-->

Bacakta damar tıkanıklığı

Yorum Gönder
Kan damarları içinde bulunan kan sıvı haldedir. Kan damarının bütünlüğü bozulduğunda kan akımını durdurmak üzere kan pıhtılaşması mekanizmaları devreye girer ve damarın açılan yeri bu pıhtı ile kapatılarak kan kaybı durdurulur. Ancak bazı durumlarda damarlar yırtılmadan da damar içinde pıhtılaşma meydana gelebilir. Bir pıhtının bacak damarlarında meydana gelmesi bacak damarlarında tıkanıklığa sebep olur. Bir kan pıhtısının ayak veya bacak damarları içinde kan akımını engellemesi oldukça ağrı veren bir durumdur. Ayrıca bu pıhtı yerinden ayrılarak kan dolaşımıyla diğer organlara giderek bu organların kan akımını da kesebilir.


Bacak damarlarındaki kan akımı nasıl olur ?


Kalp vücudumuzda her yere kan göndererek hem beslenmesini hem de oksijenlenmesini sağlar. Halk arasında “temiz kan” adı da verilen kalbin pompaladığı bu kan atardamarlar vasıtasıyla gideceği yere ulaşır.

Toplardamarlar ise hücrelerin atıkları ve karbondioksit içeren “kirli kanı” toplayarak önce kalbe oradan da oksijenlenmek üzere akciğere taşır.

Kan damarları içindeki akım bir süreklilik gösterir ve her kalp atımında belirli bir miktardaki kan vücuda gönderilirken, bir miktar kan da kalbe geri döner.

bacakta damar tıkanıklığı


Bacak damarlarındaki pıhtı nasıl adlandırılır ?

Bacaklardaki kasların arasındaki damarlar derinde bulunan damarlar olup bu damarlarda kan pıhtısı bulunması “derin ven trombozu” adını alır.

Bacaklarda deriye yakın bulunan damarlarda meydana gelen pıhtılaşma ise “tromboflebit” olarak adlandırılır.


Bacak damarlarında pıhtı bulunmasının belirtileri nelerdir ?

Yürüme güçlüğü: Tıkanan damarlar nedeniyle bacakların hareket kabiliyeti azalır. En önemli belirtilerden biri yürümede güçlüktür.  

Bacak ağrısı: Kan pıhtısına bağlı olarak kan dolaşımındaki azalma ayak ve bacak ağrılarının en önemli nedenidir. İğne batması ve yanma şeklinde başlayabilen ağrılar zamanla dayanılmaz hale gelir.

Ayak ve bacakta şişme:  Bacakta pıhtı bulunan kişilerin şikayetlerinden biri de ayak ve bacaklarda bulunan şişmelerdir. Bu şişkinlik ağrılara da sebep olur.

Uyuşma: Bacaklarda pıhtı bulunmasının belirtilerinden biri uzun süren uyuşukluklardır.

Soğukluk: Ayak ve bacaklarda pıhtı bulunması nedeniyle kan dolaşımı azaldığından ayak ve bacaklar soğuktur.

Renk değişikliği: Kan dolaşımı bozulan ayak ve bacaklarda solukluk veya mavi renk görülebilir.


Bacak damarlarında pıhtı bulunmasının yol açtığı durumlar nelerdir ?

Yukarıda sayılan belirtilerin fark edilmemesi veya göz ardı edilmesi hayatı tehdit edici birtakım komplikasyonların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bacaktaki pıhtı yerinden koparak kan dolaşımı ile örneğin akciğerlere gidebilir. Bu durumda “akciğer embolisi” adı verilen ve ölüme sebebiyet verebilen klinik bir tablo ortaya çıkabilir. Kan pıhtısının kalp veya beyine giden damarları tıkaması da benzer şekilde ölüme neden olabilir.


Bacak damarlarındaki pıhtı nasıl tedavi edilir ?

Bacaklarda pıhtı tespit edilmesi durumunda bu pıhtının daha da büyümesinin önlenmesi gerekir. Bunun için pıhtılaşmayı önleyici ilaçlar kullanılır. Halk arasında “kan sulandırıcı ilaçlar” olarak bilinen bu ilaçlar mevcut pıhtının çözülmesine katkıda bulunurlar.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN