-->

İdrarda albumin / kreatinin oranı

4 yorum
İdrardaki albuminin kreatinine oranı böbrek fonksiyonlarının değerlendirilmesi için kullanılan bir testtir. Albumin vücutta bulunan bir protein olup, kan dolaşımında en fazla bulunan proteindir. Karaciğerde üretilen albumin toplam kan proteinlerinin yaklaşık yarısını oluşturur. Kreatinin ise böbrek fonksiyonlarını değerlendirmede kullanılan bir test olup, kaslardaki “kreatin fosfat” adlı maddenin yıkım ürünüdür. Böbreklerde bir hastalık olup olmadığının anlaşılmasına yarayan albuminin kreatinine oranını belirlemek için idrarda hem albumin hem de kreatinin testleri yapılarak albumin test sonucu kreatinin test sonucuna bölünür. Albumin:kreatinin oranını belirlemenin avantajı, bu oranın idrar miktar ve konsantrasyon değişikliklerinden etkilenmemesidir.


İdrarda albumin:kreatinin oranı seviyeleri nasıl değerlendirilir ?


Normal albumin:kreatinin oranı erkeklerde 17 mg/g kreatinin seviyesinin altındadır. Kadınlarda ise 25mg/g kreatinin seviyelerinin altı normal sayılabilir.

İdrarda albumin:kreatinin oranı 25-300 mg/g kreatinin arasında ise bu duruma “mikroalbuminüri” adı verilir. Mikroalbuminüri idrarda az miktarda albumin bulunması demektir. Bu seviyeler böbreklerde hasarlanmanın başladığının göstergesidir.

İdrarda albumin:kreatinin oranının 300 mg/g kreatininden fazla olduğu duruma “makroalbuminüri” adı verilir. Makroalbuminüride idrarda fazla miktarda albumin var demektir. Bu seviyelerdeki albumin miktarları böbreklerin fonksiyonlarında ciddi bozulmanın olduğunun göstergesidir. Eğer kısa sürede önlem alınmazsa böbrek yetmezliği gelişebilir.

idrarda albumin kreatinin

İdrarda albumin:kreatinin oranı kimlerde hesaplanmalıdır ?


İdrarda albumin görülmesi açısından risk altında olan şeker hastaları, yüksek tansiyonu olanlar, kalp hastalıkları olanlar böbrek fonksiyonları açısından yakından takip edilmelidir.

Özellikle Tip 1 şeker hastaları ve 5 yıldan uzun süreden beri Tip 2 şeker hastalığı olanların idrarda albumin ve albumin:kreatinin seviyeleri belirli aralıklarla tespit edilmelidir.

Unutulmamalıdır ki, şeker hastaları yüksek kan şekeri seviyeleri nedeniyle damarsal rahatsızlıklara daha yatkındırlar. Bu sebeple böbrek hastalıklarına yakalanma riskleri de fazladır.

Böbreklerde gelişebilecek bu tip hasarlar ne kadar erken belirlenebilirse, önlemler de o kadar erken alınıp diyabetik nefropati gelişimi engellenebilir. 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

4 yorum

 1. iyi akşamlar anneme tahlil yaptırdık ve idrar tahlilinde albumin.kreat.(spot idrar) değeri annemde 95.24 normali <20 yazıyor. albumin (spot idrar)değeri annemde 7 normali 0-3 yazıyor. bu ne demek acaba çok endişeliyim. yarın doktora sorucam ama yarına kadar uyuyamam, lütfen cevap yazarsanız çok sevinirim.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,
  Sorunuza cevap vermekte geciktik. Muhtemelen doktorunuzdan cevabı öğrenmişsinizdir. Annenizin böbreklerinden bir miktar protein kaçağı olduğu anlaşılıyor. Verilen referans değerlerinden daha yüksek miktarda proteinin idrarla atıldığı anlaşılıyor. Bu atılımın yaşı ile ne kadar uyumlu olduğunu veya klinik açıdan ne kadar sorun yaratacağını doktorunuz değerlendirecektir. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 3. İyi günler kızımın mikroalbumin /keratin çok yüksek çıktı 2831 değer çok zor durumdayım kizima birsey olacak diye çok korkuyorum tekrar araştırmaya gönderdiler gidiyoruz ilaç tedavisi vermeyip kontrol Edip gönderiyorlar bana akıl verin ne olur

  YanıtlaSil
 4. Merhaba Fatoş hanım,
  Yapılanlar idrarda protein çıkmasının sebebinin araştırılmasına yöneliktir. Öncelikle sebep bulunup ona göre tedavi yapılacaktır. Sabırlı olmanızı ve kesin teşhisin konmasını beklemeniz gerekir. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN