-->

B12 vitamini eksikliği tedavisi

Yorum Gönder
B12 vitamini suda çözünen vitaminlerden olan B kompleks vitaminlerden biridir. Diğer B vitaminleri gibi B12 vitamini de hücrelerin genetik maddesi olan DNA yapımından sinir hücrelerinin düzgün çalışmasına kadar birçok işlevde yer alır. Bu sebeple B12 vitamininin vücutta yeteri kadar bulunması son derece önemlidir. Vücudun sağlıklı bir şekilde büyüme, gelişme ve yaşamının sürdürmesinde görevli olan B12 vitamini eksikliği çeşitli sağlık problemlerine yol açar.

b12 vitamini eksikliği tedavi


B12 eksikliğine bağlı problemler nelerdir ?


Çabuk yorulma,

Yorgun hissetme, 

Baş dönmesi,

Baş ağrısı,

Sindirim sistemi problemleri,

İştahsızlık,

Kilo kaybı,

Depresyon,

Hafıza kaybı,

Halusinasyon,

Konsantrasyon bozukluğu,

Uyku problemleri,

El ve ayaklarda uyuşukluk.B12 eksikliği nasıl belirlenir ?

Öncelikle yukarıda sayılan belirtilerin B12 vitamininin eksikliğine bağlı olduğu tespit edilmelidir. Bunun için B12 testi yapılır.

B12 testi ile B12 vitamin eksikliği saptandıktan sonra bu durum tedavi edilmelidir.


B12 vitamin eksikliği nasıl tedavi edilir ?

B12 vitamin eksikliği besinlerle az alıma bağlı ise, B12 vitamin miktarını yükseltmek için ağızdan kullanılan ilaçlar kullanılır. Önce yüksek dozla başlanan ilaç tedavisi ile eksiklik hızla giderilmeye çalışılır. Sonrasında doz azaltılarak idame tedavisine geçilir. İlaca ilave olarak içinde yüksek miktarda B12 vitamini bulunan besinlerin tüketilmesi de tavsiye edilir. Böylece doğal olarak da B12 vitamini alınmış olur.

B12 vitamininin bağırsaklardan emilemediği durumlarda ağız yoluyla B12 kullanmanın bir faydası olmaz. Çünkü "intrensek faktör" adı verilen bir maddenin vücuttaki eksikliği nedeniyle ne kadar fazla B12 vitamini alınırsa alınsın emilim gerçekleşmeyecektir. Bu durumda kas içine yapılan B12 iğneleri kullanılır. Böylece kas içine yapılan B12 vitamini direk olarak kana geçer.


Günde ne kadar B12 alınmalıdır ?

Günlük önerilen B12 dozu (RDA) aşağıda yazıldığı gibidir:

6 aydan küçükler: 0.4 mikrogram/gün

6-12 ay arası: 0.5 mikrogram/gün

1-10 yaş arası: 0.7-2 mikrogram/gün

11 yaş üstü: 2.4 mikrogram/gün

Hamilelerde: 2.6 mikrogram/gün

Emzirenlerde: 2.8 mikrogram/gün B12 tedavisi sırasında nelere dikkat edilmelidir ?

Ağızdan kullanılan B12 vitamini tedavisi süresince antiasit kullanımından kaçınmalıdır. Çünkü antiasitler B12 vitamininin emiliminde gerekli olan asit üretimini azaltırlar.

Tedavi sırasında alkol kullanımından da kaçınılmalıdır. Alkol de B12 vitamin emilimini azaltmaktadır.

Tedavi aksatılmadan devam etmelidir.

Tedavi mutlaka doktor kontrolunda yapılmalıdır.

Tedaviye başladıktan sonra B12 vitamini içinde bulunan kobalt veya kobalamine alerjisi olan kişilerde kaşıntı, deri döküntüleri, göğüste sıkışma hissi, soluk almada zorluk, yüzde şişme gibi belirtiler görülebilir. Bu durumda ilaç kesilmeli ve doktora başvurulmalıdır.

Leber'in Optik Nöropatisi olan kişilerde kobalamin kullanımı hastalığı şiddetlendirebilir. Bu sebeple bu kişiler B12 ilacı kullanmamalıdır. 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN