-->

Dışkıda mukus

Yorum Gönder
Ağız, burun, boğaz, akciğerler ve sindirim sisteminde mukus üretilir. Mukus sümüksü bir madde olup adı geçen yerlerde koruyucu olarak salgılanır. Az miktarda dışkıda mukus bulunması normal sayılabilir ancak dışkıda mukus miktarı artarsa bu önemli bir hastalığın göstergesi olabilir. Bu sebeple dışkısında mukus, görünür bir şekilde fazla olanlar, sindirim sistemi hastalıkları açısından doktoruna danışmalıdır.

Mukusun görevi nedir ?


Mukus salgılandığı yerde koruyucu etkisinin yanı sıra altındaki dokuyu nemli tutar.

Mukus sayesinde yemek borusu, bağırsaklar gibi yerlerde yüzeyi kayganlaştırarak besinlerin geçişini kolaylaştırır.

Midedeki mukus bikarbonat iyonlarının da etkisiyle mide hücrelerini asit salgısının yıkıcı etkisinden korur.

Dışkıda mukus

Dışkıda mukus görülmesinin sebepleri nelerdir ?


makttCrohn hastalığı: Sindirim sisteminde farklı bölgelerde olabilen iltihabi bağırsak hastalığıdır.

Hastalığın nedeni anormal bağışıklık sistemi davranışı olabilir.

Dışkıda kan veya mukus bulunması bu hastalığın önemli belirtilerindendir. Ayrıca iştahsızlık, karın ağrısı, kilo kaybı, yorgunluk, sulu dışkılama ve bağırsak hareketleri esnasında ağrı gibi belirtiler de görülebilir.

İrritabıl bağırsak sendromu: Sebebi kesin olarak bilinmeyen ancak sindirim sisteminde ani gelişen enfeksiyonlara bağlı olduğu düşünülen bu hastalıkta stres de belirtilerin kötüleşmesine sebep olan bir faktördür.

İrritabıl bağırsak sendromu olan bazı kişilerde ishal baskın olarak görülürken, bazı kişilerde kabızlık belirgin olarak görülen şikayettir.

Özellikle ishalin baskın olarak görüldüğü kişilerin dışkısında mukus daha fazladır. Ayrıca bağırsak alışkanlıklarında değişiklikler, karın ağrısı ve gaz şikayeti de bu hastalığın belirtilerindendir.


Ülseratif kolit: Kalın bağırsak ve rektum iç yüzeyinin iltihaplı hastalığı “ülseratif kolit” olarak adlandırılır.

Kalın bağırsak iltihabı nedeniyle bağırsak iç yüzünde yaralar oluşur. Bu yaralar kanama da yapabilir.

Sık sık ishal olan ülseratif kolit hastaları dışkısında kan veya mukus ile karşılaşabilir. Bunların yanında şiddetli karın ağrısı ve kramplar, kabızlık ve kilo kaybı yaşanabilir.

Bu hastaların tedavisi ve tedavinin ciddi bir şekilde yapılması çok önemlidir.


Enfeksiyonlar: İnsanların bağırsaklarında bulunan yararlı mikropların yerine zararlı mikropların çoğalması bağırsak enfeksiyonlarına yol açar. Bu durumda besinlerin sindirimi de bozulur. Gastroenterit adı verilen bu enfeksiyon durumundan mide ve bağırsaklar etkilenir.

Enfeksiyon durumunda dışkıda mukus görülür. Bunun yanında ishal, karın ağrısı, ateş, bulantı gibi belirtiler de mevcuttur. (Bakınız. İshal sebepleri nelerdir ?)

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN