-->

D vitamini eksikliği nedenleri ?

Yorum Gönder
D vitamini eksikliği, kanda yeterli miktarda D vitamini bulunmaması demektir. D vitamini eksikliğini ortaya koymak için, D vitamini testi yaptırılabilir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, D vitamini seviyesinin düşük olduğu ve bunun da kanser dahil birçok hastalığın sebebi olabileceği ileri sürülmektedir.
D vitamini eksikliğinin sebepleri kişiden kişiye değişmekle birlikte 3 ana başlıkta toplanabilir: D vitaminine ihtiyacın artması, vücudun yeterli D vitamini üretememesi veya besinlerle yeterli D vitamini alınamaması.

1. D vitaminine ihtiyacın artışı: Büyüme çağındaki çocuklar, hamileler, bebek emziren kadınlar daha fazla D vitaminine ihtiyaç duyarlar.

Büyüme çağındaki çocukların kemiklerinin sağlıklı bir şekilde gelişip büyüyebilmesi için, D vitaminine gereksinimi vardır. Bu sayede, kemikler için gerekli başta kalsiyum olmak üzere çeşitli minerallerin bağırsaklardan emilimi sağlanabilir.
Büyüme çağındaki çocuklarda D vitamini eksik olursa, kemikleri normal gelişimini tamamlayamaz ve “rikets” adı verilen bir kemik hastalığına yakalanırlar. Bu sebeple, çocukların D vitamini ihtiyacı düşünülerek yeterli D vitamini almaları sağlanmalıdır.

d vitamini eksikliği hamilelik

Hamile kadınların da D vitamini ihtiyacı artmıştır. Hem kendi D vitamini ihtiyacı hem de karınlarında taşıdıkları bebeklerinin gelişimi için artan D vitamini gereksinimi, dengeli beslenme başta olmak üzere, güneş banyosu ile sağlanabilir. Özellikle kısa aralıklarla hamile kalan kadınların D vitamini ihtiyacı daha da artar. Benzer şekilde, doğum sonrası bebeğini emzirenlerde de D vitamini ihtiyacı artmaktadır.

2. Vücudun yeterli D vitamini üretememesi: Vücudun D vitamini üretmesi güneş ışığına maruziyet ile ilişkilidir. Yeterli üretim yapılamamasının çeşitli sebepleri olabilir:

d vitamini güneş

Uzun süre sokağa çıkmayanlar; evden dışarı çıkamayan hasta, yaşlı kişiler, uzun süre hastanede yatması gerekenler veya gün boyu kapalı ortamda çalışması gereken kişilerde yeterinde D vitamini üretimi yapılamaz.

Sokağa çıkarken örtünenler; güneşe çıkabilen ancak dini inanışları nedeniyle örtünen kadınlar güneşten faydalanamazlar. Bu kişilerin gerekli D vitaminini besinler yoluyla almaları şarttır.
Güneşin zararlı etkilerinden korunmak amacıyla özellikle yüksek koruma faktörlü koruyucu kullananlar da D vitamini üretemezler.
Yüksek faktörlü koruyucular güneşin ultraviyole ışınlarını bloke ettiği için deriye ulaşmasını engellerler. Deriye ulaşamayan ışınlar, D vitamini üretiminde kullanılamadığından, vücutta yeterli üretim gerçekleşemez.

Yaşlıların deri kalınlığı gençlere göre daha ince olduğundan yeterli D vitamini üretimi gerçekleşemez. Bu sebeple yaşlılar D vitamini eksikliği açısından riskli grupta yer alır.

d vitamini eksikliği diyet

3. Besinlerle yeterli D vitamini alınamaması: D vitamini içeren yiyeceklerden eksik beslenmenin yanı sıra, sıkı vejeteryan diyet uygulayan kişiler, besinlerle yeterli D vitamini alamazlar.

Bazı kişiler balık yemekten hoşlanmadıkları için, en zengin D vitamini kaynağından mahrum kalırlar. Bu kişiler güneşe de yeteri kadar çıkmıyorlarsa, D vitamini eksikliği gelişimi kaçınılmazdır.
Anne sütü ile beslenen bebeklerde de D vitamini eksikliği gelişebilir. Çünkü anne sütünde bebek için yeterli miktarda D vitamini yoktur.
D vitamini yağda çözünen bir vitamin olduğundan yağlarla birlikte emilir. Bazı kişilerde bağırsak hastalıkları bulunabilir ve yağların emilemez. Bu durumda D vitamini diyette bulunsa bile bağırsaklardan emilemediğinden, D vitamini eksikliği meydana gelir.
Mide küçültme operasyonu geçiren kişilerde de D vitamini eksikliği yaşanır. D vitamininin emileceği bağırsak bölümü de midenin büyük bir bölümü ile birlikte ameliyatla çıkarıldığından, D vitamini emilimi azalır.

D vitamini ile ilgili diğer konular

D vitamini (25 OH D) testi
D vitamini eksikliği tedavisi
D vitamini neden gereklidir
D vitamini nelerde bulunur

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

loading...
EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN