-->

Selenyum testi

4 yorum
Selenyum testi kan dolaşımında bulunan selenyum miktarını tespit eder. Selenyum vücuda mutlaka alınması gereken minerallerden biridir. Bu sebeple selenyum esansiyel bir element olarak anılır. Vücutta serbest radikallerin temizlenmesinde görevli enzimlerin işlev görebilmesi için selenyuma ihtiyaç vardır. Selenyum eksikliği durumunda çeşitli problemler ortaya çıkar. Selenyum eksikliği kadar fazlalığı da tehlikeli olabilir. Bu sebeple rastgele selenyum alınmamalıdır.

Selenyum günde ne kadar alınmalıdır?


Selenyumun besinlerle günlük alım miktarı 0.01-0.04 ppm arasındadır.


selenyum testi

Selenyum ne işe yarar?


Vücudumuzda meydana gelen reaksiyonlar sırasında serbest radikal adı verilen maddeler oluşur. Serbest radikaller vücut hücrelerine zarar verir. Bu zararın önlenmesi için çeşitli enzimler görev yapar. Bu enzimlerden biri de “glutatyon peroksidaz” adı verilen enzimdir. Ancak enzimin işlev görebilmesi için yeterli miktarda selenyum bulunması gerekir. Selenyum eksikliği durumunda enzim işlev göremez ve serbest radikaller hücre zarını parçalayarak hücreye zarar verir.

Selenyum testi için gerekli örnek nedir?

Selenyum testi için genellikle kişinin kolunda bulunan bir toplardamardan özel bir tüp içine kan örneği alınır. Bu kan örneğinden elde edilen serumda selenyum testi yapılır. Selenyum testi yapılana kadar buzdolabında saklanması veya dondurulması tercih edilir. Bu koşullarda serum 14 gün saklanabilir.


Selenyum referans aralığı nedir?

2 aya kadar bebeklerde: 45-90 ng/mL

3-6 aylık bebeklerde: 50-120 ng/mL

7-9 aylık bebeklerde: 60-120 ng/mL

10-12 aylık bebeklerde: 70-130 ng/mL

1 yaş üzeri ve yetişkinlerde: 70-150 ng/mL

Yukarıda yazılan değerler Mayo Clinic’den alınmıştır. Test sonuçlarının değerlendirilmesinde testin yapıldığı laboratuvarın vermiş olduğu referans aralığı kullanılmalıdır.

Test sonuçlarınız doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.


Selenyum eksikliği olanlarda görülen selenyum miktarı ne kadardır?

Glutatyon peroksidaz enziminin işlev görmesini engelleyecek selenyum eksikliği genellikle 40 ng/mL’nin altındaki değerlerdir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

4 yorum

 1. Ben kıronik troit hastasıyım dr gittiğimde vitamin seviyemede baktırmak istiyorum dediğimde sadece kansızlık d vitamini b12 ye bakıyorlar ben sıgara kullanıyorum iyi beslenen biri değilim yemekle aram yoktur ve sıgara içenlerde genelde c vitamin eksikliği olur derler ben nasıl öğreneceğim vucudumun hangi vitamini eksik iç hastalıklarına gidiyorum değiştirip endrokolijiyemi gitsem bana bir bilgi verseniz sevinirim

  YanıtlaSil
 2. Merhaba Hazal,
  B12, folik asit ve D vitamini testlerinin dışındaki vitaminler hastanelerde rutin olarak yapılmamaktadır. Bu testleri yaptırmak için özel laboratuvarlara başvurmalısınız. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil
 3. Hacer yazgı23 Mart 2019 14:54

  Kanda Selenyuma bakmak ne kadar fiyatı

  YanıtlaSil
 4. Merhaba Hacer hanım,
  Selenyum test yöntemine göre değişmekle birlikte özel laboratuvarlarda kanda selenyum düzeyi 100 TL civarındadır. Sağlıklı günler dileriz.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN