-->

Toksoplazma IgG ve IgM testleri

Yorum Gönder
Toksoplazma IgG ve IgM testleri, kişinin geçmişte veya halihazırda “Toksoplasma gondii” enfeksiyonu geçirip geçirmediğinin belirlenmesi için yapılır. Toksoplasma gondii adı verilen parazit, doğada yaygın bulunur ve insan da dahil olmak üzere birçok canlıda enfeksiyona sebep olur. İnsanda yaptığı enfeksiyon kişinin bağışıklık sisteminin kuvvetli olup olmadığına bağlı olarak değişebilir. Sağlıklı kişilerde önemli bir duruma yol açmadan geçebilir. Ancak bağışıklık sisteminde sorun olan veya bağışıklık sistemi baskılanmış olan kişilerde ciddi problemlere hatta ölümlere neden olabilir. Hamile kadınlarda enfeksiyon gelişmesi ise bebeği risk altına sokar.   


Tokzoplazma insana nasıl bulaşır ?

İnsanlara daha çok bu parazit ile enfekte olmuş etlerin yenmesi ile bulaşır. Çiğ ya da az pişmiş etler toksoplazma bulaşmasının en büyük sebebidir.

Parazit kistlerini içeren etleri yiyen kedilerin vücudunda gelişerek yumurta üretmeye başlarlar. Bu yumurtalar kedilerin dışkılarından çevreye yayılır. Toprağa karışan parazit yumurtaları çeşitli yiyeceklere veya suya karışarak ağız yoluyla insana bulaşabilir. Bağırsakların duvarından geçebilen parazit insan doku ve organlarına ulaşır. Kişinin bağışıklık sistemi düzgün çalışıyorsa, bu parazitleri ortadan kaldırabilir. Ancak bağışıklık sistemi bozuk olan kişilerde parazit vücutta çoğalır.  


Tokzoplazma enfeksiyon belirtileri nelerdir ?

Klinik belirtilerden en sık görüleni lenf bezlerinde olan büyümedir. Çoğunlukla boyundaki lenf bezleri büyür. Büyüyen bezeler dokunmaya karşı oldukça hassas olabilir. Ayrıca, bitkinlik, baş ağrısı, kaslarda ağrı, ateş, gözde koryoretinit bulunabilir. Koryoretinit gözde damar ve sinir tabakalarında görülen iltihaplanmadır.


Tokzoplazma enfeksiyon hamilelerdeki etkileri nelerdir ?


toxoplazma bulaşma

Özellikle hamile kadınlardaki enfeksiyonlar büyük önem taşır. Çünkü anneden bebeğe geçebilen parazit bebekte çeşitli problemlere yol açabilmektedir. Gebeliğin erken döneminde toksoplazma ile karşılaşan bebeklerin zarar görme olasılığı daha yüksektir. Toksoplazma enfeksiyonu bebeğin ölümüne veya düşüklere yol açabileceği gibi, koryoretinit, kafa içi kireçlenmeler, hidrosefali (kafa içi sıvı toplanması) gibi durumlara da yol açabilir. Bunlara ek olarak, duyu kayıpları, gelişme geriliği, zeka geriliği de olabilir. Bu nedenle annedeki Tokzoplazma enfeksiyonunun erken dönemde belirlenerek tedavi edilmesinin büyük önemi vardır.


Toksoplazma IgG ve IgM testleri için gerekli örnek nedir ?

Toksoplazma IgG ve IgM testleri için genellikle koldaki bir toplardamardan alınan kan örneği gereklidir. Kan örneğinden elde edilecek olan serumda testler yapılır.


Toksoplazma IgG test sonucu nasıl değerlendirilir ?

Negatif Toksoplazma IgG: Test sonucunun negatif olması kişinin tokzoplazma enfeksiyonuna karşı vücudunda bağışıklık olmadığını gösterir. Bu kişi geçmişte tokzoplazma ile karşılaşmamıştır.

Pozitif Toksoplazma IgG: Test sonucunun pozitif olması kişinin vücudunda tokzoplazma enfeksiyonuna karşı bağışıklığın bulunduğunu gösterir. 

Toksoplazma IgM test sonucu nasıl değerlendirilir ?

Negatif Toksoplazma IgM: Test sonucunun negatif olması kişinin halihazırda tokzoplazma enfeksiyonu geçirmediğini gösterir. 

Pozitif Toksoplazma IgM: Test sonucunun pozitif olması kişinin tokzoplazma enfeksiyonu geçirmekte olduğunu gösterir. 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN