-->

Kan sayımı (hemogram) için aç olmak gerekir mi ?

2 yorum
Sağlık tesislerinde en çok istenen kan tahlili genellikle "hemogram" da denen tam kan sayımı testidir. Kan sayımı  testi ile kan dolaşımında bulunan kan hücreleri sayılırken bu hücrelere ait ölçüler de belirlenir. Kan dolaşımındaki kan hücrelerinin sayısı ve ölçülerinden faydalanılarak yapılan hesaplamalar da bir kan sayımı test raporunda bulunan sonuçlardandır. Genellikle günün her saatinde istenebilen kan sayımı testİ  için açlık gerekip gerekmediği merak konusudur ve pek bilinmez.


Kan sayımı testi ne işe yarar ? 


Kişilerin sağlık durumunun göstergelerinden bir de "tam kan sayımı" adı verilen hemogram testidir. Bu test birçok hastalığın göstergesi olabilir. Kansızlık, enfeksiyonlar gibi hastalıklar bu test ile kolayca anlaşılabilir. Bu basit hastalıklar yanında lösemi gibi ciddi hastalıkların teşhisinde de kan sayımından faydalanılır. ( Bakınız. Tam kan sayımı )
Kan sayımı testinde; kan dolaşımında bulunan alyuvarlar, akyuvarlar, trombositlerin sayısı, alyuvarlar içinde bulunan hemoglobin miktarı, sayıları belirlenen hücrelerin boyutları, akyuvarları oluşturan hücre çeşitlerinin sayıları gibi bilgiler bulunur.


Örneğin kansızlık olduğundan şüphelenilen bir kişide yapılan kan sayımı testi sonrası alyuvar sayısı düşükse, alyuvarlarda bulunan hemoglobin miktarı azalmışsa ve alyuvar hücrelerinin boyutları normale göre artmış veya azalmışsa, kansızlık ön tanısı kuvvet kazanır.

tam kan sayımı kan alma

Kan sayımı testi için aç olmak gerekir mi?

Yapılan birçok kan tahlili ve testi için kişinin belirli bir süre aç kalması istenir. Bu süre genellikle en az 8-10 saattir. Bu süre zarfında kişi hiçbir şey yiyip içmemelidir. Sadece az miktarda su içilmesine izin vardır.

Açlık genellikle akşam yemeğinden sonra başlatılarak kan alımı sabah yapılır. Böylece kişinin açlık süresini gece uyku süresinde geçirmesi sağlanarak gün boyu aç dolaşması engellenmiş olur. Testler için kan alımı kişi aç ise yapılır.

Ancak kan sayımı testi tek başına yapılıyorsa, doktorunuz kan sayımı testi ile birlikte açlık kan şekeri gibi bir test de istemediyse, hemogram yapılması için kişinin aç olmasına gerek yoktur. Açlık veya tokluk kan dolaşımındaki kan hücrelerinin sayısını etkilemeyeceği için, hemogram testi günün her saatinde yapılabilir. Bu sayede kişinin genel sağlık durumunun bir göstergesi olan kan sayımı günün her saatinde yapılabilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

2 yorum

  1. Emine değirmenci22 Şubat 2018 14:54

    Esimde kan fazlalığı var aç olması gerekir mi

    YanıtlaSil
  2. Merhaba Emine hanım,
    Hangi tahlil için sordunuz? Eğer kan sayımı için sorduysanız aç olması gerekmiyor. Sağlıklı günler dileriz.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN