Balgam kültürü

Balgam solunum yollarında üretilen koyu kıvamda bir sıvıdır.

Genellikle solunum yolları enfeksiyonlarında ortaya çıkan balgamda enfeksiyona sebep olan mikroplar bulunur. Balgam kültürü testi enfeksiyona sebep olan bakteri veya mantarların tespit edilebilmesi için yapılır.

Balgam kültürü testinin pozitif çıkması durumunda yapılan duyarlılık testi ile mikrobu ortadan kaldırmaya yarayan antibiyotik belirlenir (Bakınız: Antibiyotik duyarlılık testi).

Balgam kültürü hangi durumlarda yapılır?

Balgam kültürü bronşit, akciğer absesi, zatürre, tüberküloz gibi akciğer veya solunum yolları enfeksiyonlarında hastalığa sebep olan mikrobun belirlenmesi için,

Balgam kültürü, enfeksiyona sebep olan mikrobun ortadan kaldırılmasını sağlayacak en uygun antibiyotiğin tespit edilebilmesi için,

Tedavinin işe yarayıp yaramadığının anlaşılabilmesi için balgam kültürü yapılır.

Balgam kültürü testi için gerekli örnek nedir?

Balgam kültürü için balgam örneği gerekir. Balgam örneği genellikle sabah erken saatlerde bir şey yiyip içmeden önce toplanır.

Balgam kültür örneği için bir toplama kabı verilir ve kabın içine balgam toplanır. Balgam için derin bir nefes alınarak kuvvetle öksürülür ve çıkan balgam kaba tükürülür. Balgam çıkmasını kolaylaştırmak için sırta veya göğüse vurulabilir. Bu işlem birkaç gün arka arkaya yapılabilir.

Bazı kişilerde balgam örneği almak için “bronkoskopi” yapılabilir. Bronkoskopi ağızdan sokulan esnek bir boru ve ucundaki kamera ve ışık kaynağı ile solunum yollarının incelenmesidir. Bu esnada balgam örneği toplanabilir.

 

Balgam kültürü nasıl yapılır?

balgam-kulturu

İçinde “besiyeri” adı verilen ve mikropların üreyip çoğalmasını sağlayan besinler bulunan özel bir kap içine balgam örneği konur. Balgamın içinde herhangi bir mikrop bulunması durumunda mikroplar üreyip çoğalmaya başlar. Balgamda bakteri varsa genellikle 2-3 gün içinde büyüyüp çoğalır. Bazı bakterilerin çoğalması daha uzun sürebilir. Mantarların büyüyüp çoğalması için daha uzun zaman gereklidir.

Balgam kültürü sonucu kaç günde çıkar?

Balgamda hastalık yapıcı bir mikrop bulunması durumunda çoğu bakteri 2-3 gün içinde çoğalırken bazı bakterilerin büyüme ve çoğalması daha uzun sürebilir. Bu sebeple balgam  kültür sonucunun çıkması zaman alır.

Balgam kültürü test sonucu nasıl değerlendirilir?

Negatif: Balgam kültürü test sonucu normal olarak kabul edilir. Bu durumda balgam kültüründe hastalığa sebep olacak bir bakteri üremesi saptanmamış demektir.

Pozitif: Balgam kültürü test sonucuna göre balgamda hastalık yapıcı bir mikrop tespit edilmiştir.

Balgam kültürü test sonucunun pozitif çıkması durumunda tespit edilen mikrobun hangi antibiyotiğe hassas olduğunun saptanması için duyarlılık testi yapılır. Böylece mikrobu ortadan kaldıracak ve hastayı en etkili şekilde tedavi edecek antibiyotik belirlenmiş olur.

 

Balgam kültürü test sonucunu etkileyen faktörler nelerdir?

Yakın zamanda antibiyotik kullanılması,

Balgam kültür testi için yetersiz balgam örneği toplanması,

Balgam yerine tükürük toplanması,

Balgam örneği toplanmasından önce ağız çalkalama solusyonlarının kullanılmış olması,

Balgam örneğine dışarıdan mikropların bulaşması,

Balgam örneğinin laboratuvara geç ulaştırılması.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree

12 Yorum