Şekerden zengin meyveler

Meyveler vücudumuz için yararlı besinlerdir. Meyvelerin vitamin, mineral ve protein deposudur ancak bazı meyveler şekerden oldukça zengin olabilir. 

şekerden zengin meyvelerin tüketimi özellikle şeker hastaları için zararlı olabilir. Diyet yapan kişiler de meyveden bir zarar gelmeyeceğini düşünebilir ancak içeriğinde fazla miktarda şeker bulunan meyveler diyet açısından sakıncalı olabilir. Bu sebeple, şekerden zengin meyvelerin bilinmesi ve sakıncalı durumlarda tüketiminin önlenmesi büyük önem taşımaktadır.

Meyvelerde bulunan şeker nedir ?

sekerden-zengin-meyveler

Meyvede bulunan doğal şekere “fruktoz” adı verilir. Kanda bulunan ve kan şekeri olarak bilinen glukoza benzer olsa da molekül yapısı farklı olan meyve şekeri fruktoz kan şekerini glukoz kadar yükseltmez.

Kurutulmuş meyvelerdeki şeker içeriği nasıldır ?

Meyveler kurutulma işlemi sırasında içinde bulunan suyu kaybettiklerinden şeker daha da yoğunlaşır. Bu sebeple kurutulmuş meyvelerin şeker içeriği daha fazladır.

Şeker içeriklerine göre meyveler nasıl sıralanırlar ?

1. Erik

2. Portakal

3. Armut

4. Ananas

5. Mandalin

6. Vişne

7. Nar

8. Mango

9. İncir

10. Muz

11. Elma

12. eftali

13. Kivi

14. Nektarin

Meyvelerin şekerden zengin olup olmadığını belirlemenin en kolay yolu onları tatmaktır. Meyve ne kadar tatlı ise, şeker içeriği de o kadar fazladır.

Şekerden ne kadar zengin olursa olsun,  rafine şeker içeren besinlere göre meyveler daha sağlıklıdır. Ancak şeker hastalığı olanlar başta olmak üzere birçok kişi yukarıda verilen listeyi göz önüne alarak yedikleri meyvelere dikkat etmelidir. Yüksek şeker içeren meyvelerin tüketimi ne kadar azaltılırsa şeker hastalarının kan şeker düzeyleri o derece kontrol altında olacaktır. Diyet yapan kişiler de şekerden zengin meyvelerden uzak kalarak maksimum fayda sağlayacaktır.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree