Siyah renkli dışkı

Siyah renkli dışkı genellikle sindirim sisteminde bir kanama olduğunun göstergesidir. Ancak kanama dışı sebeplere bağlı olarak da siyah renkli dışkı görülebilir. 

Tıbbi adı “melena” olan siyah renkli dışkı daha çok sindirim sisteminin üst bölgelerinde olan bir kanamanın belirtecidir.

Kanama sonrası kanda bulunan hemoglobinin sindirimi ve demir elementinin okside olması sebebiyle rengi koyulaşır ve dışkı rengini siyah ya da katran rengine dönüştürür.

Kanama kalın bağırsağın sonlarında olduğu zaman rengi koyulaşacak kadar uzun süre bağırsakta kalmaz ve kırmızı renkte görülür.

Siyah renkli dışkının sebepleri nelerdir ?

Yemek borusu varisleri: Genellikle siroza bağlı olarak yemek borusundaki toplardamarlar genişleyebilir. Genişleyen bu damarlardan zaman zaman ciddi kanamalar meydana gelebilir. Bu kanamalar dışkıda olduğu gibi kusma ile de dışarı atılabilir.

Gastrit: Mide iç yüzünü örten hücrelerin iltihaplanması “gastrit” adını alır. Sigara, içki, bakteriyel enfeksiyonlar ve aşırı baharatlı yiyecekler gastrite sebep olabilir. İltihaplı bu alanlardan bazen kanama da olabilir (Bakınız. Gastrit nedir?).

Mide ülserleri: Mide iç yüzündeki yaralar da zaman zaman kanama yapabilir. Mide ülserlerinin sebebi “helikobakter pilori” adı verilen bir bakteridir. Uygun antibiyotik tedavisi ile kısa zamanda iyileşen mide ülserleri tedavi edilmedikleri zaman şiddetli kanamalara yol açabilir (Bakınız. Ülser nedir?).

İlaçlar: Non steroid antienflamatuar ilaçlar olarak bilinen çoğu ağrı kesicinin uzun süre kullanımı mide yaralarına yol açabilir. Bu yaralar bazen kanama yaparak siyah renkli dışkılamaya yol açabilir.

Basınç kanamaları: Şiddetli öksürük, kusma veya epilepsi nöbetlerindeki kasılmalar yemek borusu ile mide arasındaki birleşim yerinde yırtılmaya ve buna bağlı olarak kanamaya yol açabilir. Bu durumda siyah renkli dışkı görülebilirse de bu nadir bir durumdur.

Yeni doğanların anne kanını yutması: Yeni doğan bebekler doğum sırasında annede olan kanamayı yutarsa ilk birkaç gün siyah renkli dışkı yapabilir. Ancak bu durum birkaç günde iyileşir.

siyah-diski

Kalın bağırsak kanseri: Kalın bağırsağın özellikle başlangıç bölümünde bulunabilecek kanserlerin kanama yapması sonucu siyeh renkli dışkılama olabilir. 

Siyah dışkının kanama sebebiyle olduğu nasıl anlaşılır ?

Siyah renkli dışkılama olduğunda doktorunuzun aklına ilk gelen şey sindirim sistemindeki bir kanamadır. Bunu test etmek için dışkıda kan testi yapılabilir.

Kanamanın olduğu kesinleştikten sonra kanamanın nereden olduğu belirlenerek gerekli tedavi uygulanır. Endoskopi ve kolonoskopi gibi yöntemler ile kanamanın olduğu yer tespit edilebilir.

 

Siyah renkli dışkılamanın normal olabileceği durumlar nelerdir ?

Bazı durumlarda siyah renkli dışkı yenilen bazı besinlere veya kullanılan ilaçlara bağlı olabilir. Demir eksikliğine bağlı kansızlık için yapılan demir tedavilerinde alınan demir ilaçları dışkının siyahlaşmasına yol açabilir. Bazı multivitamin ilaçlarında demir de bulunabilir ve bu durumda da dışkı koyulaşır.

Demir içeren besinler de dışkı rengini siyaha dönüştürür. Ispanak gibi koyu yeşil renkli sebzeler, muz, kiraz ve erik gibi meyveler ve kırmızı et demir içeriği sebebiyle dışkı renginin siyahlaşmasına yol açabilirler.

Meyankökü veya yaban mersini dışkı renginin siyaha çevirir.

Dışkısı siyah çıkmaya başlayan kişiler yukarıda sayılan maddeleri kullanmadıysa en kısa zamanda tıbbi yardım almalıdır.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

62 Yorum