Hipotermi nedir?

Hipotermi vücut sıcaklığının 35 derecenin altına düşmesidir. Televizyonlarda hayatta kalma programlarında sık sık duyulan bu terim hayatı tehdit edici olduğundan tehlikeli bir durumdur. Hipotermi aşırı soğuk havada uzun süre kalma veya kış ortasında buz gibi veya buz tutmuş bir su birikintisine düşme gibi sebeplerle karşımıza çıkabilir.

Hipotermi neden tehlikelidir?

Hipoterminin sebebi hava sıcaklığının çok düştüğü özellikle kış günlerinde uzun süre soğuğa maruz kalmaktır. Soğuğa maruz kalma sadece soğuk hava nedeniyle değil çeşitli kazalara bağlı olarak da görülebilir. Soğuk havada uzun süre ıslak kalma veya soğuk suya düşme sebebiyle de vücut ısısı düşebilir.

Vücut ısısı düştüğünde beyin etkilenir ve normal fonksiyonlarını göremez hale gelir. Kişi doğru düşünemez ve hareket edemez hale gelir. Bu sebeple kişi ne olduğunun farkına varamaz ve bu konuda bir şey yapamaz. Hipotermi bu nedenle çok tehlikeli olup kişinin donarak ölmesine yol açar.

hipotermi vücut ısısının düşmesi

Kimler risk altındadır?

Yaşlılar

Yetersiz beslenenler

Soğuğa uygun giyinmemiş ve ortamı ısıtmamış olanlar

Soğuk ortamlarda uyuyan bebekler

Alkol veya uyuşturucu kullananlar

Evsizler

Avcılar

Hipotermi belirtileri nelerdir?

Titreme

Yorgunluk

Uyuşukluk

Elleri kullanma beceriksizliği

Konuşma bozukluğu

Hafıza kaybı

 

Hipotermi durumunda neler yapılmalıdır?

Kişi bir barınak veya sıcak bir ortama alınır.

Üzerinde ıslak giysiler varsa çıkartılır.

Göğüs, ense, baş ve kasıklar gibi vücudun merkezi yerleri battaniye veya bulunabilen kuru giysilerle  ile ısıtılmaya çalışılır. 

Sıcak içecekler vücut ısısını yükselteceğinden imkan varsa sıcak içecekler hazırlanır ancak kişinin bilinci açık değilse içecek verilmemelidir.

Mümkün olduğu kadar kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurmalı, bir ambulans çağrılmalıdır.

BU YAZIYI PAYLAŞ: Google+...


loading...

Bir soru sor ya da yorum yaz...

Comment Spam Protection by WP-SpamFree