-->

Anti T (Anti tiroglobulin) testi

Yorum Gönder
Anti T testi, kandaki tiroid otoantikorlarının seviyesini ölçer. Anti tiroglobulin testi olarak da adlandırılan test, vücutta tiroid bezinde üretilen tiroglobulin adlı proteine karşı oluşmuş antikorları tespit etmeye yarayan bir testtir.
Normal şartlarda bulunmayan bu antikorlar, “otoimmun tiroid hastalıkları” adı verilen bazı hastalıklarda oluşur. Bu hastalıkları tiroid bezinin diğer hastalıklarından ayırmak için Anti T testi istenir.

Anti T  nereden salgılanır ?Anti T antikorları kişinin bağışıklık sistemi tarafından yapılır.
Bağışıklık sistemi, bazı hastalıklarda tiroid bezini ve ürettiği maddeleri yanlışlıkla hedef alır. Bu durumda ona karşı antikor üreterek ortadan kaldırmaya çalışır. Bu esnada tiroid bezinde “tiroidit” adı verilen sürekli bir iltihap, tiroid bez dokusunda hasar ve tiroid bezinin fonksiyonlarında bozulma meydana gelir.
Anti T testi bağışıklık sisteminin tiroid bezine karşı ürettiği antikorların miktarını ölçer.

Anti T testi için gerekli örnek nedir ?


Test genellikle koldaki bir toplardamardan alınan kan örneğinde yapılır.

Anti T hormonu

Anti T testi istenmesine sebep olan belirtiler nelerdir?
  • Guatr,
  • Kilo alımı, saç dökülmesi, soğuğa tahammülsüzlük, kabızlık gibi belirtilere sebep olan, tiroid bezinin az çalıştığı durumlarda,
  • Titreme, terleme, kalp çarpıntısı, uyku problemleri, kilo kaybı gibi belirtilere sebep olan tiroid bezinin fazla çalıştığı durumlarda Anti T testi istenir.
Anti T testi normal değer aralığı (referans aralığı) nedir ?

Aşağıda verilen değerler testin yapıldığı laboratuvar, kullanılan metod ve cihaz ile testin birimine göre değişiklik gösterebilir.
Normal aralık: 0-4 U/L arasındadır.
Test sonucunun yüksek çıkması tiroid bezinde iltihaplanma olduğunu gösterir.

Yüksek Anti T değerleri ne ifade eder ?
  • Hashimoto hastalığı,
  • Graves hastalığı,
  • Tiroid kanseri,
  • Tip 1 şeker hastalığı,
  • Romatoid artrit,
  • Pernisiöz anemi,
  • Damar hastalıkları.
Düşük Anti T değerleri ne ifade eder ?

Düşük değerler testin yapıldığı zaman kanda Anti T bulunmadığını gösterir. Testin istenmesine sebep olan belirtilerin vücudun bağışıklık sisteminin ürettiği antikorlar ile ilişkisi olmadığı düşünülebilir. Ancak az da olsa bazı kişilerde otoimmün tiroid hastalığı bulunmasına rağmen, test yapıldığı sırada Anti T testi negatif çıkabilir. Belirli bir süre sonra testin tekrarlanması istenebilir.

Anti T test sonuçlarınız mutlaka doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN