-->

Ajmalin testi

Yorum Gönder
Ajmalin testi Brugada sendromunun teşhisi amacıyla yapılan bir testtir. Brugada sendromu ani kalp durması ve ani ölüm riski ile ilişkili bir hastalıktır. Brugada sendromu herhangi bir belirti vermeyebilir. Brugada sendromunda teşhis koymayı sağlayan tipik EKG bulgusu her zaman görülemeyebilir. Brugada sendromundan şüphelenilen hastalarda tipik EKG bulgularının ortaya çıkartılması için sodyum kanal blokerleri kullanılmaktadır. Ajmalin bir sodyum kanal blokeri olup damar içine verildiğinde Brugada sendromunda tipik olan EKG değişikliğinin görülmesini ve bu sayede hastalığa teşhis konmasını sağlar. Test sırasında meydana gelebilecek istenmeyen durumlara hemen müdahale edebilmek için Ajmalin testi yoğun bakım şartlarında gerçekleştirilir.

ajmalin testi

Ajmalin testi neden yapılır?


Doktorunuz Brugada sendromu varlığını teşhis etmek, tanıyı doğrulamak veya Brugada sendromu olmadığını belirlemek için Ajmalin testi yaptırmanızı isteyebilir.
Brugada sendromu olan kişilerde Ajmalin testi tipik EKG bulgularının ortaya çıkmasını sağlarken normal kişilerde EKG’de Brugada sendromuna has tipik belirtiler ortaya çıkmaz.

Ajmalin testinin riskleri nelerdir?


Nadir de olsa test sırasında veya sonrasında bazı istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabilir. Test sırasında ventriküler fibrilasyon adı verilen kalp karıncıklarının çok hızlı kasılması anlamına gelen bir ritim bozukluğu olabilir. Bunun tersine kalp ritmi oldukça yavaşlayabilir. Test sonrasında ise kalpte bazı ritim bozuklukları görülebilir. İstenmeyen bu yan etkiler hazırlıklı olan acil yardım ekibinin müdahalesi ile düzeltilir.

Ajmalin testi nasıl yapılır?


Ajmalin ülkemizde bulunmayan bir ilaçtır. Bu ilaç gerektiğinde yurt dışından getirtilir. Test için kişinin vücut ağırlığına göre belirli bir miktar bir enjektöre çekilir ve yavaş bir hızda damar içine verilir. Bu esnada monitörize edilen hastadan EKG çekilir. İlaç uygulaması 5 dakika sürer. Bu esnada kişinin ağzında metalik bir tat hissedilebilir. Ayrıca vücutta geçici bir sıcak basması, dudakların çevresinde uyuşukluk ve görmede bulanıklık olabilir. Çekilen EKG kontrol edilerek Brugada sendromu için tipik değişikliklerin olup olmadığı kontrol edilir.

Test sonrası ne yapılır?


Beş dakika süreyle verilen ilaç bittikten sonra bir süre yoğun bakım ünitesinde kalmaya devam edilir ve istenmeyen bir yan etki oluşması riskine karşı hasta 2 saat kadar gözlem altında tutulur. Bu süre içinde kan basıncı kontrolu yapılırken kalp aritmiler açısından izlenir.
     

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN