Rubella IgG ve IgM testi

Rubella IgG ve IgM testleri, kızamıkçık enfeksiyonuna karşı vücutta bağışıklık olup olmadığının belirlenmesi için yapılır.

Rubella IgG testi ile daha önceden kızamıkçık enfeksiyonu geçirilip geçirilmediği veya kişinin kızamıkçık aşısı olup olmadığı ortaya çıkar.

Rubella IgM testi ise kızamıkçık enfeksiyonunun geçirilmekte olduğunun göstergesidir.   

Kızamıkçık nasıl bulaşır ?

Kızamıkçık hastalığı direk temas veya “damlacık enfeksiyonu” ile insandan insana bulaşır. Hastanın hapşırması ile ortama yayılan ve kızamıkçık virüsünü içeren damlacıklar solunum havası ile vücuda girerek enfeksiyona sebep olurlar. Daha açık bir şekilde anlatmak gerekirse; bulunduğunuz ortamda kızamıkçık geçiren birisi varsa, bu kişinin bir hapşırması hastalığın size bulaşmasına sebep olacaktır.

Kızamıkçık enfeksiyonunun tehlikesi nedir ?

Kızamıkçık enfeksiyonu hamile kadınlarda bebek için tehlike yaratır. Eğer gebe bir kadın kızamıkçık enfeksiyonu geçirmediyse veya aşılanmadıysa vücudunda bu enfeksiyona karşı koruyuculuk bulunmaz. Kan dolaşımında kızamıkçık virüsü için koruyuculuk bulunmayan gebe kadınlar enfeksiyon etkeni ile karşılaştığında bebek zarar görebilir. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında geçirilen kızamıkçık enfeksiyonu bebekte “konjenital rubella sendromu” adı verilen, zeka geriliği, sağırlık, kalp ve damar problemleri ve göz ile ilgili sorunlara yol açar.  Ayrıca bu sebeple düşüklere ve ölü doğuma rastlanır.

 

Kızamıkçık enfeksiyonundan nasıl korunulur ?

Kızamıkçık aşılama programları ile genellikle bu enfeksiyona karşı bağışıklık sağlanır. Hamile kalmayı planlayan anne adaylarının hamilelik öncesi dönemde yaptırması gereken testlerden biri olan bu test ile bağışıklığı bulunmayan kadınların gebe kalmadan önce aşılanması sağlanabilir.

Rubella testleri niçin istenir ?

Hamile kalmayı planlayan veya hamile kadınlarda kızamıkçık virüsüne karşı bağışıklık bulunup bulunmadığının belirlenmesi,

Hamileliği esnasında ateş ve döküntülü hastalık geçirenlerin Rubella IgG ve IgM düzeylerinin belirlenmesi,

Konjenital Rubella Sendromu belirtileri gösteren yeni doğan bebeklerin Rubella IgG ve IgM düzeylerinin belirlenmesi için bu testler istenir.

 

Rubella IgG ve IgM testleri için gerekli örnek nedir ?

Test için aç karnına genellikle koldaki bir toplardamardan alınan kan örneği gereklidir. Bu kan santrifüj edildikten sonra serum elde edilir ve test bu serumda yapılır.

Rubella IgG test sonucu nasıl değerlendirilir ?

rubella testiNegatif Rubella IgG: Test sonucunun negatif olması kişinin kızamıkçık enfeksiyonuna karşı vücudunda bağışıklık olmadığını gösterir. Bu kişi geçmişte kızamıkçık enfeksiyonu geçirmemiş veya kızamıkçık aşısı olmamıştır.

Pozitif Rubella IgG: Test sonucunun pozitif olması kişinin vücudunda kızamıkçık enfeksiyonuna karşı bağışıklığın bulunduğunu gösterir. Bu bağışıklık geçmişte kızamıkçık enfeksiyonu geçirmiş olmakla veya aşılanma ile meydana gelmiş olabilir.  

 

Rubella IgM test sonucu nasıl değerlendirilir ?

Negatif Rubella IgM: Test sonucunun negatif olması kişinin halihazırda kızamıkçık enfeksiyonu geçirmediğini gösterir. 

Pozitif Rubella IgM: Test sonucunun pozitif olması kişinin kızamıkçık enfeksiyonu geçirmekte olduğunu gösterir. 

 

Hamileler ve gebe kalmayı düşünen kadınlar kızamıkçıktan nasıl korunmalıdır ?

Gebe kalmayı planlayan kadınlar hamilelik öncesi Rubella IgG ve IgM testlerini yaptırmalıdır. Halihazırda kızamıkçık enfeksiyonu bulunmuyorsa (Rubella IgM negatif) ve kızamıkçığa karşı vücutta bağışıklık yoksa (Rubella IgG negatif) kızamıkçık aşısı yapılmalıdır.

Aşı yapıldıktan sonra en az bir ay kadar hamile kalınmaması önerilir. 

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

334 Yorum