-->

ASO testi nedir?

Yorum Gönder
ASO testi, kandaki ASO (antistreptolizin-O) seviyesini ölçer.
Boğaz iltihabı, bademcik iltihabı, cilt iltihabı gibi durumlara yol açan streptokok adlı bakteri vücutta meydana getirdiği enfeksiyon sırasında “streptolizin-O” adı verilen bir madde salgılar. Vücudun grup A streptokok bakterisinin ürettiği bu maddeye karşı ürettiği antikor "ASO" olarak adlandırılır. ASO test sonucunun normal değerinin üzerinde tespit edilmesi kişinin streptokok adı verilen bakteri ile karşılaştığını gösterir.

Doktorunuz ASO testini ne zaman ister ?


Ateş, göğüs ağrısı, solunum sıkıntısı, geçmeyen boğaz ağrısı, vücutta şişlikler, koyu renkli idrar yapma gibi belirtiler görüldüğünde, doktorlar bu rahatsızlıkların etkeni olarak geçirilmiş bir streptokok enfeksiyonunu düşünebilir. Bu durumda, ASO tahlili isteyerek, bundan emin olmaya çalışırlar. Böylece, kanda ASO testinin yardımıyla geçirilmiş A grubu streptokok enfeksiyonuna bağlı rahatsızlıkları tedavi etmeye yönelik girişimler yapılabilir.

ASO testi için gerekli örnek nedir ?

Test genellikle koldaki bir toplardamardan alınan kan örneğinde yapılır.

ASO kanda ne zaman yükselir ?

ASO, A grubu streptokok enfeksiyonu geçirdikten sonra kanda yükselmeye başlar. ASO streptokok ile karşılaştıktan yaklaşık 1-3 hafta sonra yükselir. Genellikle enfeksiyon sonrası 3-5. haftada en yüksek seviyeye ulaştıktan sonra düşmeye başlar ama enfeksiyondan sonra uzun süre kan dolaşımında bulunmaya devam eder. Bu süre bazen 6 ay olabilir, hatta 1 seneyi bulabilir. Bu bakımdan enfeksiyon geçse de ASO'nun kanda uzun süre yüksek kaldığı anlaşılır.

ASO testi neden yapılır ?

Streptokok enfeksiyonu sonrası vücutta bazı doku veya organlarda hastalık meydana gelebilir. Örneğin kalpte “endokardit” adı verilen hastalık, böbreklerde “glomerulonefrit” gibi hastalıklar, streptokok enfeksiyonu sonrası gelişebilen hastalıklardır.
endokardit
ASO testi istenerek, tespit edilen antikor seviyeleri sayesinde streptokok enfeksiyonuna bağlı bir hastalık geçirilip geçirilmediği anlaşılabilir. Aşağıdaki belirtiler, streptokok enfeksiyonlarına bağlı hastalıklarda ortaya çıkan belirtiler olup, ASO testi istenebilir:
  • Ateş,
  • Eklemlerde (özellikle ayak bileği ve el bileği) ağrı ve şişme,
  • Deri altında küçük ağrısız şişlikler,
  • Kalp çarpıntısı,
  • Göğüste ağrı,
  • İdrar çıkışında azalma,
  • Kanlı idrar,
  • Deride kızarıklıklar,
  • Tansiyon yüksekliği

ASO (türbidimetrik) veya (nefelometrik) ne demektir ?

Tıbbi laboratuvarlarda ASO testi farklı yöntemlerle yapılabilir. Bu yöntemler nefelometrik veya türbidimetrik olmak üzere 2 çeşittir. Laboratuvar test sonuç raporlarında hangi yöntemin kullanıldığını belirtmek için bu iki kelimeden bir yazılır. 


ASO testi normal değerleri nelerdir ?

Aşağıda verilen değerler testin yapıldığı laboratuvara, kullanılan metoda ve testin yapıldığı cihaza göre değişiklik gösterebilir.

Normal: 200 U/mL’nin altındadır.

ASO testinin düşük çıkması ne demektir ?

ASO testi negatif ya da çok düşük seviyelerde ise; test yapılan kişinin yakın zamanda streptokok enfeksiyonu geçirmediği anlaşılır.

ASO testinin yüksek çıkması ne demektir ?

ASO testinin yüksek çıkması, yakın zamanda streptokok enfeksiyonu geçirildiğini gösterir ancak doktorunuz test istemini yineleyerek doğrulatma ihtiyacı hissedebilir. Tek başına ASO test sonucunun yüksek çıkması hastalık varlığını göstermez. Yüksek ASO test sonucu kişinin streptokok enfeksiyonu geçirdiği anlamına gelir.

Test sonuçları mutlaka doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN