan akciğer bölümü ölür ve bu duruma “akciğer enfarktüsü” adı verilir. Bu bölge artık kirli kanın oksijenlenmesinde kullanılamaz.


Akciğer embolisine yol açan faktörler nelerdir ?

Derin ven trombozu adı verilen ve bacaklardaki derindeki toplardamarlarda meydana gelen kan pıhtıları akciğer embolisinin en sık görülen sebebidir. Daha nadir olarak yağ damlacıkları, hava kabarcıkları, kadınlarda amniyon sıvısı, tümör hücreleri gibi şeyler de akciğerlerdeki damarların tıkanmasına yol açabilir. Bacaklardaki kan pıhtısının oluşumuna neden olan durumlar şunlardır:

Bacak yaralanmaları,

Kemik kırılmaları,

Uzun süreli hareketsizlik,

Yanıklar,

Doğum kontrol hapı kullanımı,

Östrojen tedavisi,

Obezite,

Sigara,

Yüksek tansiyon.

Akciğer embolisi

Akciğer embolisi belirtileri nelerdir ?

Akciğer embolisinde görülen belirtiler emboliye sebep olan pıhtının büyüklüğüne, buna bağlı olarak etkilenen akciğer alanına göre değişiklik gösterir. Ayrıca akciğer embolisi gelişen kişide mevcut akciğer ve kalp hastalıkları da belirtilerin şiddetlenmesinin sebebi olarak karşımıza çıkabilir. 

Aşağıdaki belirtiler akciğer embolisinde sıklıkla görülen belirtilerdir:

Solunum güçlüğü,

Göğüste şiddetli ağrı,

Kuru öksürük,

Tansiyon düşüklüğü,

Çarpıntı,

Aşırı terleme,

Ateş,

Bacaklarda ağrı ve şişme,

Bayılma,

Bilinç kaybı,

Soğuk terleme,

Parmaklar ve dudaklarda maviye çalan renk değişikliği.


Akciğer embolisi teşhisi nasıl yapılır ?

Teşhis koymak güçtür çünkü akciğer embolisinde görülen belirtiler diğer bazı hastalıklarda da görülen belirtilerdir. Damar içinde pıhtı gelişimine yatkınlığı ölçen testler bulunsa da bunlar emboli gelişmeden önce yapılması gereken ve pek de yaygın olmayan testlerdir.


Akciğer embolisi nasıl tedavi edilir ?

Akciğer embolisi acil bir durum olup hastanın bir an önce hastaneye ulaştırılması gerekir. Tedavide mevcut pıhtının büyümesinin ve yeni pıhtıların oluşmasının engellenmesi hedeflenir. Bu amaçla “kan sulandırıcı” adı verilen ilaçlar kullanılır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN