-->

Siyah renkli dışkı

61 yorum
Siyah renkli dışkı sindirim sisteminde bir kanama olduğunun göstergesidir. Tıbbi adı “melena” olan siyah renkli dışkı daha çok sindirim sisteminin üst bölgelerinde olan bir kanamanın belirtecidir. Kanama sonrası kanda bulunan hemoglobinin sindirimi ve demir elementinin okside olması sebebiyle rengi koyulaşır ve dışkı rengini siyah ya da katran rengine dönüştürür. Kanama kalın bağırsağın sonlarında olduğu zaman rengi koyulaşacak kadar uzun süre bağırsakta kalmaz ve kırmızı renkte görülür.


Siyah renkli dışkının sebepleri nelerdir ?


Yemek borusu varisleri: Genellikle siroza bağlı olarak yemek borusundaki toplardamarlar genişleyebilir. Genişleyen bu damarlardan zaman zaman ciddi kanamalar meydana gelebilir. Bu kanamalar dışkıda olduğu gibi kusma ile de dışarı atılabilir.

Gastrit: Mide iç yüzünü örten hücrelerin iltihaplanması “gastrit” adını alır. Sigara, içki, bakteriyel enfeksiyonlar ve aşırı baharatlı yiyecekler gastrite sebep olabilir. İltihaplı bu alanlardan bazen kanama da olabilir (Bakınız. Gastrit nedir?).

Mide ülserleri: Mide iç yüzündeki yaralar da zaman zaman kanama yapabilir. Mide ülserlerinin sebebi “helikobakter pilori” adı verilen bir bakteridir. Uygun antibiyotik tedavisi ile kısa zamanda iyileşen mide ülserleri tedavi edilmedikleri zaman şiddetli kanamalara yol açabilir (Bakınız. Ülser nedir?).

İlaçlar: Non steroid antienflamatuar ilaçlar olarak bilinen çoğu ağrı kesicinin uzun süre kullanımı mide yaralarına yol açabilir. Bu yaralar bazen kanama yaparak siyah renkli dışkılamaya yol açabilir.

Basınç kanamaları: Şiddetli öksürük, kusma veya epilepsi nöbetlerindeki kasılmalar yemek borusu ile mide arasındaki birleşim yerinde yırtılmaya ve buna bağlı olarak kanamaya yol açabilir. Bu durumda siyah renkli dışkı görülebilirse de bu nadir bir durumdur.

Yeni doğanların anne kanını yutması: Yeni doğan bebekler doğum sırasında annede olan kanamayı yutarsa ilk birkaç gün siyah renkli dışkı yapabilir. Ancak bu durum birkaç günde iyileşir.

Kalın bağırsak kanseri: Kalın bağırsağın özellikle başlangıç bölümünde bulunabilecek kanserlerin kanama yapması sonucu siyeh renkli dışkılama olabilir. 

siyah dışkı

Siyah dışkının kanama sebebiyle olduğu nasıl anlaşılır ?

Siyah renkli dışkılama olduğunda doktorunuzun aklına ilk gelen şey sindirim sistemindeki bir kanamadır. Bunu test etmek için dışkıda kan testi yapılabilir.

Kanamanın olduğu kesinleştikten sonra kanamanın nereden olduğu belirlenerek gerekli tedavi uygulanır. Endoskopi ve kolonoskopi gibi yöntemler ile kanamanın olduğu yer tespit edilebilir.


Siyah renkli dışkılamanın normal olabileceği durumlar nelerdir ?

Bazı durumlarda siyah renkli dışkı yenilen bazı besinlere veya kullanılan ilaçlara bağlı olabilir. Demir eksikliğine bağlı kansızlık için yapılan demir tedavilerinde alınan demir ilaçları dışkının siyahlaşmasına yol açabilir. Bazı multivitamin ilaçlarında demir de bulunabilir ve bu durumda da dışkı koyulaşır.

Demir içeren besinler de dışkı rengini siyaha dönüştürür. Ispanak gibi koyu yeşil renkli sebzeler, muz, kiraz ve erik gibi meyveler ve kırmızı et demir içeriği sebebiyle dışkı renginin siyahlaşmasına yol açabilirler.

Meyankökü veya yaban mersini dışkı renginin siyaha çevirir.

Dışkısı siyah çıkmaya başlayan kişiler yukarıda sayılan maddeleri kullanmadıysa en kısa zamanda tıbbi yardım almalıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

61 yorum

 1. İyi günler ben midemden endeskopi oldum edeskopide gastrit yani intihaplanma olduğu söylendi antibiyotik tedavisiyle kısmen düzeldim yanlız 2 aya yakındır dışkım kuru ve siyah geliyor bazen kı gögüs sol çatalda sancı oluyor sizce ne yapmalıyım teşekürle

  YanıtlaSil
 2. Demir Eksikliginden Dolayı ilac kulanıyorum Dışkım siyah oldugu icin panige kapıldım

  Yazınızı okudukan sonra Rahaladım onun için Teşekür Etmek istedim iyi Çalışmalar

  YanıtlaSil
 3. Merhaba Bayram bey,
  Yazımızın faydalı olduğuna sevindik. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 4. Baska sitelere baktım mide kanserinden bağırsak kanserinden her şeyden bahsetmisler yani hep en kotusunden bahsetmisler ama su siteye girince içim rahatladı demir ilacı kullaniyorum ondanmis yararlı bilgi için allah razı olsun sagolun

  YanıtlaSil
 5. Merhaba Sena hanım,
  Yazımızın size faydalı olduğunu öğrenmek bizi mutlu etti.Yazımızı başkalarının da faydalanması için facebook'da paylaşırsanız seviniriz. İyi dilekleriniz için teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
 6. gastritkurumuş kabuk bağlamış üstteki açıklamaları okudum veanladım.çok teşekkür ederim sağolun.

  YanıtlaSil
 7. kan sıvı ilaçları kullanıyorum.corasprin 300 ve plavit.bunlar dışkıyı siyah renkli yaparmı .

  YanıtlaSil
 8. 1 haftadir zentius D multivitamin ve ferrosanol duodenal kullaniyorum 3 4 gundur midemde agri var benzetme yapacak olursam dışkı da zeytin ezmesi gibi korkulacak bir durumum varmi hastahaneye gitmem gerekirse hangi bolume gitmeliyim

  YanıtlaSil
 9. Merhaba Tayfun bey,
  Demir ilacı kullanan kişilerde dışkının renginin siyah renk aldığı yazımızda da belirtilmiştir. Dışkınızn rengi ve mide şikayetleri buna bağlı olabilir. Ferrosanol adlı ilacı birkaç gün keserek rengin düzelip düzelmediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer düzelmiyor ve sizin şikayetleriniz artıyorsa size ilaçları yazan doktora başvurabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 10. Merhaba Ahmet bey,
  Bu ilaçlara bağlı olarak mide veya bağırsaklarınızda kanama olabilir. Bu sebeple vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna müracaat etmenizi öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 11. Benimde dıskım sıyah geldi ama ben daha doktora gitmedim acaba kansermiyim ??

  YanıtlaSil
 12. Banada bilgi verirseniz sevinirim Benimde 2Gun olucak dıskım sıyah geliyor benımde mıdemde gaztirit var acaba durumum kotumu

  YanıtlaSil
 13. Bundan 3 gün once ameliyat oldum dolayısıyla genel anestezi uyguladılar..narkozun etkisiyle mide bulantim oldu..onun yanında da dışkım katran gibi siyah renk...bu kullandığım antibiyotik ve ağrı kesicinin etkisi mi yoksa narkozun etkisi mi? Cevaplarsaniz çok memnun olurum.Tesekkurler...

  YanıtlaSil
 14. Hocam merhaba. 2 hafta önce yüksek oranda alkol tükettim. Ve ertesi sabah dışkım siyah geldi. Ama o günden sonra birdaha böyle bir durum olmadı. Zaten daha önce de böyle bir şey yaşamadım. Herhangi bir mide rahatsızlığımda yok.Yaşım 18. Sizce bunun sebebi nedir?

  YanıtlaSil
 15. Merhaba Feyzullah bey,
  O gün içki ile alınan gıdalara da bağlı olarak koyu renkli dışkılama olmuş olabilir. O gece yediklerinizi hatırlamaya çalışarak dışkı rengini koyulaştıracak birşey olup olmadığını düşünmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 16. Merhaba,
  Dışkının siyah olmasına sebep olabilecek etkenler yazımızda belirtilmiştir. Eğer bu sebeplerden hastalık dışı etkenler söz konusu değilse, doktorunuza müracaat etmenizi öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 17. Merhaba hocam ben uç ay önce barsak yırtılmasından ameliyat oldum kalın barsak üçte 1 ince barsak bi kısmı alındı aşırı işgalden dolayı lomotil ilaç kullanıyorum dışkı ara ara siyah oluyor ne gibi bir sorun olabilir teşekkürler

  YanıtlaSil
 18. Merhaba Gamze hanım,
  Dışkının siyah renkli olmasının olası sebepleri yazımızda belirtilmiştir. Bunun dışındaki olasılıklar için doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 19. Merhaba Naim bey,
  Dışkınız ilaç kullandığınız zaman siyah oluyorsa ilaca bağlı olabilir. Bunun dışında olası sebepler hakkında doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 20. Merhaba hocam ben böbrek nakli hastasıyım dolayısıyla ümmünsüprasif ilaçlar kullanıyorum. Bunların haricinde coraspin 100 devit 3damla ürükoliz ator gibi biröok ilaç kullanıyorum. İki gün üst üste dışkım siyah renk çıktı fakat daha sonra düzeldi korkulacak bir şey var mı.

  YanıtlaSil
 21. Merhaba Sedat bey,
  Bu durumu kontrola gittiğinizde doktorunuza söylemenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 22. Merhaba kolay gelsin dışkı siyah katran gibi üç gündür bide baş dönmesi yapıyor hata baygınlık geçirdim ambulans beni İstinye hastane götürdü ama hastalığımla ilgili hiçbir tedavi uygulamadılar kalb diye anju yaptılar ısrarla midem rahatsız dediğim halde anju sonucu temiz çıktı hastalığım halen devam ediyor ne yapmam gerekir

  YanıtlaSil
 23. Merhaba kolay gelsin dışkı siyah katran gibi üç gündür bide baş dönmesi yapıyor hata baygınlık geçirdim ambulans beni İstinye hastane götürdü ama hastalığımla ilgili hiçbir tedavi uygulamadılar kalb diye anju yaptılar ısrarla midem rahatsız dediğim halde anju sonucu temiz çıktı hastalığım halen devam ediyor ne yapmam gerekir hangi bölüme gitmem gerekir teşekkürler

  YanıtlaSil
 24. Merhaba Adnan bey,
  Şikayetinizle ilgili olarak gastroenteroloji bölümüne başvurmanız gerekmektedir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 25. Merhaba Ben Bi Hata Yaptım Ve 9 Tane Majezik hap içtim hastanede midem yıkandı vs. Sonrasında ise 3 gündür dışkım simsiyah ve sert tuvalete çıkarkende zorluk çekiyorum önemli bişey varmıdır yoksa ictigim haplardan dolayı olmuş ve geçecekmidir ?

  YanıtlaSil
 26. Merhaba Alper bey,
  Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Mide yıkama sırasında aktif kömür adı verilen madde kullanılmış olabilir ve dışkınızın rengi buna bağlı olarak siyahlaşmış olabilir. Eğer buna bağlı ise geçecektir. Eğer ilaçlar mide veya bağırsak kanamasına sebep olduysa dışkının siyahlaşmasına yol açmış olabilir. Belirtilerin geçmemesi veya şiddetlenmesi durumunda doktorunuza başvurmanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 27. Merhaba hocam, ben 2 hafta önce böbrek taşı kırdırdım, idrar yoluna stent koydular yaklaşık 2 hafta oluyor, yalniz son bir haftadır dıçkı koyu yani baya siyah, sebebi nedir hocam?

  YanıtlaSil
 28. Merhaba,
  Dışkınızın siyahlaşmasının idrar yoluna konan stent ile ilişkisi olduğunu düşünmüyoruz. Eğer bağırsaklarınızda bir kanama yoksa, belki kullandığınız ilaçlar veya yediğiniz bir besin bunda etkili olabilir. Bunun da araştırılmasında fayda vardır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 29. Merhaba siskim 4 aydan fazla siyah renkte ramotoit atrit hastasiyim ama ilaclari cok izun zamandir kullaniyorum 4 ay oncesine kadar boyle bir problem yasamadim birde surekli midemde bir kazinma var baglantili olabilirmi

  YanıtlaSil
 30. Merhaba,
  Kullandığınız ilaçlara bağlı olarak dışkının rengi değişmiş olabilir. Dışkıda kan olup olmadığının tespit edilmesi gerekir. Eğer kan varsa sebebinin araştırılması gerekir. Bunun için dışkıda gizli kan testi yaptırılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 31. Hocam merhaba.
  Bugün iftardan sonra siyah ishal şeklinde dışkım oldu. 2 gün üst üste ıspanak yedim kiraz ve arada çikolatalı puding yedim. Ve diş etlerim de fırçalamadan sonra ara ara kanama da oluyor. Sizce nedeni bu saydıklarım mıdır yoksa korkmamı gerektirecek bişey var mıdır ?
  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 32. Merhaba,
  Söyledikleriniz sebebiyle dışkı rengi koyulaşabilir. Birkaç gün içinde renk değişmezse bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz. Diş etleriniz için de bir diş hekimine gitmenizi öneririz. Diş taşları ve diş eti iltihaplanmaları diş eti kanamalarına yol açmaktadır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 33. Merhaba! Hocam 10 gündüt hep ishal oluyorum karnımda batıklar oluyor çok halsizim midem hiç bişey almıyot boynumda sertlik oluyor neyin belirtisi olabilir bu

  YanıtlaSil
 34. Merhaba Leyla hanım,
  Bu şikayetleriniz için doktorunuza başvurmanızı öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 35. Merhabalar hocam, yaklaşık 2 aydır simsiyah şekilde dışkılama oluyor ve uykudan uyandıracak şekilde bel ağrısı çekiyorum, 8sene önce ülser tedavisi görmüştüm yediklerime dikkat ediyorum yağlı,asitli, kızartma alkol vs kullanmıyorum ülserin tekrarlaması veya daha kötü bir durum olma ihtimali var mıdır

  YanıtlaSil
 36. Merhaba Sedat bey,
  Her iki durum da söz konusu olabilir. Bir dahiliye ya da gastroenteroloji uzmanına müracaat etmenizi öneririz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 37. hocam merhaba dün akşam ishal şeklinde siyah renkli diskilamam oldu
  3 4 gündür düzcede yeşillik bol yedim. acaba bundan mi kaynaklanmis olabilir herhangi bir baş dinmesi mide bulantısı yaşamadım. doktora gitmeli miyim yoksa 2. diskilamanin rengine göremi gitmeliyim. tesekkurler

  YanıtlaSil
 38. Merhaba,
  Siyah renkli dışkılamanın sebebi yedikleriniz olabilir. Bundan sonraki dışkılamalardaki rengin düzelip düzelmediğine ve bahsettiğiniz şikayetlerin olup olmamasına göre bir sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 39. Hocam 29 hazırlansa kürtaj oldum demıs ilacıda kullanıyorum siyah dıskı gelıyor kanlı

  YanıtlaSil
 40. Merhaba,
  Kanlı dışkı geldiğini yazmışsınız. Bu durumda bir sağlık kuruluşuna müracaat etmeniz uygun olacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 41. Hocam Demir hapı ve b1 b6 b12 vitaminleri içeren ilaç kullanıyorum o yüzden koyu geliyor ilaçları bırakmam mı gerek ?

  YanıtlaSil
 42. Merhaba Gamze hanım,
  Kullandığınız ilaçlara bağlı olarak dışkınızın siyah renkli olmasının sağlığınız açısından bir zararı yoktur. Bu ilaçlar doktorunuz tarafından vücudunuzda eksik olan demir ve B vitaminlerini tamamlamak için verilmiştir. İlaçları keserseniz bu maddeler tamamlanamayacak ve buna bağlı problemler ortaya çıkacaktır. Bu sebeple doktorunuz kesmedikçe ilaçları kullanmaya devam etmeniz gerekir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 43. Bir gündür hemen sağ göğsümün altında ağırlar oluyor, bugün da dış simsiyahti ilk defa böyle birşeyle karşılaştım. Kullandığım her hangi bir ilaç da yok neden olabilir acaba?

  YanıtlaSil
 44. Merhaba Canan hanım,
  Sebepler yazımızda belirtilmiştir. Bu sebeplerden biri sizdeki şikayetin nedeni olabilir. Lütfen yazımızı dikkatle okuyunuz ve değerlendirmenizi yapınız. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 45. Hocam bugün dış simsiyahdı kullandıgım ilaç sigara alkol kullanmıyom 2 gündur isalim var ama sizce bi tedavisi varmı arada bazen karnımda agrı oluyo 2 3 dk lık

  YanıtlaSil
 46. Merhaba Mustafa bey,
  Bir sağlık kuruluşuna müracaat etmenizi öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 47. Kolay gelsin oğlum 2.5 yaşında ve bugün önce sert kahverengi sonra aynı anda ishal gibi siyah kaka yaptı ama simsiyah ferrum demir şurubu kullanıyoruz öncedende içtiğinde yeşil kına gibi oluyordu dışkısı ama bu sefer simsiyah oldu sizce ilaçtanmıdır yoksa başka bişe olabilir mi şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 48. Merhaba Işıl hanım,
  Demir ilaçları dışkıda siyahlaşmaya sebep olabilir. Ancak kesin emin olmak için sorunuzu çocuğunuzun doktoruna sormanız ve çocuğunuzu muayene ettirmeniz daha uygun olacaktır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 49. Merhaba Hocam . Hocam ben steroid kullaniyorum son 1 haftadir siyah diski oldu bende internetde arastirdim acaba yardimci ola bilirmisiniz?

  YanıtlaSil
 50. Merhaba İbrahim bey,
  Bir sağlık kuruluşuna müracaat etmenizi öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 51. Nihat kaplan2 Ekim 2018 00:19

  Bu sabah dışkıdan siyah ciğer gibi kanlı geldi ağrı sızı yok.baş dönmesi bayılma yok.

  YanıtlaSil
 52. Bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 53. Merhaba, helicobakteri Tedavisi gördüm ilaçlarım biteli 4 gün oldu. Dünden beri mide ağrısı ve yanması çekiyorum. Ayrıca sabahtan beri 4 defa siyah dışkı çıkardım. Bizmut kullanırken Zaman zaman siyah dışkım oldu Lakin bugün tekrardan başladı sebep kullandığım ilacmıdır yoksa başka sağlık problemim mi var teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 54. Merhaba Merve hanım,
  Siyah renkli dışkıya yol açabilecek sebepler yazımızda belirtilmiştir. Başka bir sağlık problemi olup olmadığını öğrenebilmek için bir sağlık kuruluşuna müracaat etmenizi öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 55. İyi geceler hocam babam kalın bağırsak kanseri 2 aydır kemoterapi alıyor son iki gündür dışkılama da siyah renkte bunun sebebi kemoterapi ile alakalı olabilir mi veya bı başka sebebi varmıdır

  YanıtlaSil
 56. Merhaba, Bu durumun bağırsaklarda olabilecek bir kanamaya bağlı olup olmadığını anlamak için babanızı kontrola götürmenizde fayda olacağını düşünüyoruz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 57. Kolonoskopi ve endoskopi sonrası gaita rengi siyah renge dönüştü. Normal bir durum mu yoksa anormal mi

  YanıtlaSil
 58. Mrb 18 yaşındayım baş ağrısı nedeniyle doktora gittim demir eksikliği var dedi damla ve hap verdi bn onu kullanmaya başladıktan sonra dışkım siyah oldu ve bugun çok şiddetli bir mide bulantısı cekiyorum kramp gibi ara ara geliyor bulantılar ishal olmuşum daha yeni dışkım yine siyahtı mide bulantısıyla ağrı hala devam ediyor ne yapmam lazım ?

  YanıtlaSil
 59. İyi günler hocam ben dışkımı yaptıktan sonra makattan kan geldi yırtılmıştı kabızlık vardı acaba neden öyle oldu

  YanıtlaSil
 60. Merhaba Zeynep hanım,
  Demir ilaçlarının bu tip yan etkileri bulunmaktadır. Vücudunuzun demir ihtiyacını karşılamak için bu tip ilaçları kullanmanız gerekir. İlaçları sizi en az etkileyecek şekilde almanız uygun olacaktır. Örneğin ilaçları sabah alıyorsanız, akşam yatmadan önce almayı deneyebilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil
 61. Merhaba Ferhat bey,
  Bu durum bir kanamanın işareti olabilir. Doktorunuza müracaat etmenizi öneririz. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN