-->

B12 vitamininin faydaları

1 yorum
Kobalamin olarak da adlandırılan B12 vitamini suda eriyen vitaminlerden biridir. Tüm vitaminler gibi B12 vitaminin de sayısız faydası vardır. Eksikliğinde birçok sağlık problemi ile karşılaşılan B12 vitamininin faydaları aşağıda sıralanmıştır.


DNA sentezi:

DNA yapımı büyüyen ve gelişen bir organizma için en gerekli işlemlerdendir. Böylece hücreler çoğalarak büyüme gerçekleşir ve genetik bilgi yeni hücrelere aktarılır. DNA yapımı için gerekli maddelerden biri de B 12 vitaminidir.


Sinir sistemine katkısı:

Sinir lifleri çevresinde myelin kılıfı adı verilen bir tabaka bulunur. Bu tabaka sayesinde sinir lifi çevrenin etkilerinden korunur ve ileteceği akımı rahatlıkla nakleder. Myelin kılıfının oluşumunda katkısı olan B12 vitamini sayesinde sinir sisteminin uygun çalışması sağlanır.


Kansızlık:

Besinlerle yeteri kadar B12 vitamini alınsa da bağırsaklardan yeterli emilim olmazsa, B12 eksikliğine bağlı kansızlık gelişir. Bu tip kansızlığa "pernisiyöz anemi" adı verilir. Alyuvarların yapımında gerekli olan B12 sağlıklı alyuvar sayısı için gerekli bir vitamindir.


Sağlıklı cilt:

Vücuttaki hücrelerin sağlıklı gelişimi için gerekli maddelerden biri olan B12 vitamini özellikle deri hücreleri ve tırnaklar başta olmak üzere, tüm hücrelerin oluşumu, gelişimi, tamirinde önemli bir rol oynar. Cildin ve tırnakların sağlıklı görülmesi B 12 vitamininin yeterli alınmasına bağlıdır. Yeterli miktarda B12 vitaminin egzama, sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarının gelişimini de önler.

b12 vitamini faydaları

Kalp ve damar sağlığı:

Kan damarlarının sağlıklı olması kalp ve damar hastalıklarının önlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Damar sağlığını bozan maddelerden biri olan "homosistein" damar iç yüzeyine hasar veren ve damar hastalıklarına yol açabilen bir maddedir. B12 vitamini vücutta homosistein oluşumunu ve artışını engelleyen bir vitamindir. Böylece kalp hastalıklarının gelişimi de B12 vitamini sayesinde önlenir.


Kanser gelişimi:

B12 vitamin eksikliğinin kansere neden olduğu düşünülmektedir. Meme, akciğer ve rahim ağzı kanserleri bu tip kanserlerdendir. Belirtilen kanserlerin gelişiminin engellenmesinin B12 vitamininin uygun miktarlarda alınması ile sağlanabileceği düşünülmektedir.


Akıl sağlığı:

Kişinin akıl sağlığının bozulmasında, depresyona girmesinde ve hafıza kaybı gibi sorunlarda B12 vitamin eksikliğinin rolü olduğu düşünülmektedir. Bu sebeple yeterli miktarda B12 vitamini alınması önerilmektedir. Alzheimer hastalığında hafıza kaybının B12 vitamini kullanılarak önlenebileceği ileri sürülmektedir. Yaşlılarda B12 vitamini kullanımının akıl sağlığı yönünden faydalı olduğu bulunmuştur.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

1 yorum

  1. Hocam merhaba B12 vitamininin karbonhidrat metabolizması üzerinde de etkili olduğu söyleniyor, yani aldığımız karbonhidratlar in enerjiye dönüştürülmesi için gerekli olduğunu öğrendim ve bende bu vitamin 50 pg/ml ref(191-663) olarak çıktı ve iğne tedavisi verildi.Bu vitaminin karbonhidrat metabolizması üzerindeki etkisi nedeniyle kan şekeri bozuklukları veya insulin direnci gibi sorunlara yol açması mümkün müdür?

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN