-->

B12 eksikliği belirtileri nelerdir?

2 yorum
B 12 vitamini ya da diğer adıyla "kobalamin" insan vücudu için gerekli vitaminlerden biridir. Vitamin B ailesinin üyelerinden biri olan B12 vitamini suda eriyen vitaminler grubundandır. Sağlıklı alyuvar yapımından, DNA yapımında oynadığı role kadar birçok hayati mekanizmada rol oynar. Bu sebeple yeterli miktarda alınması ve B12 eksikliği olmaması son derece önemlidir.


B12 eksikliğinde görülen belirtiler nelerdir ?


b12 eksikliği yorgunluk


B12 eksikliği aslında kolay kolay ortaya çıkan bir durum değildir. Erkeklerde ve kadınlarda B12 eksikliğinin en önemli belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

Yorgunluk,

Bitkinlik,

Çabuk yorulma,

Baş dönmesi,

İştahsızlık,

Sindirim problemleri,

Kilo kaybı,

Konsantrasyon zorlukları,

Depresyon,

Uyku problemleri,

Hafıza kaybı,

Denge bozuklukları,

El ve ayaklarda uyuşma,

Refleks kayıpları,

Çarpıntı.B12 eksikliğinde görülen belirtilerin mekanizmaları nelerdir ?

B12 eksikliğinde görülen problemlerin bazıları eksikliğe bağlı olarak gelişen "kansızlık" nedeniyle olur. B12 eksikliğinde "pernisiyöz anemi" adı verilen özel tipte bir kansızlık görülür. Yorgunluk, halsizlik, çabuk yorulma gibi belirtiler kansızlığa bağlı olarak ortaya çıkar.

Diğer belirtiler genellikle B12 eksikliğinin sinir sistemindeki etkileri sebebiyle meydana gelir. Beyin ve omuriliğin B12 vitaminine olan ihtiyacının karşılanamaması sonucu ortaya çıkan belirtiler konsantrasyon bozukluklarından depresyona ve hatta halusinasyonlara kadar varabilir. Alzheimer hastalığı veya Parkinson hastalığı gibi bazı hastalıklara sebep olan glutamat ve nitrik oksit gibi maddelerin hastalık yapıcı etkileri B12 vitamininden oluşan "metilkobalamin" tarafından önlenebilir. Ancak B12 eksikliği durumunda metilkobalamin yeterli miktarda meydana gelemeyeceği için sinir hücreleri etkilenir ve zarar görürler.

B12 eksikliğinde melatonin ve seretonin gibi bazı hormonların salınması bozulur. Bu hormonlar sırasıyla uyku düzeninin sağlanması ve davranışların düzenlenmesi ile ilgilidir. B12 eksikliği uyku problemleri olduğu kadar davranış değişikliklerine de yol açar.

Sinir liflerinin çevresi "myelin kılıfı" adı verilen bir tabaka ile sarılmıştır. B12 vitamini myelin kılıfını korur ve zarar görmesini engeller. B12 eksikliği myelin kılıfının zedelenmesine ve bunun sonucu olarak sinir iletiminin bozulmasına yol açar. Hafıza kaybı, el ve ayaklarda uyuşukluk gibi belirtiler bu nedenle görülür.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

2 yorum

  1. İyi günler tahlilimde b12 değerim 213.9 çıktı yorumlarmısınız şimdiden teşekkürler .

    YanıtlaSil
  2. Merhaba,
    Tüm tahlil sonuçlarınızı lütfen doktorunuza gösteriniz. En iyi değerlendirmeyi o yapacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN