-->

Yoğun bakım nedir?

Yorum Gönder
Yoğun bakım üniteleri ağır hastaların tedavi ve bakımlarının yapıldığı hastane bölümleridir. Bu bölümlerde özel eğitilmiş hemşire ve hasta bakım personeli bulunur. Yoğun bakımlarda yatan hastalar genellikle bilinci kapalı hastalardır. Bu sebeple yoğun bakım ünitelerinde yatan hastaların yaşamsal göstergeleri çeşitli cihazlar ile gözlemlenerek yakından takip edilir. Yoğun bakımlar hijyen kurallarına sıkı sıkıya uyulması gereken yerlerdir. Normal bir kişiyi hasta etmeyecek önemsiz bir enfeksiyon yoğun bakım servisinde yatmakta olan bir hastanın ölümüne sebep olabilir. Bu yüzden yoğun bakım bölümlerine genellikle ziyaretçi alınmaz. Yoğun bakımda bir süre yattıktan sonra durumu nispeten düzelen hastalar genellikle ilgili servise çıkartılarak tedavilerine bir süre daha devam edilir.

Kimler yoğun bakımlara yatırılır?Yoğun bakıma çeşitli sebeplere bağlı olarak yatırılma ihtiyacı ortaya çıkabilir. Bu sebepler aşağıda sıralanmıştır:

Şiddetli trafik kazaları

Ciddi kafa travmaları

Yanıklar

Kalp krizi

İnme

Ciddi enfeksiyonlar

Sepsis

Komplike ameliyatlar


Yoğun bakımlarda ne tip cihazlar bulunur?


yoğun bakım ünitesi

Yoğun bakım ünitelerine yatırılan hastalar birçok kablo ve tüp içeren cihazların yardımıyla yakından takip edilir. Bunlar arasında ventilatör, monitörler, besleme tüpü, sonda, dren gibi farklı cihaz ve ekipmanlar olabilir.

Ventilatör hastanın soluk alıp vermesini sağlayan bir cihaz olup boğaza takılan bir boru yardımıyla işlev görür.

Monitörler kan basıncı, nabız veya kanda bulunan oksijen seviyesi gibi hayati fonksiyonları görünür hale getiren cihazlardır.

Besleme tüpleri ağız yoluyla beslenemeyen hastaların beslenmesi için kullanılan tüplerdir.

Sonda mesanede bulunan idrarın mesane dışında plastik bir torbada toplanmasını sağlar.

Dren vücut içinde biriken kan veya sıvıların uzaklaştırılması amacıyla kullanılır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN