-->

CK-MB (kreatin kinaz-MB) testi nedir ?

Yorum Gönder
CK-MB testi, kandaki kreatin kinaz-MB (CK-MB) enziminin seviyesini ölçer. CK-MB, kreatin kinaz (CK) adı verilen enzimin 3 formundan biridir.
Vücutta iskelet kası, kalp, beyin ve daha az miktarda da diğer organ ve dokularda bulunan CK enzimi kanda yükseldiğinde esas olarak hangi doku veya organdan kaynaklandığı bilinemez. Ancak, farklı doku ve organlardaki CK, bulunduğu dokuya göre 3 faklı formdadır:
CK-MM, daha çok iskelet kasında iken, CK-MB, daha çok kalp kasında, CK-BB ise en çok beyin ve daha az miktarlarda bağırsak ve rahim gibi düz kaslarda yer alır.
Kalp kasında hasar meydana geldiğinde, yani kalp krizinde, CK-MB kanda yükseldiğinden seviyesinin belirlenmesi kişinin kalp krizi geçirdiğinin anlaşılmasına yardım eder.

CK-MB nereden salgılanır ?


Normalde kandaki düşük düzeylerde bulunan CK-MB'nin kaynağı kalp kasıdır. Hasar meydana geldiğinde, hasarlanmış hücreden salgılanarak kana karışır ve kandaki CK-MB seviyesi yükselmeye başlar. Örneğin kalp krizinde göğüs ağrısının başlamasından 3-8 saat sonra kanda yükselmeye başlayan CK-MB, 12-24 saat sonra maksimum seviyeye ulaşır ve genellikle 24-48 saat sonra eski düzeyine düşer.

CK-MB testi için gerekli örnek nedir ?

Test koldaki bir toplardamardan alınan kan örneğinde yapılır.

CK-MB testi neden yapılır ?
  • Artan CK enziminin kaynağının belirlenmesinde, yani CK'nın iskelet kasından mı yoksa kalp kasındaki bir hasar nedeniyle yükseldiğinin anlaşılması amacıyla,
  • Troponin testinin bulunmadığı zamanlarda, kalp krizi teşhisinde ve takibinde farklı zamanlarda alınan kan örneklerindeki CK-MB seviyesi faydalı olabilir.
kreatin kinaz-mb

CK-MB testi normal değerleri nelerdir ?

Aşağıda verilen değerler testin yapıldığı laboratuvara, kullanılan metoda ve testin yapıldığı cihaza göre değişiklik gösterebilir.
Kandaki CK-MB düzeyleri:

Erkeklerde: 6.7 ng/mL'nin altında
Kadınlarda: 3.8 ng/mL'nin altındadır.

Yüksek değerler ne ifade eder ?
  • Kalp kasında meydana gelen hasar (kalp krizi) dışında;
  • Karbonmonoksit zehirlenmesi,
  • Yaralanmalar,
  • Akciğer embolisi,
  • Böbrek yetmezliği,
  • Alkolizm,
  • Tiroid bezinin az çalıştığı durumlarda da CK-MB yükselebilir.

 Testin sonucunu etkileyen faktörler nelerdir ?
  • Yüksek dozda biotin enjeksiyonu yapılan kişilerde son biotin dozu ile CK-MB testi için kan alımı arasında en az 8 saatlik bir süre bulunmalıdır. Çünkü biotin, CK-MB testi ile etkileşime girer.
Test sonuçları mutlaka doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.

Test öncesi nelere dikkat edilmelidir ?

Test sonuçlarını etkileyen ilaçları kullanan hastalar bu durumu testi isteyen doktora mutlaka belirtmelidirler.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN