-->

Bebeklerden idrar kültürü nasıl alınır ?

Yorum Gönder
Bebeklerde üst solunum yolu enfeksiyonlarından (ÜSYE) sonra en sık görülen enfeksiyon çeşidi idrar yolu enfeksiyonlarıdır.
Doğumun ilk aylarından ilk 6 aya kadar erkek çocuklarda daha sık idrar yolu enfeksiyonu görülmesine karşın, daha sonraki aylarda bu durum tersine döner ve kız çocuklarında daha fazla idrar yolu enfeksiyonu görülür.
İdrar yollarındaki bu enfeksiyonlar tedavi edilmezse, çocukların böbreklerinde kalıcı hasara yol açabilir, böbrekler hasar gördüğü için hipertansiyon oluşabilir. Bunun için öncelikle tanının konulması ve tedavinin yapılması gerekir.

Bebeklerde ve çocuklarda meydana gelen idrar yolu enfeksiyonlarına kesin tanıyı koymak için; tam idrar tahlili (TİT) ve idrar kültürü testi yapılır.

Çocuklarda idrar kültürü testi neden istenir?


Bu testin istenmesinin amacı, çocuklarda oluşan idrar yolları enfeksiyonuna hangi mikro organizmaların sebep olduğunu bulmaktır.
İsimlendirme yapıldıktan sonra ise bu mikroorganizmaları hangi antibiyotik kullanarak yok edilebileceğini ortaya koymak gerekir. Antibiyotik duyarlılığının yapıldığı, yani hangi antibiyotiğin mikrobu öldürmede etkili olduğunun belirlendiği teste ise "kültür antibiyogram" denir.

Çocuklarda idrar kültürü testi ne zaman istenir ?

Genellikle doktorlar, çocukları muayene ettikten sonra bir takım kan testleri, ultrason gibi görüntüleme teknikleri yanında idrar tahlili de isterler. İdrar tahlilinde 5'in üzerinde lökosit (iltihap hücreleri) görüldüğünde veya direkt olarak idrar tahlili ve idrar kültürü testi birlikte istenebilir.

bebek idrar kültürü

İdrar kültürü örneği alınırken nelere dikkat etmek gerekir ?

İdrar kültür testinin yapılabilmesi için, idrarın steril şartlarda özel kaplara alınarak, laboratuvara gönderilmesi gerekir. Erişkin insanlarda bu işlem daha kolaydır. Hastaya steril idrar kabı verilir ve ilk idrarını dışarı atarak, idrarın içine hiç bir şey karıştırmadan idrar getirmesi söylenir. Ancak bebeklerde ve küçük çocuklarda bunun için ek işlemler yapmak gerekir.

Bebeklerden ve çocuklardan idrar kültürü örneği nasıl alınır ?

Bebeklerde ve küçük çocuklarda önce genital bölge, sabunlu su ile yıkanıp temizlik yapıldıktan sonra iyice kurulanır. Genital bölgeyi temizlemekteki amaç deriden veya dışarıdan gelecek mikroorganizmaların idrara karışmasını engellemektir.
Eğer yeterli temizlik sağlanmazsa normalde idrarda olmayan, ancak büyük abdestten veya dışarıdan bulaşan mikro organizmalar kültürde üreyebilir.

Bu da yanlış antibiyotik kullanımına sebep olabilir.
Çocuk havaya kaldırılır, karnı aşağıya gelecek biçimde tutularak altına steril bir kap yerleştirilir; bacakları ve kolları bükülü olarak kasıklarının arasındaki bölgeye hafifçe bastırılır ve sırtı sıvazlanarak idrar yapması sağlanır.

Yaşı, biraz daha büyük çocuklarda ise genital bölge temizliği yapıldıktan sonra, özel hazırlanmış torbalar erkek ve kız çocuklarında genital bölgeye yerleştirilir ve kenarları yapıştırılır. Çocuk idrarını yaptıktan sonra ise torbanın ağzı kapatılarak en kısa sürede laboratuvara teslim edilir.
Bazı durumlarda ise sonda ile veya kasıktan iğne ile girilerek mesaneden idrar örneği almak gerekebilir.

idrar torbası


İdrar kültürü ne zaman sonuçlanır ?

Laboratuvara gönderilen idrar örneklerine özel işlemler uygulanarak, mikroplar üretilir, ve hangi antibiyotiğe karşı duyarlı olduğu tespit edilir.
Eğer kültürde üreme olmadı ise genellikle ertesi gün sonuç ''İdrar kültüründe mikroorganizma üremesi olmadı'' denilerek sonuç rapor edilir. Kültürde üreme oldu ise, ek işlem olarak antibiyotik duyarlılık testi de yapılır ve sonuç verilme işlemi 1 gün daha uzar ve toplam 3 gün içinde idrar kültürü sonuçlandırılmış olur.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN