-->

Hızlı beta testi nedir?

Yorum Gönder
Hızlı beta testi, boğaz enfeksiyonu sebebinin A grubu beta hemolitik streptokok adı verilen bakteri olup olmadığını kısa sürede belirlemeye yarar. Boğaz enfeksiyonlarında boğaz kültürü yapılabilir (Bakınız: Boğaz kültürü). Ancak boğaz kültürü sonucunun alınması birkaç günü bulabileceğinden hızlı beta testi ile kısa sürede enfeksiyonun sebebi hakkında bilgi sahibi olunur. Boğaz enfeksiyonlarının en sık nedeni virüslerdir. Bakterilerin sebep olduğu boğaz enfeksiyonlarının en sık nedeni  A grubu beta hemolitik streptokok adlı bakteridir.

Hızlı beta testi sayesinde boğaz enfeksiyonu için antibiyotik kullanımının gerekli olup olmadığı anlaşılır. Hızlı beta testi gereksiz antibiyotik kullanımını engelleyen bir testtir. Hızlı beta testinin pozitif çıkması durumunda hastaya antibiyotik yazılarak iyileşmesi sağlanır.


Boğaz enfeksiyonlarının sebebi nedir?


Boğaz enfeksiyonlarının en sık sebebi virüslerdir. Virüslerin sebep olduğu boğaz enfeksiyonları en geç bir hafta içinde kendiliğinden iyileşir.

Bazı kişilerde ise boğaz enfeksiyonunun sebebi bakterilerdir. Çocuklarda %20-40, yetişkinlerde ise %5-15 arası boğaz enfeksiyonu bakteriler tarafından meydana gelir.

Hızlı beta testi sayesinde boğaz enfeksiyonunun etkeni kısa sürede belirlenebilir.

hızlı beta test

Hızlı beta testinin faydası nedir?

Hızlı beta testi doktorun hastasını bir anlamda daha kısa sürede tedavi edebilmesini sağlar. Eğer boğaz enfeksiyonunun sebebi  “A grubu beta hemolitik streptokok” adı verilen bakteri ise doktorun yazacağı antibiyotik ile tedavi hemen başlamış olur.

Hızlı beta testi sonucu negatif çıkarsa hastanın iyileşmek için antibiyotiğe ihtiyacı olmadığı anlaşılır.  


Hızlı beta testi nasıl yapılır?

Doktorunuz ucunda pamuk bulunan bir çubuğu boğazınızda enfeksiyon bulunan bölgeye sürer. Bu çubuğu test içindeki kimyasal maddeler ile birleştirir. Karışım bir kart üzerine aktarılarak sinyal vermesi beklenir.


Hızlı beta testi ne zaman yapılır?

Boğaz enfeksiyonu geçiren kişi doktoruna muayeneye geldiğinde reçete yazılmadan evvel hızlı beta test yapılmalıdır.


Hızlı beta testi ne kadar sürede sonuç verir?

Adından da anlaşılacağı üzere, hızlı beta testi  5 dakika kadar kısa bir sürede sonuç verir.


Hızlı beta test sonucu nasıl değerlendirilir?

Hızlı beta test sonucu negatif ise: kart üzerinde tek bir çizgi belirir. Bu durumda boğaz enfeksiyonunun sebebi “A grubu beta hemolitik streptokok” değildir. Kişinin antibiyotik kullanmasına gerek olmadığı anlaşılır.

Hızlı beta test sonucu pozitif ise: kart üzerinde iki çizgi belirir. Bu durumda boğaz enfeksiyonunun sebebi “A grubu beta hemolitik streptokok” bakterisidir. Hastanın antibiyotik kullanması gereklidir. Doktorunuz uygun antibiyotiği reçete eder.


Hızlı beta test sonucunu etkileyen faktörler nelerdir?

Kısa süre önce antibiyotik kullanmış olmak veya test öncesi ağız gargarası yapmak hızlı beta test sonucunu etkileyebilir. Böyle bir durum varsa doktora söylenmelidir.   

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN