-->

Boğaz kültürü

Yorum Gönder
Vücudumuzun diğer bölgelerinde olduğu gibi, boğazımızda da normalde mikroorganizmalar yaşamaktadır ve vücudumuza zarar vermemektedir. "Boğaz florası'' adı verilen bu bakteriler normal şartlarda boğazda enfeksiyona sebep olmazlar.
Boğazdaki enfeksiyonların %90'ına çevreden alınan virüsler neden olurken, %10 kadarına ise bakteriler neden olmaktadır. Virüsler kültürde tesbit edilemezken, bakteriler ise kültürde üretilip çoğaltılarak, tanımlanabilirler.
Boğazda enfeksiyon oluşturan bakterileri tanımlamak için tıbbi laboratuvarlarda yapılan, teste ''boğaz kültürü'' denir.

boğaz kültürü üreyen bakteriler


Boğaz kültüründe hangi bakteri aranır ?


Boğaz kültüründe tanımlanmaya çalışılan bakteri genellikle 'A grubu beta hemolitik streptokok'' bakterisidir. Halk dilinde bu bakteriye ''Beta mikrobu'' denmektedir.

Boğaz kültürü yapılması neden önemlidir ?

Boğaz kültürü yapılması, doğru ilacın kullanılmasını sağlamaktadır. Kültür yapılarak, yanlış antibiyotik kullanımı, bundan doğacak ekonomik kayıp ve en önemlisi, bakterilerin ilaçlara karşı direnç kazanması önlenmektedir.
Uygun tedavi yapılmazsa, bu mikroorganizmalar bazen kalp, eklem ve böbrek hastalıklarına bile neden olabilmektedir.

Boğaz kültürü ne zaman yapılır ?

Genellikle boğaz ağrısı ile bir sağlık kuruluşuna başvuran kişiye yapılan muayenede; boğazında kızarıklık, bademciklerde yer yer beyazlıklar, şişlikler  ve ateş varlığında boğazda bir enfeksiyon olduğu düşünülerek hemen antibiyotik başlanır ve tedavi edilmeye çalışılır. Hemen tedaviye başlanmasının sebebi, hastalık iyice ilerlemeden bir an önce tedaviyi gerçekleştirmektir.
Ancak bazı durumlarda, hangi bakterinin enfeksiyona sebep olduğu bilinemediği için, verilen ilaçlar etkili olmaz, yanlış antibiyotik kullanımı sonucu bakteriler direnç kazanır ve hasta bir türlü iyileşemez. Durumu gitgide kötüleşen, sık sık boğaz enfeksiyonları geçiren kişiler uygun bir şekilde tedavi edilmezse, vücutta diğer organlar da zarar görebilir.

Enfeksiyon etkeninin viral olması durumunda antibiyotikler de işe yaramaz. Bakteri kaynaklı olduğu düşünülen boğaz enfeksiyonlarında ilk yapılması gereken testlerden birisi, boğaz kültürü tahlilidir. Boğaz kültürü testinin yapılmasını isteyip istememek, muayene eden doktora bağlıdır. Bazı doktorlar ilk muayenede boğaz kültürü testinin yapılmasını isteyebileceği gibi, bazıları tedavinin seyrine göre isteyebilir.

Boğaz kültürü nasıl alınır?

Boğaz kültürü alınması için, tüm kültür işlemlerinde olduğu gibi özel olarak hazırlanmış, yüksek sıcaklık ve basınç altında mikroplardan arındırılmış özel kaplar bulunmaktadır.
Steril edilmiş bu kabın içinde küçük tahta bir çubuk ve bu çubuğun ucuna sarılmış pamuk bulunmaktadır. Hastanın dili başka bir aletle aşağı bastırılarak, bu çubuğun pamuklu ucu bademciklere ve boğazın arka bölümündeki yutağa sürülür ve hiç bir yere değdirilmeden steril kabın içine konularak en kısa sürede laboratuvara gönderilir.

boğaz kültürü alınışı

Boğazdan kültür alınma işlemi gerçekleşirken, hastada boğazına giren pamuklu çubuktan dolayı öğürme refleksi olabilmektedir. Bundan dolayı işlem mümkün olduğunca hızlı gerçekleştirilmelidir.

Boğaz kültürü alınmadan önce nelere dikkat edilmelidir?

Boğaz kültürü verilmeden önce, yemek yenmemelidir, eğer yemek yenmişse ağız iyice çalkalanmalı dişler fırçalanmalıdır. Boğaz kültür alınırken kesinlikle, pamuklu çubuk hastanın diline, tükürüğüne veya ağzın herhangi bir bölgesine sürülmemelidir.

Boğaz kültürü nasıl yapılır?

Laboratuvara gönderilen örnek, özel hazırlanmış besiyerlerine sürülerek, etüvde 24 saat bekletilir ve mikroorganizmaların üremesi sağlanır. Bir gün sonunda üreme olmazsa, kültür sonucu ''negatif'' olarak değerlendirilir, ''Boğaz kültüründe üreme olmadı'' diye rapor verilir. Şayet üreme olursa, farklı birkaç test uygulanarak bakteri tanımlanır ve üreyen bakteriye etkili ilacı tespit etmek için ''Kültür antibiyogram'' testi yapılır.

Boğaz kültürü testi ne kadar sürede sonuçlanır?

Kültürde herhangi bir mikroorganizma üremezse sonuç bir gün sonra verilir. Üreme olursa bakteriyi tanımlama ve ilaç duyarlılığı testi yapılacağı için, süre bir gün daha uzar ve toplam 2 günde sonuçlanır. Boğazdaki bakterileri tanımlamak için, daha kısa sürede sonuçlanan yöntemler de kullanılmaktadır ancak kesin tanımlama oranları kültürden daha düşüktür.

BOĞAZ KÜLTÜRÜ NASIL YAPILIR VİDEO İZLE

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN