İmmünglobulin E (Ig E) testi

Ig E testi genellikle alerjik reaksiyonlarla ilişkili olan antikorların vücuttaki seviyesini belirlemek için yapılır. Alerji dışında parazit enfeksiyonlarında da Ig E seviyesi artar.

İnsanların bağışıklık sisteminde bulunan antikorlardan biri olan Ig E kişi alerji yapıcı bir madde ile karşılaştığında artarak, alerjen maddenin vücuda zarar vermesini önler.

Her alerjene karşı farklı Ig E bulunur ve gerekli olduğu zaman çeşitli kimyasal reaksiyonları başlatarak kişiyi korumaya çalışır.

Total Ig E testi niçin yapılır?

ig-e

Kişinin bir veya daha fazla maddeye karşı alerjik olup olmadığını göstermek üzere Total Ig E testi yapılır. Test sonucunda Ig E’nin yüksek bulunması kişinin alerjik olduğunu gösterebilir.

Alerjene özgü Ig E testi nedir?

Özel bir alerjen maddeye karşı yapılan test “spesifik Ig E testi” adını alır. Polen, lateks, yumurta veya fıstık alerjisi olup olmadığının belirlenmesinde bu alerjen maddelere özgü Ig E testi yapılır. Böylece kişinin hangi maddeye alerjik olduğu bulunur.

Ig E normal kişilerde bulunur mu?

Ig E normal kişilerde de bulunur. Ancak seviyesi alerjik olanlara göre oldukça düşüktür.

Ig E tahlili neden yapılır?

Genellikle alerjik hastalıklara yatkınlığın araştırılması için Ig E tahlili yapılır.


Yüksek Ig E düzeylerinin anlamı nedir?

Alerji: Çeşitli maddelere karşı alerjik olan kişiler bu maddelerle karşılaştığında vücudundaki Ig E seviyesi yükselmeye başlar. 

Örneğin polen alerjisi olan bir kişide polenlerin bol miktarda bulunduğu ilkbahar aylarında kanlarında ölçülen Ig E seviyesi oldukça artar. Ancak mevsim ilerledikçe ve polenler ortadan kalktıkça hem kişinin alerji belirtileri ortadan kalkar hem de Ig E seviyesi düşer. Bu dönemde yapılan Ig E test sonucunun normal çıkması kişinin alerjik olmadığını göstermez.

Bazı kişiler ise alerji yapan maddeye sürekli maruz kaldıklarından Ig E seviyeleri sürekli yükseklik gösterebilir. Örneğin “mite” da denilen ev tozu akarlarına alerjen olan kişiler akarların temizlenmesi için gerekli önlemleri almadıkları sürece bu akarlara sürekli maruz kalacaklar ve bunlara karşı olan Ig E düzeyleri vücutlarında yüksek kalacaktır.

Parazit enfeksiyonları: Alerjisi bulunmayan bazı kişilerde eğer vücutlarında bir parazit enfeksiyonu varsa IgE düzeyi yüksek bulunabilir. Bu sebeple IgE yüksek bulunan kişilerde herhangi bir alerji aranmasından önce parazit enfeksiyonu açısından araştırma yapılabilir.

Nadir görülen hastalıklar: Bronkopulmoner aspergilloz, Wiskott-Aldrich sendromu gibi sık görülmeyen bazı hastalıklarda da IgE düzeyi yüksek çıkabilir.

Ig E normal düzeyleri nedir?

Testin yapıldığı laboratuvara bağlı olarak Ig E testinin normal aralığı değişiklik gösterebilir. Testin yapıldığı laboratuvarın sonuç raporunda yazılan referans aralık değeri dikkate alınmalıdır.

Test sonuçlarınız mutlaka testi isteyen doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.

IgE testi için gerekli örnek nedir?

Test için kişinin genellikle kolundaki bir toplardamardan kan örneği alınır. Bu örnek santrifüj edilerek serum elde edilir ve tahlil serum örneğinde yapılır. 

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

8 Yorum