Kanser nedir?


Kanser, kontrolsuz olarak büyüyüp çoğalan ve bir süre sonra vücuttaki diğer dokulara yayılan anormal hücrelerin sebep olduğu hastalıklara verilen isimdir.

Birçok kanser tipi vardır: Akciğer kanseri, mide kanseri, kalın bağırsak kanseri, meme kanseri, prostat kanseri ve kan kanseri halk arasında en çok bilinen kanserlerdendir.

Başlıca ölüm sebeplerinden biri olan kanserin iyileştirilmesi için tüm dünyada bilimsel çalışmalar son hızda devam etmektedir. Kanser ne kadar erken tespit edilebilirse, tedavi edilebilme şansı o kadar fazladır.

Kanser hücrelerinin farkı nedir?

kanser-hucresi

Vücudumuzdaki normal hücrelerin belirli bir şekli ve çeşitli görevleri vardır. Normal hücreler belirli bir düzene göre bölünüp çoğalırlar. Kas ve sinir hücreleri dışındaki yaşlanan veya hasar gören normal hücreler ölür ve bunların yerini kontrol altında bölünerek çoğalan yeni hücreler alır.

Çeşitli sebeplerle ortaya çıkan kanser hücreleri ise genellikle daha büyük ve anormal şekilli olup kontrolsuz bir şekilde devamlı çoğalır. Bu çoğalma sonucu bulundukları yerde bir kitle oluşturur.

Zamanla bu kitleden ayrılan kanser hücrelerinin bazıları kan ve lenf damarları yoluyla vücudun diğer doku ve organlarına yayılır. Gittikleri yerde de kanser hücreleri çoğalarak normal hücrelerin yerini alır ve o hücrelerin ve organların işlev görmesini engellerler.

Bazı kanserler daha hızlı büyürken bazıları yavaş büyür. Kanserlerin tedaviye verdikleri yanıtlar da değişiklik gösterir. Bu sebeple farklı kanserlere uygulanan tedaviler de farklıdır. Bazı kanserler cerrahi tedaviye daha iyi yanıt verirken, bazıları kemoterapi ile iyileştirilir. 


Kanser hücrelerinin yayılmasına ne ad verilir?

Kanser hücrelerinin bulundukları yerden yakın veya uzak doku ve organlara yayılmasına “metastaz” adı verilir.    

 

Kanser riskini artıran şeyler nelerdir?

Bir kişide kanser oluşmasına yol açan birçok sebep olabilir. Kanser sebepleri arasında yaşlılık, stres, hareketsiz yaşam tarzı, zayıf bağışıklık sistemi, çeşitli bakteri ve virüsler, değişik kimyasal maddeler, sigara, alkol, radyasyon, güneş ışığı ve genetik etkenler sayılabilir.

Kanser tedavisi ile uğraşan doktorlara ne isim verilir?

Kanser tedavisi yapan doktorlara “onkolog” adı verilir.

 

Kemoterapi nedir?

Kanseri iyileştirmek için ilaç kullanılmasına “kemoterapi” adı verilir (Bakınız:Kemoterapi nedir?).

 

Radyoterapi nedir?

Kanseri iyileştirmek için radyasyon kullanılmasına “radyoterapi” adı verilir (Bakınız:Radyoterapi nedir?).

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

2 Yorum