-->

Hemoglobin düşüklüğü belirtileri, tedavisi

Yorum Gönder
Hemoglobin kan dolaşımında alyuvarlar içinde bulunan ve hücrelere oksijen taşıyan bir proteindir. Çeşitli sebeplerle hemoglobin miktarı azalabilir. Kan dolaşımındaki hemoglobin düşüklüğü hemen anlaşılamayabilir.  Yazımızda hemoglobin düşüklüğü durumunda görülen belirtiler anlatılmaktadır. Böylece hemoglobin düşüklüğü erken dönemde tespit edilerek gerekli tedavi yapılabilir.

Hemoglobin düşüklüğü kimlerde görülür ?


Düşük hemoglobin erkeklerde, kadınlarda ve çocuklarda farklı sebeplere bağlı olarak görülebilir. Hemoglobin düşüklüğünün sebepleri başka bir yazımızda anlatılmıştır. Sıklık sırası olarak en çok çocuklarda ve hamile kadınlarda görülür.


Hemoglobin düşüklüğünün belirtileri nelerdir ?

Hemoglobin düşüklüğü durumunda kansızlık adı verilen klinik durum söz konusudur. Kansızlık ya da tıbbi adı ile “anemi” durumunda aşağıdaki belirtiler görülür:

Çabuk yorulma,

Baş dönmesi,

Baş ağrısı,

Göz kararması,

Bitkinlik,

Kalp çarpıntısı,

Soluk cilt,

Tırnak yataklarının solukluğu,

Nefes darlığı,

Çocuklarda gelişme geriliği,

Konsantrasyon azalması.


Hemoglobin düşüklüğü nasıl tedavi edilir ?


Hemoglobin düşüklüğünün çeşitli sebepleri olabilir. Öncelikle bu sebebin belirlenmesi için gerekli testlerin yapılması gerekir. (Bakınız.Hemoglobin testi)

Eksiklik belirlendikten sonra yapılması gereken şey eksikliğin giderilmesidir. Örneğin hemoglobin düşüklüğünün sebebi demir alımındaki azlık ise, hastaya demir ilaçları verilerek eksiklik giderilmeye çalışılır. Vitamin eksikliği nedeniyle hemoglobin düşüklüğü varsa, eksik vitamin verilerek hemoglobin seviyesi yükseltilir.

hemoglobin düşüklüğü

Bazen eksikliğin sebebi bağırsaklarda bulunabilecek bir emilim bozukluğu olabilir. Bu durumda emilim bozukluğuna yol açan hastalığın öncelikle tedavi edilmesi gerekir. Çünkü emilim bozuk olduğu sürece ağızdan verilen ilaçlar etkili olmayacaktır.

Emilim bozukluğunun giderilemediği durumlarda verilecek olan ilaçlar ağız yolu yerine iğne şeklinde verilebilir.

Emilim bozukluğu bulunmayan kişilerin dengeli beslenmesi, eksik olan maddeye göre düzenlenecek olan besinleri yemesi de önemlidir. Örneğin demir eksikliği bulunan kişilerin demir içeren besinlerin günlük öğünlere katılması önemlidir.

Dengeli beslenen ve emilim bozukluğu olmayan kişilerde hemoglobin düşüklüğü bulunuyorsa bu kişiler kan kayıpları yönünden araştırılmalıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN